Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prečo trpia ženy počas menštruácie častejšie migrénami?

VEDA NA DOSAH

Silné epizódy bolesti hlavy postihujú ženy spravidla trikrát častejšie ako mužov.

Menštruačné bolesti a migréna. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Čo spôsobuje menštruačnú migrénu? Viaceré ženy trpia tesne pred menštruáciou alebo počas nej bolesťami hlavy, ktoré sú spojené s fluktuáciou hormónov. Tím výskumníkov z Charité – Universitätsmedizin Berlin teraz zistil, ktoré procesy spúšťajú meniace sa hladiny estrogénu v tele. Podľa ich štúdie publikovanej v časopise Neurology majú ženy počas menštruácie vyššie hladiny neurotransmitera CGRP. Práve ten hrá dôležitú úlohu pri spúšťaní migrény.

Neúprosná migréna

Ženy trpia migrénami trikrát častejšie ako muži. Počet nepríjemných záchvatov sa zvykne zvýšiť v období menštruácie alebo na začiatku menopauzy, keď môžu byť aj silnejšie. V mnohých prípadoch sa bolesti po tehotenstve a po menopauze ustália, nie je to však pravidlo. Vedci už dlhodobo avizujú, že medzi hormonálnymi výkyvmi a migrénami existuje súvislosť, ale ako presne na molekulovej úrovni tieto zmeny spúšťajú migrénu, zostáva do značnej miery nejasné.

Priebeh výskumu

Na štúdii sa zúčastnili tri skupiny účastníčok s epizodickou migrénou (menej ako 15 záchvatov v mesiaci), ktoré v uplynulom mesiaci pociťovali migrénu aspoň tri dni. Ženy boli rozdelené na základe toho, či mali pravidelný menštruačný cyklus, či užívali perorálnu antikoncepciu a či už prešli menopauzou. Každá skupina bola porovnaná s kontrolnou skupinou účastníčok. Tú tvorili ženy podobného veku, ktoré migrénou netrpeli.

Vedci testovali hladiny CGRP v krvi a slzách pacientok počas ich cyklu dokopy dvakrát. Raz, keď boli hladiny estrogénov v krvi nízke, čiže počas menštruácie, a raz počas ovulácie, keď sú, naopak, najvyššie.

U tých žien, ktoré užívali perorálnu antikoncepciu a nedochádza u nich k takmer žiadnym výkyvom hladiny estrogénu, boli vzorky odobraté v čase bez príjmu hormónov a v čase ich príjmu. Ženám po menopauze odobrali vzorky len raz, a to v náhodnom čase.

Žena leží doma s bolesťou hlavy. Zdroj: iStockphoto.com

Žena leží doma s bolesťou hlavy. Zdroj: iStockphoto.com

Zvýšené hladiny CGRP boli spojené s menštruáciou

Štúdia zistila, že účastníčky s migrénou a pravidelným menštruačným cyklom mali počas menštruácie vyššie koncentrácie CGRP ako tie bez migrény. Hladina tohto neurotransmitera v krvi bola 5,95 pikogramu na mililiter (pg/ml) v porovnaní so 4,61 pg/ml u žien bez migrény. V prípade slznej tekutiny mali pacienti s migrénou 1,20 nanogramu na mililiter (ng/ml) v porovnaní s 0,4 ng/ml u pacientov bez migrény.

„To znamená, že keď klesnú hladiny estrogénu pred začiatkom menštruačného obdobia, telo migreničiek uvoľňuje viac CGRP,“ hovorí Bianca Raffaelliová. „Vysvetľuje to tiež, prečo migréna zastihne ženy častejšie tesne pred obdobím menštruácie a počas neho,“ dodáva.

Čo robí neurotransmiter CGRP?

CGRP je látka prirodzene sa vyskytujúca v tele. Keď má človek záchvaty migrény, uvoľňuje sa vo väčšom množstve a spôsobuje rozšírenie ciev v mozgu. To vedie k zápalovým reakciám, ktoré môžu byť jedným z dôvodov silných bolestí hlavy.

CGRP hrá úlohu aj pri kardiovaskulárnej homeostáze a vnímaní bolesti. V srdci pôsobí ako chronotrop zvýšením srdcovej frekvencie.  Okrem toho ovplyvňuje autonómny nervový systém a trávenie.

Výskumníci v posledných rokoch vyvinuli nové lieky známe ako inhibítory CGRP. „Na základe našej štúdie je teraz otázkou, či CGRP inhibítory fungujú odlišne počas rôznej fázy cyklu a či nie je lepšie podávať ich v závislosti od hladiny estrogénu. Týmto otázkam sa plánujeme venovať v budúcnosti,“ približuje Raffaelliová.

Zdroj: Eurekalert1, Eurekalert2

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky