Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nová aplikácia výrazne pomáha s nepríjemnými zvukmi v ušiach – tinitom

VEDA NA DOSAH

MindEar poskytuje úľavu už v priebehu niekoľkých týždňov vďaka tréningu a zvukovej terapii.

Zvonenie v ušiach z nadmerného hluku. Zdroj: iStockphoto.com

Zvonenie v ušiach. Zdroj: iStockphoto.com

Či už je to pískanie, alebo neustále bzučanie a šumenie, tinitom trpia v tichosti mnohí. Často ide o nepríjemný až vysiľujúci stav. Výskumníci teraz prichádzajú s aplikáciou, ktorá poskytuje úľavu už v priebehu niekoľkých týždňov vďaka tréningovým kurzom a zvukovej terapii.

Nepríjemný a neutíchajúci zvuk

Tinitus je označenie pre sluchové vnemy, ktorých zdroj však nepochádza z vonkajšieho okolia. Niektorí ľudia majú problém lokalizovať, odkiaľ zvuk vychádza, no väčšina ho vníma buď v jednom, alebo v oboch ušiach. Podľa najnovších štatistík trpí tinitom 26 percent populácie, pričom muži sú postihnutí podstatne častejšie ako ženy. Prevalencia tinitu sa zvyšuje s vekom a vrcholí v 75. roku života. Ak vezmeme do úvahy iba chronickú formu tinitu, ktorá trvá viac ako tri mesiace, dostaneme sa na 9 percent.

Porucha sluchu sa považuje za jeden z najdôležitejších rizikových faktorov tinitu. Hoci sú poznatky o patofyziologických mechanizmoch stále nedostatočné, predpokladá sa, že strata sluchu znižuje nervovú aktivitu, čo vedie k hyperexcitabilite v sluchovej kôre. Nadmerná stimulácia v sluchovej kôre je vnímaná ako tinitus.

Bolesť uší. Zdroj: iStockphoto.com

Bolesť uší. Zdroj: iStockphoto.com

Zlepšenie pre každého

Aj keď nie je zatiaľ dostupná žiadna účinná liečba, existuje niekoľko spôsobov, ako tento stav zvládnuť, a to napríklad pomocou kognitívno-behaviorálnej terapie (CBT). Tá pomáha ľuďom znížiť ich emocionálne spojenie so zvukom, vďaka čomu sa mozog naučí odfiltrovať ho. CBT je však pre mnohých drahá a ťažko dostupná forma liečby.

Tím z austrálskych, novozélandských, francúzskych a belgických univerzít priniesol aj preto veľmi jednoduché a dostupné riešenie vo forme aplikácie s názvom MindEar pre každého, kto má problém s tinitom. Výskumníci vytvorili aplikáciu, ktorá poskytuje CBT prostredníctvom chatbota v rámci zvukovej terapie.

Pozrite si

MindEar využíva kombináciu kognitívno-behaviorálnej terapie, schopnosti jasnejšie vnímať a uvedomovať si udalosti v prítomnom okamihu a relaxačných cvičení, ako aj zvukovú terapiu, ktorá vám pomôže trénovať reakciu vášho mozgu. Nepríjemný zvuk mizne podľa odborníkov v pozadí a je oveľa menej nápadný a obťažujúci.

Náš mozog sa totižto prirodzene zameriava na nepríjemný zvuk a ďalej trénuje našu myseľ, aby mu venovala ešte väčšiu pozornosť. Aplikácia pomáha telu a mysli, aby potláčali stresové hormóny a reakcie, a tým znížili zameranie mozgu na tinitus.

Žena počúva hudbu v bezdrôtových slúchadlách. Zdroj: iStockphoto.com

Žena počúva aplikáciu v bezdrôtových slúchadlách. Zdroj: iStockphoto.com

Dve tretiny ľudí pociťovali úľavu

Na experimente sa zúčastnilo 28 ľudí, z ktorých polovica mala používať virtuálneho kouča aplikácie 10 minút denne počas ôsmich týždňov. Druhá skupina navyše absolvovala štyri polhodinové videohovory s klinickým psychológom. Takmer dve tretiny ľudí opisovali 2 – 3 mesiace po experimente klinicky významné zlepšenie príznakov.

Vedci plánujú v budúcnosti preskúmať, či niektorí ľudia profitujú z dodatočnej podpory psychológa viac ako iní. V niektorých prípadoch totiž tinitus prichádza spolu s úzkosťou, poruchami spánku alebo so stresom, čo znamená, že je potrebná aj ďalšia pomoc.

Tím sa chystá spustiť väčšiu klinickú skúšku aplikácie v spolupráci s nemocnicou University College London (UCL).

Zdroj: medicalXpress, TheGuardian. DOI: 10.3390/medicina59030620

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky