Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenský vynález z Univerzity Komenského v Bratislave pomáha pacientom v Keni

VEDA NA DOSAH

Pľúcny ventilátor Q-VENT mini slúži pacientom s respiračným zlyhávaním.

Hlavný lekár púštnej nemocnice v Kalache – Bonaya Adano, koordinátor kenského tímu Paul Ali Boru, vedec Daniel Furka, lekár Patrik Palacka a lekár Adam Salama. Zdroj: Univerzita Komenského v Bratislave

Bonaya Adano – hlavný lekár púštnej nemocnice v Kalache –, koordinátor kenského tímu Paul Ali Boru, vedec Daniel Furka, lekár Patrik Palacka a lekár Adam Salama. Zdroj: Univerzita Komenského v Bratislave

Slovenský vynález z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave pomáha už vyše roka a pol v africkej Keni. Pľúcny ventilátor Q-VENT mini slúži pacientom s respiračným zlyhávaním. Uplynulých 5 týždňov strávili pracovníci z Univerzity Komenského v Bratislave zavádzaním prístroja v lokálnych podmienkach, kde absolvovali spoločnú cestu s expedíciou z National Geographic.

V Keni pomáha už tretia verzia ventilátora

Q-VENT mini pomáha v Keni pacientom, ktorí potrebujú oxygenoterapiu. Rovnako je využiteľný pri transporte pacientov zo vzdialenejších oblastí do spádových alebo centrálnych nemocníc. Od prvotného zavádzania prístroja v septembri 2021 existuje už tretia vylepšená verzia núdzového ventilátora.

„Pri implementácii prístroja je kľúčové vycestovať priamo do terénu a spoznať skutočné podmienky a potreby lokálnej komunity, kde je doslova nutné šiť pomoc na mieru,“ hovorí Samuel Furka z Univerzity Komenského. „Vedu robíme, aby sme spravili svet lepším. V odľahlej nemocnici sa na nás s nádejou pozerali 5- až 6-ročné deti, ktoré stáli pri ceste a prosili o vodu,“ dodáva jeho brat Daniel Furka z UK.

Nemocnice nie sú dostatočne vybavené

Nemocniciam v Keni chýbajú základné potreby, ako sú lieky, lekárske vybavenie či dokonca čistá voda, o internete nehovoriac. „Napriek mnohým nedostatkom v slovenskom zdravotníctve možno povedať, že situácia v odľahlých regiónoch Kene je podstatne horšia. Absentuje základné vybavenie zariadení a zdravotníckych pracovníkov vrátane lekárov. Akýkoľvek inovatívny prístroj môže významným spôsobom zlepšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ hovorí lekár Patrik Palacka z UK.

Slovensko-kenský tím. Zľava: Paul Ali Boru – koordinátor kenského tímu, vedec Samuel Furka, lekár Adam Salama, vedec Daniel Furka, lekár Patrik Palacka, študentka medicíny Tímea Baruníková a hlavný lekár púštnej nemocnice v Kalache – Bonaya Adano. Zdroj: Univerzita Komenského v Bratislave

Slovensko-kenský tím. Zľava: Paul Ali Boru – koordinátor kenského tímu –, vedec Samuel Furka, lekár Adam Salama, vedec Daniel Furka, lekár Patrik Palacka, študentka medicíny Tímea Baruníková a Bonaya Adano – hlavný lekár púštnej nemocnice v Kalache. Zdroj: Univerzita Komenského v Bratislave

Slovenský tím tvoria okrem vedcov Samuela a Daniela Furkovcov z Prírodovedeckej fakulty UK aj lekár Patrik Palacka z Lekárskej fakulty UK, lekár Adam Salama a študentka medicíny Tímea Baruníková. V Keni im s implementáciou projektu pomáhajú lokálni lekári zo spádových nemocníc. Podporu poskytujú aj SlovakAid a Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského.

Slovenský tím prešiel tisícky kilometrov dlhú cestu cez savanu do púštnej oblasti Kalacha či hornatej oblasti Marsabit. Pracovníkom robil spoločnosť expedičný tím National Geographic, s ktorým si vzájomne pomáhali, aby im nezapadli kolesá pri prechode cez močiare, púšť či na kamenných cestách. Sprievod v odľahlých oblastiach im robila tiež lokálna nezisková organizácia IREMO v Marsabite.

Zdroj: TS UK v Bratislave

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky