Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci hľadajú dobrovoľníkov, ktorí prekonali Covid-19

VEDA NA DOSAH

Výskum sa zaoberá šírením ochorenia v spoločných domácnostiach. Pacienti absolvujú pohovor, odber krvi a test na protilátky.

Koncept koronavírusu. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v spolupráci s Ústavom epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave rozbehla výskum, ktorého cieľom je zistiť, ako sa ochorenie Covid-19 šíri v spoločných domácnostiach. 

Odborníci chcú lepšie spoznať rozsah a okolnosti šírenia vírusového ochorenia a tiež vedieť v budúcnosti oddialiť rizikové faktory šírenia infekcie. 

Dobrovoľníci na odber krvi

Vedci hľadajú dobrovoľníkov z Bratislavského a Trnavského kraja. 

„Hľadáme dobrovoľníkov ochotných podstúpiť odber krvi. Do výskumu potrebujeme dobrovoľníkov žijúcich v Bratislavskom a Trnavskom kraji a ich úzke kontakty zo spoločných domácností. Podmienkou je, aby dobrovoľníci mali od novembra 2020 do marca 2021 PCR alebo antigénovým testom potvrdené ochorenie Covid-19, mali viac ako 18 rokov, žili s minimálne jedným plnoletým človekom v spoločnej domácnosti a neboli doposiaľ zaočkovaní,” vysvetľuje v tlačovej správe Trnavskej univerzity Jaroslava Brňová, prodekanka pre vedeckovýskumnú činnosť, ktorá pôsobí v Centre mikrobiológie a prevencie infekcií. 

Koncept výskumu koronavírusu. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Osobný pohovor a rýchlotest

Dobrovoľníkom zdravotníci odoberú zo žily jednu skúmavku krvi. Následne pacienti absolvujú osobný pohovor, vďaka ktorému odborníci získajú epidemiologické údaje. 

Absolvujú aj rýchlotest na protilátky, ktorý má zistiť ich prítomnosť v tele.

Odbery budú prebiehať v Centre mikrobiológie a prevencie infekcií Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity (Pavilón klinických a laboratórnych disciplín, ktorý sa nachádza v areáli Fakultnej nemocnice v Trnave vedľa infekčnej kliniky) vždy vo štvrtok od 12.00 do 15.00. 

V prípade záujmu o účasť na výskume či potreby ďalších informácií sa môžu dobrovoľníci prihlásiť na e-mailovej  adrese covid@truni.sk alebo na telefónnom čísle 0903 718 016.

Zdroj: Tlačová správa Trnavskej univerzity

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky