Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci vytvorili účinný prírodný doplnok v boji proti popôrodným baby blues

VEDA NA DOSAH

Baby blues, teda smútok, úzkosť alebo podráždenosť, či melanchólia postihne až 80 percent mamičiek.

Žena po pôrode trpí popôrodnou depresiou. Zdroj: iStockphoto.com

Žena po pôrode trpí popôrodnou depresiou. Zdroj: iStockphoto.com

Baby blues, teda smútok, úzkosť alebo podráždenosť, či melanchólia postihne až 80 percent novopečených mamičiek. Emocionálne výkyvy matiek súvisia s hormonálnymi zmenami ovplyvňujúcimi psychiku. Podľa novej štúdie sa ukázalo, že prírodný doplnok, ktorý vyvinul tím kanadských výskumníkov, pomáha predchádzať týmto problémom a znižuje príznaky popôrodnej depresie.

Zmeny a nálady

Negatívne pocity sa zvyčajne vynoria počas niekoľkých prvých dní po pôrode a môžu trvať niekoľko týždňov. Výrazne pritom zvyšujú riziko popôrodnej depresie, vážneho duševného ochorenia, ktoré postihuje 13 percent matiek. Popôrodná depresia má značné dôsledky nielen na ženu, ale aj na dieťa. Zhoršuje kvalitu života, zvyšuje riziko budúcich depresívnych epizód a samovrážd a je spojená s kognitívnym a emocionálnym vývinom detí. Ak trpí matka baby blues, má štvornásobne vyššie riziko vzniku popôrodnej depresie.

„Baby blues prichádza mnohokrát na piaty deň, zrovna keď si veziete svoje novonarodené bábätko domov. Postupne si uvedomujete veľké výzvy, akými sú dojčenie a nedostatok spánku,“ povedal neurobiológ a psychiater Jeffery Meyer, ktorý vyvinul nový produkt. „Skutočná depresia nastáva vtedy, keď chémia už nie je na vašej strane, keď váš mozog nefunguje.“

Žena trpí popôrodnou depresiou. Zdroj: iStockphoto.com

Žena trpí popôrodnou depresiou. Zdroj: iStockphoto.com

Zlepšenie negatívnych emócií

Štúdia, publikovaná v časopise Lancet eClinicalMedicine, zistila, že spomedzi viac ako 100 účastníčok, ktoré dostali štyri dávky prírodného doplnku v priebehu niekoľkých dní po pôrode, dve tretiny (čiže 66 percent) nezaznamenali buď žiadne symptómy, alebo zaznamenali len ľahšie symptómy popôrodných negatívnych emócií. Tiež ich menej bolela hlava a uvádzali, že mali viac energie ako matky, ktoré užívali placebo.

Okrem toho v nadchádzajúcich šiestich mesiacoch opisovali ženy, ktoré dostávali doplnok, menej symptómov podobných depresii, pričom žiadny z nich nedosiahol klinický prah popôrodnej depresie.

Ovplyvňuje neurotransmitery

Doktor Meyer sa zaoberá popôrodnými zmenami nálad už viac ako 15 rokov. Vo svojom predchádzajúcom výskume zistil, že hladiny enzýmu nazývaného monoaminooxidáza typu A (MAO-A) dramaticky stúpajú v mozgu žien po pôrode. Tento proteín blokuje dôležité mozgové neurotransmitery – ako serotonín a dopamín – ktoré sú zodpovedné za dobrú, respektíve normálnu náladu. Je spojený so vznikom a s progresiou niektorých duševných ochorení. Pacienti so silnou depresívnou poruchou majú o 34 percent zvýšené hladiny MAO-A v mozgu (merané pomocou pozitrónovej emisnej tomografie).

Novovytvorený nutričný nápoj tvorí unikátna kombinácia prírodných zložiek vrátane výťažku z čučoriedok. Obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť blokovať účinky MAO-A. Ďalšími zložkami sú aminokyseliny L-tyrozín a L-tryptofán – suroviny, ktoré môže mozog použiť na vytvorenie nových neurotransmiterov. Týmto spôsobom podporujú zdravú náladu a schopnosť sústrediť sa pri strese. Aminokyseliny v doplnku neovplyvňujú materské mlieko.

Vedci sa spojili s farmaceutickou spoločnosťou Exeltis a plánujú produkt uviesť na trh pod názvom Blues Away. Americká Správa potravín a liečiv (FDA) schválila v roku 2019 vôbec prvú injekčnú liečbu popôrodnej depresie s názvom Zulresso.

Zdroj: NeuroScienceNews, DailyMailUK

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky