Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Tieto krajiny koronavírus podcenili. Poučme sa

Galina Lišháková

Po Číne sa novým vírusom najviac na svete nakazili obyvatelia Južnej Kórey, Iránu a Talianska. V čom spravili najväčšie chyby?

Ilustračný obrázok: Ľudia v metre s rúškami na tvári, grafický znak koronavírusu. Zdroj: Pixabay.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

Rozsiahle opatrenia na Slovensku proti koronavírusu pre necelú desiatku nakazených sa môžu zdať niekomu prehnané. Priebeh nákazy v zahraničí však dokazuje, že nie sú. Vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou, takže ho ľahko môžete získať všade, kde sa pohybuje viac ľudí.

Mladí sa oháňajú percentami rizika úmrtia na ochorenie Covid-19, u nich je vraj mizivé.  Pravdou je, že najviac ohrozuje seniorov, ktorí už majú iné vážne diagnózy. Medzi obeťami pandémie sú však aj mladí a nejde pritom len o lekárov, ktorí prišli s chorými do kontaktu. Vírus porazil napríklad aj iránsku športovkyňu, futsalistku Elham Sheikovú († 23).

Ilustračný obrázok: Pohľad na mesto Qom zhora. Zdroj: Pixabay.com

Prvý človek nakazený koronavírusom v Iráne bol z metropoly Qom, ktorá priťahuje pútnikov z celého sveta. Zdroj: Pixabay.com

Biznis nado všetko

V Iráne sa podľa posledných štatistík na worldometers.info koronavírusom nakazilo 8042 ľudí a 291 zomrelo. 2731 ľudí sa z choroby vyliečilo, ale ku koncu minulého týždňa ďalších 16 tisíc navštívilo  iránske nemocnice s podozrením, že ho má. Podľa The New York Times iránska vláda povýšila ekonomické a politické záujmy nad zdravie svojich obyvateľov. Čína je pre Irán dôležitým partnerom,  iránski podnikatelia do nej často cestujú. No vzťahy sú vzájomné, v Iráne pracujú stovky Číňanov. Veľa čínskych študentov aj duchovných sa vyskytuje v iránskej metropole Qom, ktorá je najdôležitejším centrom teologického štúdia šíitskych moslimov z celého sveta a priťahuje pútnikov do svätyne. Neskôr sa ukázalo, že niektorí z nich prišli do Qom s koronavírusom. No v čase, keď už Turecko susediace s Iránom z opatrnosti lety do Číny zrušilo, Irán v nich pokračoval.

Hra o hlasy

Prvou obeťou koronavírusu v Iráne bol práve podnikateľ z Qom, ktorý navštívil čínsky Wuhan v čase, keď s ním táto metropola zápasila. Lenže bolo to dva dni pred voľbami do iránskeho parlamentu a politici nevydali zásadné výstrahy z obavy, že by prišli o voličov. Ešte v polovici februára klamali o šíriacej sa nákaze a pred jej rizikom nevarovali ani zdravotníkov v menších štátnych nemocniciach. Na konci mesiaca už malo koronavírus viacero členov iránskej vlády, podľa aktuálnych informácií je ich okolo tridsať. Traja mu podľahli. Irán má doposiaľ najväčšie percento úmrtnosti na koronavírus na svete, a to až 5,5 percenta, kým v iných krajinách sú to zhruba 2 – 3 percentá.

Ilustračný obrázok: Pohľad na glóbus, tam kde je územie Iránu. Zdroj: Pixabay.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

Prepúšťajú väzňov

Iránska vláda už zatvorila školy. Keďže sa bojí, že by sa vírus mohol rozširovať aj vo väzniciach, dočasne prepustila okolo sedemdesiattisíc väzňov, u ktorých vraj nehrozí, že by páchali násilnú trestnú činnosť. Obáva sa však aj ďalšieho šírenia vírusu počas sviatkov Nowruz (20. marca), ktoré Iránci oslavujú ako Nový rok a trávia ho na rodinných dovolenkách. Na cestách ku Kaspickému moru sa totiž napriek varovaniam zvýšila automobilová premávka. The New York Times píše, že zdravotná politika sa nesmie nikdy spolitizovať, najmä ak je vo vzduchu taká vážna hrozba ako koronavírus. To je najdôležitejšia lekcia tejto krízy v Iráne.

Ilustračný obrázok: Starenka kráča hore schodmi. Zdroj: Pixabay.com

V Taliansku už podľahlo koronavírusu 463 ľudí. Priemerný vek zomrelých bol 81 rokov, odhadom 72 percent z nich boli muži. Zdroj: Pixabay.com

Talianom priťažil vek

Aj v Taliansku je ochorenie Covid-19 na vzostupe, spomedzi európskych štátov majú najviac nakazených. Na začiatku týždňa ich krajina evidovala 9 172, nákaze podľahlo 463 ľudí a 724 sa z nej zotavilo. Jedným z dôvodov vysokého percenta úmrtia na koronavírus v Taliansku (až 4,25 percent) je aj to, že krajina má jednu z najstarších populácií na svete. Národný zdravotnícky inštitút uviedol, že priemerný vek Talianov, ktorí zomreli, bol 81 rokov, odhadom 72 percent z nich boli muži. Väčšina zomrelých trpela viacerými zdravotnými problémami.

Ilustračný obrázok: gondoly pri brehu, súmrak. Zdroj: Pixabay.com

Spočiatku bol ochorením postihnutý iba sever Talianska. Zdroj: Pixabay.com

Algoritmus nepomohol

Talianska vláda sa snažila epidémii predísť hneď, ako sa dozvedela o oficiálne prvom nositeľovi koronavírusu, 38-ročnom Mattiovi z mestečka Codogno na severe Talianska. Mesto uzatvorila a začala hľadať pacienta nula. Dokonca najala vedcov, aby vytvorili algoritmus, ktorý by im pomohol rýchlejšie zachytiť pravdepodobných nakazených. No nepodarilo sa im to, vírus musel mať viacero nosičov. Na začiatku zasahoval najmä sever Talianska, niektorí jeho obyvatelia preto utekali pred nákazou na juh, pričom netušili, že už sú nakazení, a tak vírus šírili ďalej.

Pohreby bez obradu

Podľa The New York Times v sobotu Nicola Zingaretti, líderka talianskej Demokratickej strany, druhej najväčšej politickej partaje v krajine, na Facebooku zverejnila video, v ktorom oznámila, že aj ona má koronavírus. Vláda, isto poučená aj zo situácie v iránskom parlamente, ihneď zvolala mimoriadne nočné zasadanie a taliansky premiér Giuseppe Conte vyhlásil karanténu pre celú krajinu vrátane jej ostrovov. Sú zatvorené školy, športoviská, múzeá aj galérie. Nesmú sa usporadúvať občianske ani náboženské obrady, pohreby nevynímajúc. Bohoslužby sú dovolené len v takom prípade, keď ich účastníci dodržia medzi sebou odstupy aspoň jeden meter.

Ilustračný obrázok: Väzenská miestnosť, pohľad cez mreže. Zdroj: Pixabay.com

V Taliansku sa vzbúrili väzni v 27 nápravných zariadeniach. Zakladajú ohne, utekajú, z dozorcov si robia rukojemníkov. Zdroj: Pixabay.com

Zločinci na úteku

K prepusteniu väzňov, ktorí by nemuseli pre krajinu predstavovať riziko, sa zatiaľ Taliani nepodujali. Niekde im ale dočasne zakázali a inde zase obmedzili návštevy, dôvodom je hrozba nákazy. Väzni v 27 nápravných zariadeniach sa však vzbúrili. Zakladajú ohne, utekajú, z dozorcov si robia rukojemníkov. Z väzenia Foggia ušlo 34 väzňov, 13 sa podarilo policajtom chytiť. Vo väznici v Melfi uniesli päť väzenských policajtov, štyroch lekárov vrátane dvoch žien a dve zdravotné sestry. Vzbura trvala  10 hodín, rukojemníkov nakoniec prepustili. Nepokoje majú už aj obete. Podľa denníka La Repubblica šiesti väzni v Modene zomreli pravdepodobne po predávkovaní metadónom, ktorý počas vzbury ukradli z ošetrovne. Deviati zločinci z väznice Nuovo Complesso v okrese Vazia sú po vzbure vo vážnom zdravotnom stave vo väzenskej nemocnici. Väzni sa tiež boja nákazy, keďže ich je veľa v stiesnených priestoroch.

Ilustračný obrázok: monitor počítača, čísla, šípka ukazujúca pokles. Zdroj: Pixabay.com

Južná Kórea je druhá krajina na svete, v ktorej sa najviac rozšíril koronavírus. Zdroj: Pixabay.com

Prečo nezavreli hranicu

V Južnej Kórei na Covid–19 ochorelo 7 513 ľudí, zomrelo 54 a z choroby sa ich zotavilo 247. Ide o druhú krajinu na svete, ktorú najviac postihol koronavírus. Keď jeho epidémia prepukla v Číne, Kórejská zdravotnícka asociácia vyzvala vládu, aby dočasne zakázala vstup všetkým cestujúcim z tejto krajiny. Snaha asociácie bola však neúspešná. Namiesto toho vláda Južnej Kórey darovala podľa The New Yorker Číne milión a pol masiek. The New Yorker zároveň vysvetľuje, že Čína je jej najväčším obchodným partnerom. Číňania tvoria z celkového počtu 17 miliónov turistov, ktorí Južnú Kóreu navštívia, asi polovicu. Juhokórejčania však neboli voči nebezpečenstvu celkom ľahostajní. Ľudí prichádzajúcich do krajiny sledovali pomocou umelej inteligencie, monitorovali pohyb ich telefónov, vedeli, kde platili kartou a časť práce urobili aj verejné kamery. Do polovice februára mali len 30 nakazených a tí boli pod kontrolou.

Pacientka 31

Situáciu v krajine dramaticky zmenila členka kórejskej kresťanskej sekty Sinčchondži, v médiách známa ako „pacientka 31“, inak 61-ročná žena. Uvedená sekta totiž od svojich členov vyžaduje, aby sa zúčastňovali omší, aj keď sú chorí. Today online píše, že v meste Daegu s 2,4 miliónmi obyvateľov, kde sekta Sinčchondži sídli, bolo až 64 percent všetkých nakazených v krajine. Napriek tomu úmrtnosť na koronavírus v nej dosiahla iba 0,6 percenta a posledné správy hovoria, že vírus je na ústupe. Business Insider si myslí, že Juhokórejčania si s ním napokon poradili aj vďaka tomu, že vybudovali kliniky zamerané na jeho testovanie, pričom výsledky testov dokázali získať v priebehu 10 minút. Do konca februára tak otestovali okolo 140 tisíc  ľudí.

Ilustračný obrázok: obrazovka smartfónu s fotografiou zdravotníčky s rúškom na tvári a informácie o koronavíruse. Zdroj: Pixabay.com

Juhokórejčania poslali tisíce ľudí do karantény a vyvinuli tiež aplikáciu pre smartfóny, prostredníctvom ktorej ich chcú od 20. marca monitorovať. Zdroj: Pixabay.com

Veľký brat nás vidí

Magazín MIT Technology Review vyzdvihuje aj to, že Juhokórejčania poslali tisíce ľudí do karantény a vyvinuli tiež aplikáciu pre smartfóny, prostredníctvom ktorej ich chcú od 20. marca monitorovať. Tí, ktorí sú v karanténe a napriek tomu ochorejú, budú môcť pomocou aplikácie úradníkom nahlásiť príznaky a priebežne ich informovať o zdravotnom stave. Ak sa vyberú mimo karanténnu oblasť, v ktorej sa majú zdržiavať, aplikácia pošle správu úradníkovi, ktorý ich má na starosti. Ako keby sa vízie spisovateľa Georga Orwella stávali skutočnosťou. No keď sa niektorí z nás nevedia správať zodpovedne, asi si to aj zaslúžime.

Ilustračný obrázok: Mapa sveta, nápis Covid-19. Zdroj: Pixabay.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

 Upozornenie

Ústredný krízový štáb Slovenskej republiky od 10. marca oficiálne zakázal organizovanie športových, kultúrnych aj verejných podujatí na celom území štátu. Zároveň nariadil povinnú 14-dňovú karanténu pre všetkých občanov, ktorí sa vrátia z postihnutých krajín, a to z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu. Dobrovoľnú karanténu by mali zvážiť všetci, ktorí majú klinické príznaky. Za nerešpektovanie nariadenia môže byť občanovi uložená pokuta do výšky 1 650 €. Viac informácií získate u vášho všeobecného lekára, na www.health.gov.sk alebo 0800 221 234.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR  odporúča do Iránu, Talianska a Južnej Kórey necestovať. Podrobnejšie informácie nájdete tu: Irán; Taliansko; Južná Kórea.

Po spozorovaní príznakov ochorenia Covid–19 kontaktujte lekára telefonicky a nechoďte do nemocnice, aby ste zamedzili šíreniu prípadnej nákazy. Pre verejnosť sú zriadené aj infolinky a e-mailová adresa, kde odborníci odpovedajú na otázky.

Úrad verejného zdravotníctva SR: 0917 222 682

novykoronavirus@uvzsr.sk

Non-stop infolinka Národného centra zdravotníckych informácií 0800 221 234

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky