Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na Slovensku je čoraz viac alergikov a astmatikov

VEDA NA DOSAH

Podľa novej štúdie, publikovanej v prestížnom časopise Lancet, im pomôže alergénová imunoterapia.

Dieťa používajúce inhalátor na astmu. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Na Slovensku každý rok významne pribúdajú pacienti s alergiami a astmou. Pri príležitosti Svetového dňa astmy, ktorý si dnes pripomíname, vyzývajú slovenskí odborníci k spomaleniu tejto neinfekčnej pandémie.

Pomôcť podľa nich môže alergénová imunoterapia (AIT). Tá totiž v poslednej štúdii REACT, publikovanej v prestížnom odbornom časopise Lancet, vykázala ako jediná pozitívne účinky v liečbe alergickej rinitídy pretrvávajúce aj po jej ukončení.

Počas 9 rokov sa do štúdie zapojilo viac ako 92 000 pacientov. Odborníci pritom posudzovali dlhodobú účinnosť AIT pri liečbe alergickej rinitídy aj astmy v reálnych podmienkach. Výsledky napokon hovoria jednoznačne v jej prospech.

Alergénová imunoterapia zabraňuje zhoršovaniu ochorenia, zlepšuje kontrolu astmy, má pozitívny vplyv na dolné dýchacie cesty, znižuje pravdepodobnosť zápalu pľúc a užívania antibiotík, tiež počet hospitalizácií a ich dĺžku, a tým aj náklady s nimi spojené.

Najčastejšie chronické ochorenie v Európe

Alergie sú aktuálne najčastejšie chronické ochorenia v Európe. Lekári odhadujú, že v roku 2025 bude zápasiť s alergiou až polovica európskej populácie.

Na Slovensku trpia alergickou nádchou približne traja z desiatich Slovákov, astmu má jeden z desiatich ľudí a tieto čísla budú podľa odborníkov ešte stúpať. Počas pandémie COVID-19 totiž výrazne klesol počet návštev pacientov v ambulanciách imuno-alergológov, čím poklesla aj včasná diagnostika nových pacientov s alergiami.

Pozrite si

Uvedený stav môže byť „časovanou bombou“ pre vznik astmy, s ktorou alergia úzko súvisí. „Ak sa alergická nádcha včas a adekvátne nelieči, vo väčšine prípadov sa vyvíja do ďalších alergických ochorení a do astmy,“ vysvetľuje prepojenie medzi ochoreniami hlavný odborník MZ SR pre klinickú imunológiu a alergológiu Peter Pružinec.

Dodáva, že takmer polovica pacientov s alergiami trpí obomi ochoreniami a až takmer 70 % prípadov astmy vzniklo v dôsledku alergie.

Jediný spôsob liečby

AIT je podľa Európskej liekovej agentúry jediný overený a efektívny spôsob liečby, ktorý dokáže modifikovať priebeh ochorenia a nepotláča len jeho príznaky. Počas terapie sa podáva alergikovi v definovaných dávkach alergén, na ktorý je citlivý. Zatiaľ je terapia dostupná na najčastejšie typy alergénov, ako sú roztoče, peľ stromov, tráv a burín.

„Alergénová imunoterapia dokáže liečiť príčinu najrozšírenejších typov alergií na pele, roztoče či jed blanokrídleho hmyzu. Cieľom je naučiť imunitný systém organizmu daný alergén tolerovať a nereagovať naň prehnanou, teda alergickou reakciou,“ vysvetľuje prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie (SSAKI) Miloš Jeseňák. Vďaka AIT si zároveň pacient podľa neho potenciálne zníži i riziko rozvoja nových alergií a astmy.

Na Slovensku máme dostupnú okrem injekčnej a kvapkovej formy aj tabletovú sublingválnu, teda podjazykovú, imunoterapiu. Celkovo sa však AIT v našich končinách využíva len v malej miere. Dôvodom majú byť zdravotné poisťovne. Odborníci im však už predstavili návrhy riešení, v ktorých žiadajú zmenu prístupu ohodnocovania výkonov lekárov súvisiacich s podávaním AIT. Pomoc prisľúbilo aj Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zdroj: TS Seesame

(AF)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky