Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Rakovinu z moču dokážu odhaliť už aj mravce

VEDA NA DOSAH

Ľahko sa učia a sú veľmi efektívne, tvrdí hlavná autorka novej štúdie.

Červené mravce. Zdroj: iStockphoto.com

Mravce majú veľmi citlivý čuch. Zdroj: iStockphoto.com

Po psoch a niektorých elektronických zariadeniach dokážu rakovinu z moču odhaliť už aj mravce. V najnovšej štúdii publikovanej len pred niekoľkými dňami v odbornom časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences to potvrdila profesorka etológie Patrizia d’Ettorre z Université Sorbonne Paris Nord.

„Dajú sa ľahko trénovať, rýchlo sa učia, sú veľmi efektívne a starostlivosť o ne je finančne nenáročná,“ povedala o mravcoch odborníčka. Vzhľadom na tieto skutočnosti by sa podľa jej slov mohli použiť ako biodetektory na odlíšenie zdravých jedincov od pacientov s nádorom.

Fakty

  • Na identifikáciu biomarkerov rakoviny z dychu, potu a moču dnes vedci používajú chemickú analýzu a nanotechnológie.
  • Ak by sa výskumníkom podarilo identifikovať chemické zmeny zodpovedné za zápach, ktorý psy zachytávajú u pacientov s rakovinou, možno by dokázali vyvinúť počítačové skríningové nástroje s rovnakou citlivosťou.

Nový výskum profesorka d’Ettorre stavia na poznatkoch zo svojej predchádzajúcej štúdie, v ktorej preukázala, že mravce dokážu vycítiť ľudské rakovinové bunky pestované v laboratóriu. Podobne mravce reagovali aj na moč myší.

Reagujú na jeho špecifický pach

Pre potreby súčasnej štúdie tím vedcov vystavil 70 mravcov druhu Formica fusca vzorkám moču myší s nádormi a bez nich. Po troch pokusoch mravce boli schopné rozoznať ich. „Je to preto, lebo mravce majú veľmi citlivý čuch. Boli sme prekvapení, aké sú efektívne a spoľahlivé,“ potešili sa odborníci.

Na vycvičenie mravcov použili asociatívne učenie. „Zamerali sme sa na to, aby si zápach rakovinových buniek začali spájať s odmenou. Po niekoľkých pokusoch sa to nakoniec naučili,“ povedala d’Ettorre.

Detekciu rakoviny z moču myší považuje tím odborníčky za významný krok. „Je to bližšie reálnej situácii, než keď sme na detekciu rakoviny použili kultivované bunky,“ usúdila etologička.

V ďalších krokoch by výskumníci chceli zistiť, či mravce dokážu to isté aj s ľudským močom.

Vedeli ste?

Hypotéza, že psy dokážu vďaka svojmu neuveriteľnému čuchu vycítiť rakovinu, bola po prvý raz vyslovená už v roku 1989. Lekári vtedy opísali prípad ženy znepokojenej pigmentovou škvrnou, ktorú jej pes stále oňuchával a pokúšal sa do nej zahryznúť. Ako neskôr zistili, išlo o malígny melanóm.

Odvtedy sa objavilo niekoľko ďalších správ, ktoré potvrdili, že psy na nádory reagujú veľmi intenzívne: buď chorú časť tela oňuchávajú, alebo do nej štuchajú.

Nádory totiž produkujú prchavé organické zlúčeniny, ktoré sa uvoľňujú do moču, exspirovaného dychu a potu. Odborníci predpokladajú, že tieto zlúčeniny majú zreteľný zápach aj v nepatrných množstvách, a to najmä v počiatočných štádiách rakoviny, keď sa delia bunky.

Podľa informácií Cancer Council štúdie realizované v poslednom desaťročí ukázali, že trénované psy dokážu identifikovať moč pacientov s rakovinou močového mechúra trikrát častejšie než bežní domáci miláčikovia. Rakovinu pľúc zo vzoriek dychu detegujú dokonca s veľmi vysokou presnosťou. Z dychu sú schopné zistiť aj rakovinu vaječníkov a kolorektálneho karcinómu.

Zdroje: News Sky, Cancer Council

(af)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky