Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ochrana na jedno zahryznutie: Dali by ste si antivírusovú žuvačku?

VEDA NA DOSAH

Vedci vyvinuli žuvačku s rastlinným proteínom, ktorý bojuje proti vírusom už v ústach. Účinkuje na chrípku, herpes simplex aj koronavírus.

Vírusy a žuvačka. Zdroj: iStock.com/nyul a iStock.com/Tetiana Lazunova

Ochráni nás už čoskoro pred šírením chrípky, herpesu či dokonca ďalších respiračných ochorení žuvačka? Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock.com/nyul a iStock.com/Tetiana Lazunova

V boji proti infekčným ochoreniam sa snažia vedci neustále hľadať inovatívne spôsoby, ako zastaviť šírenie vírusov. Najnovší výskum prináša prekvapivé a pre mnohým možno bizarné, ale sľubné riešenie – antivírusovú žuvačku. Tento jednoduchý produkt, ktorý leží na pultoch v potravinách, môže čoskoro zohrať kľúčovú úlohu v prevencii šírenia chrípky, herpesu či dokonca aj ďalších respiračných ochorení.

Konektivita proti nám

V dnešnom úzko prepojenom svete, kde ráno naskočíte na lietadlo a o pár hodín ste v inej krajine, sa infekčné choroby stávajú závažnejšou a častejšou hrozbou. Pridružujú sa k tomu aj ostatné faktory ako klimatické zmeny, prehustenie obyvateľstva, dostupnosť cestovania a rýchla urbanizácia v krajinách so slabou zdravotnou starostlivosťou.

Najnovšie obavy vyvolala i pandémia koronavírusu, pri ktorej závažný akútny respiračný syndróm viedol k ďalším 7 miliónom zdokumentovaných úmrtí na celom svete. V posledných dvadsiatich rokoch sme boli svedkami prepuknutia infekčných chorôb s veľkým dosahom (H1N1, SARS, ebola, vírus zika), s obrovským globálnym zdravotným zaťažením a ekonomickými stratami.

Je preto dôležité nájsť opatrenia, vďaka ktorým by sme zvládali infekčné choroby a v prípade hrozby im vedeli čeliť. Odborníci varujú pred absenciou veľmi potrebných vakcín proti vírusom, ako je HSV (vírus herpes simplex), a nízkou mierou zaočkovanosti proti vírusu chrípky a eboly. Kľúčovým opatrením efektívneho zamedzovania cesty prenosu choroby je znižovanie samotnej vírusovej nálože na miestach prenosu a v miestach vstupu a výstupu vírusu. Vedci zistili, že práve ústa sú takýmito hlavným bránami.

Prekvapivý lapač vírusov v ústach

Tím vedcov z Pensylvánskej univerzity prišiel na neobyčajný nápad. Vyvinul žuvačku, ktorá obsahuje rastlinný proteín FRIL (ang. freesia lectin), schopný viazať sa na špecifické cukry na povrchu vírusov. Tým sa vírusy zachytia v ústnej dutine a nedostanú sa do dýchacích ciest, kde by mohli spôsobiť infekciu. Svoje výsledky publikovali v časopise Molecular Therapy.

Štúdie na laboratórnych modeloch ukazujú, že žuvačka môže efektívne blokovať vírusy chrípky, herpes simplex a dokonca aj SARS-CoV-2. Proteín FRIL pôsobí ako lapač vírusov – naviaže sa na ich povrch a fyzicky im zabráni preniknúť ďalej do organizmu. Získali ho zo semien lablabu obyčajného (Lablab purpureus), ktoré vyzerajú ako fazuľky.

Odborníci preukázali, že 40 miligramov dvojgramovej žuvačky postačuje na zníženie vírusovej záťaže o viac ako 95 percent.

Žuvačka obsahuje rastlinný proteín FRIL. Vedci ho získali zo semien lablabu obyčajného (Lablab purpureus), ktoré vyzerajú ako fazuľky.

Žuvačka obsahuje rastlinný proteín FRIL. Vedci ho získali zo semien lablabu obyčajného (Lablab purpureus), ktoré vyzerajú ako fazuľky. Zdroj: 10.1016/j.ymthe.2024.12.008

Pripravená na klinické skúšky

Vírusy sa zvyčajne prenášajú kvapôčkami pri rozprávaní, kašlaní alebo kýchaní. Ak sa podarí zadržať ich už v ústach, riziko prenosu sa dramaticky znižuje.

Odborníci prirovnávajú využitie žuvačky k ochrannému filtru priamo v ústach, pričom dodávajú, že pravidelné žuvanie by mohlo znížiť celkovú vírusovú nálož najmä v uzavretých priestoroch, ako sú školy, kancelárie alebo hromadná doprava.

Dôležité je, že výskumníci pripravili žuvačku ako liek klinickej kvality, aby vyhovoval špecifikáciám Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Žuvačka je teda skutočne bezpečná. Prešla prísnymi bezpečnostnými kontrolami a spĺňa klinické normy potrebné pre liekové produkty.

V súčasnosti prechádza jeden typ žuvačky, konkrétne verzia proti kovidu, klinickými skúškami prvej/druhej fázy. Tieto štúdie budú ďalej hodnotiť schopnosť žuvačiek znižovať vírusovú nálož u pacientov.

Ďalšie benefity

Okrem účinnosti je ďalším veľkým benefitom aj jednoduchosť použitia. Na rozdiel od vakcín či inhalačných sprejov nevyžaduje žiadne odborné podanie a môže byť dostupná širokej verejnosti ako preventívne opatrenie v období chrípkovej sezóny alebo pri epidémiách.

Ďalšou zaujímavosťou je, že proteín FRIL je získavaný z rastliny, čo zvyšuje potenciál ekologickej a udržateľnej výroby. Proteíny zapuzdrené v prášku sa nesprávajú rovnako ako bežné antivírusové lieky. Tieto biologické látky si zvyčajne vyžadujú skladovanie v chlade, komplikovaný transport a drahé metódy ich eliminácie.

Tento prístup sa tak nespolieha na chemicky syntetizované látky, ale na prírodný extrakt, čo by mohli oceniť i ľudia preferujúci prírodnú medicínu. Vedci taktiež uvažujú nad rozšírením spektra vírusov, ktoré žuvačka pokrýva, vrátane rinovírusov a ďalších bežných pôvodcov nachladnutia. Odborníci testujú využitie proteínu aj proti vtáčej chrípke. V predchádzajúcej štúdii zistili, že prášok je účinný proti kmeňom vtáčej chrípky H5N1 a H7N9.

Budúcnosť, kde namiesto liekov alebo častých testov stačí siahnuť po žuvačke, ktorá nielen osvieži dych, ale aj ochráni naše zdravie, by bola omnoho jednoduchšia.

Ukrýva sa budúcnosť ochrany proti vírusom v žuvačke? Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock.com/Lyalya Go

Ukrýva sa budúcnosť ochrany proti vírusom v žuvačke? Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock.com/Lyalya Go

Herpes simplex

Opary na perách, odborne nazývané herpes labialis, patria medzi najbežnejšie formy infekcie v oblasti tváre a úst. Spôsobuje ich vírus herpes simplex (HSV), ktorý sa prenáša predovšetkým slinami, tekutinami z pľuzgierov a dokonca aj krátkym bozkom. Rozlišujeme geneticky blízko príbuzné vírusy HSV-1 a HSV-2.

Zatiaľ čo vírus HSV-2 sa kedysi spájal výlučne s genitálnymi infekciami, v súčasnosti sa v dôsledku nárastu orálneho sexu čoraz častejšie vyskytuje aj v ústnej dutine. Dnes už vieme, že HSV-2 sa môže šíriť tiež slinami alebo léziami v ústach, čo výrazne rozširuje možnosti jeho prenosu. Vzhľadom na to, že vírus môže byť prítomný i bez zjavných príznakov, znižovanie jeho prenosu sa stáva dôležitou súčasťou verejného zdravia. Inkubačná doba je v priemere 2 – 12 dní.

Odhaduje sa, že 3,8 miliardy ľudí mladších ako 50 rokov má celosvetovo infekciu vírusom herpes simplex typu 1 (HSV-1), ktorý je hlavnou príčinou orálneho herpesu. Vírusom HSV-2 trpí celosvetovo 520 miliónov ľudí vo veku 15 – 49 rokov.

Zdroj: WHO, ScienceDaily, The Brighter Side of News, Molecular Therapy, Greater Kashmir, Stomahol

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup