Autori štúdie sú znepokojení, dojčenie novorodencov však naďalej podporujú.
Vedci po prvý raz odhalili mikroplasty v materskom mlieku. Uviedol to magazín The Guardian s odvolaním na novú štúdiu v magazíne Polymers. Autorov článku znepokojuje dopad nového zistenia na zdravie novorodencov. Dojčatá sú totiž voči takémuto znečisteniu obzvlášť zraniteľné.
Výskum tímu pod vedením talianskeho pôrodníka a gynekológa Antonia Ragusa uvádza, že v materskom mlieku sa najčastejšie nachádzajú mikročastice polyetylénu, PVC a polypropylénu, ktoré pochádzajú z plastových obalov. Vedci však zatiaľ nedokážu identifikovať častice menšie ako dva mikróny a predpokladajú, že v materskom mlieku budú prítomné aj tie.
Podľa profesora Dicka Vethaaka z univerzity v holandskom Amsterdame, ktorý so svojím tímom odhalil v marci mikroplasty v ľudskej krvi, môžu byť menšie nanoplasty pravdepodobne ešte rozšírenejšie a toxickejšie. V súčasnosti ich však vedci v zložitých matriciach materského mlieka nedokážu analyzovať.
Vzorky mlieka odobrali týždeň po pôrode 34 matkám
Už dávnejšie štúdie odhalili v materskom mlieku prítomnosť ftalátov, čiže látok, ktoré dodávajú plastom pružnosť a ohybnosť. V rámci najnovšieho výskumu odobrali vedci vzorky materského mlieka týždeň po pôrode 34 zdravým matkám a v 75 percentách z nich objavili mikroplasty.
Potvrdené sú však zatiaľ len toxické účinky mikroplastov na morské živočíchy, laboratórne zvieratá a bunkové línie pozostávajúce z ľudských buniek. Ako presne plastové mikročastice vplývajú na živý ľudský organizmus, vedci ešte dostatočne nepreskúmali.
Našli ich tiež na vrchole Mount Everestu
Podľa štúdie je človek mikroplastmi vzhľadom na ich všadeprítomnosť v životnom prostredí nevyhnutne vystavený. Tieto drobné čiastočky pochádzajúce z vlákien oblečenia, pneumatík, kozmetiky a mnohých ďalších zdrojov sa našli v rôznych kútoch planéty od vrcholu Mount Everestu až po najhlbšie oceány. Podľa mnohých štúdií sú prítomné v potravinách, vo vode aj vzduchu, ktorý dýchame.
Napriek tomu, že ich už vedci objavili aj v placentách, krvi a pľúcach tehotných žien, nezistili dosiaľ žiadnu súvislosť s ich prítomnosťou v materskom mlieku. Na záznamoch, ktoré si zhotovili, budúce matky konzumujú potraviny a nápoje v plastových obaloch, jedia morské plody a používajú osobné hygienické potreby obsahujúce plasty. Na to, aby odborníci spoľahlivo identifikovali konkrétne rizikové faktory, však musia zrealizovať rozsiahlejšiu štúdiu.
Veľké obavy o zraniteľné dojčatá
Podľa jednej z autoriek štúdie Valentiny Notarstefanovej z Polytechnickej univerzity v talianskej Ancone dôkaz o prítomnosti mikroplastov v materskom mlieku zvyšuje obavy vedcov o mimoriadne zraniteľnú populáciu dojčiat. „Bude veľmi dôležité, aby sme posúdili spôsoby, ako znížiť vystavenie sa týmto kontaminujúcim látkam počas tehotenstva a dojčenia,“ poznamenala vedkyňa.
Ako však vzápätí zdôraznila, výhody dojčenia sú stále omnoho väčšie než nevýhody spôsobené prítomnosťou znečisťujúcich mikroplastov.
Dojčenie je aj podľa jej spolupracovníkov najlepším spôsobom, ako dať novorodeniatku všetky potrebné živiny. „Štúdie, ako je tá naša, nesmú obmedziť dojčenie detí, ale, naopak, zvýšiť povedomie verejnosti a tlak na politikov, aby presadzovali zákony, ktoré znečistenie znižujú,“ povedala Notarstefanová.
Tým, že dieťa nebudete dojčiť, navyše nič nevyriešite. Milióny mikroplastov denne totiž podľa nového výskumu prehĺtajú i deti kŕmené z fľaše a kravské mlieko ich obsahuje tiež. Tehotné ženy by sa však podľa odborníkov mali preventívne vyhýbať potravinám a nápojom baleným v plaste, kozmetike a zubným pastám obsahujúcim mikroplasty a oblečeniu zo syntetických tkanín.
Možno sa od mikroplastov detoxikovať? A ako v každodennom živote znížime kontamináciu mikroplastmi? To všetko si zhrnieme v článku, ktorý vám na portáli Veda na dosah prinesieme už čoskoro.
Zdroj: The Guardian, Polymers, ScienceDirect