Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST: Toxoplazmóza – riziko v našom prostredí

Alžbeta Králiková

O toxoplazmóze, jej vývojových fázach, rizikách, ktoré so sebou prináša, i o možnostiach, ako ju liečiť, sme sa rozprávali s parazitológom Františkom Ondriskom.

PODCAST: Toxoplazmóza – riziko v našom prostredí. Zdroj: CVTI SR

PODCAST: Toxoplazmóza – riziko v našom prostredí. Zdroj: CVTI SR

Jedným z najrozšírenejších ochorení je toxoplazmóza: nakazených je približne 30 percent populácie. Toxoplazmózu spôsobuje vnútrobunkový parazit, ktorý postihuje teplokrvné živočíchy, pričom jej hlavnými hostiteľmi sú mačky a mačkovité šelmy. V prípade zdravých jedincov je priebeh toxoplazmózy spravidla asymptomatický, teda človek často nevie, že parazita v sebe má. Problematické je to u pacientov s oslabenou imunitou, pri ktorých hrozí riziko mozgovej toxoplazmózy, a u tehotných žien. Ak sa infikujú po prvý raz v tehotenstve alebo tesne pred otehotnením, parazit sa môže preniesť na plod a môže tak vyvolať spontánny potrat alebo zanechať trvalé následky na narodenom dieťati.

O toxoplazmóze, jej vývojových fázach, rizikách, ktoré so sebou prináša, i o možnostiach, ako ju liečiť, sme sa rozprávali v podcaste na portáli VEDA NA DOSAH s parazitológom prof. RNDr. Františkom Ondriskom, PhD.

Prof. RNDr. František Ondriska, PhD., je popredný slovenský parazitológ. Pôsobí v spoločnosti Medirex, a. s., člen Medirex Group v Bratislave, na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity a je externým pedagógom Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Bol a je riešiteľom a spoluriešiteľom viacerých vedeckých projektov (VEGA, APPV a KEGA). V diagnostickej činnosti dosiahol niekoľko pozoruhodných úspechov. V Československu diagnostikoval prvý prípad humánnej dikroceliózy (ochorenia spôsobeného druhom motolice pečeňovej), ako prvý na Slovensku diagnostikoval akantaméby z oka ako pôvodcu závažného zápalu rohovky a diagnostikoval prvý prípad parazitického prvoka Cryptosporidium hominis na Slovensku. Je autorom usmernenia na diagnostiku toxoplazmózy a viacerých štandardných diagnostických postupov.

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR, cez aplikácie Spotify Apple Podcasts a na ďalších streamovacích platformách.

Zdroj: CVTI SR

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky