Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Podľa NASA je toto krátke cvičenie o 70 % efektívnejšie ako beh

VEDA NA DOSAH

Ak vám ranný beh pripadá ako náročná výzva, NASA má pre vás riešenie, ktoré je pohodlnejšie, efektívnejšie a ušetrí vám čas.

Unavená bežkyňa. Zdroj: iStock/lzf

Unavená bežkyňa. Zdroj: iStock/lzf

Podľa výskumu americkej vesmírnej agentúry je 10-minútové cvičenie na minitrampolíne (tzv. rebounding) až o 70 percent efektívnejšie ako tradičných 30 minút behu. Tento spôsob cvičenia je nielen časovo úsporný, ale aj šetrnejší ku kĺbom, čo ho robí ideálnym pre tých, ktorí hľadajú efektívny spôsob, ako sa udržať fit bez nadmerného zaťaženia tela.

To však neznamená, že beh je pre zdravie zlý, keďže viacerí odborníci naznačujú, aký je efektívny ako forma kardiovaskulárneho cvičenia popri plávaní a cyklistike.

Rebounding - fitness skákanie na trampolíne. Zdroj: iStock/Ilya Lyubchenko

Rebounding – fitness skákanie na trampolíne. Zdroj: iStock/Ilya Lyubchenko

Čo hovorí výskum NASA

NASA začala študovať rebounding už v 80. rokoch, keď hľadala spôsoby, ako udržať astronautov v kondícii počas dlhodobých vesmírnych misií, počas ktorých trpeli stratou svalovej hmoty. Odborníci zistili, že skákanie na minitrampolíne aktivuje rovnaké svalové skupiny ako beh, ale s menším nárazovým zaťažením kĺbov. Pri rovnakom srdcovom rytme a pri rovnakej spotrebe kyslíka je biomechanický stimul pri reboundingu výrazne silnejší než pri behu, čo vedie k lepším výsledkom za kratší čas.

Rebounding tiež zlepšuje rovnováhu a koordináciu, aktivuje viac svalových skupín naraz, čím podporuje lymfatický systém, a tak pomáha odstraňovať toxíny z tela. Cvičenie je dostupné ľuďom všetkých vekových kategórií, pretože úroveň intenzity je možné prispôsobiť.

Cvičenie pomáha aj v onkológii

Denník Daily Express navyše upozornil, že nedávny výskum teoretizoval, ako by mohlo byť cvičenie účinné pri znižovaní rizika návratu rakoviny po liečbe. Štúdia z Univerzity kráľovnej v Kingstone v Kanade naznačuje, že pacienti s rakovinou hrubého čreva, ktorým bolo predpísané cvičenie s podporou osobného trénera, mali menšiu pravdepodobnosť úmrtia v priebehu ôsmich rokov po jeho predpísaní. Vedúci štúdie Dr. Christopher Booth, ktorý hovoril o vplyve cvičenia na mieru prežitia pri rakovine, povedal: „Tieto výsledky preukazujú nový prvotriedny protirakovinový účinok novej formy liečby rakoviny.”

Rozsah prínosu je značný. „V skutočnosti je porovnateľný – a v niektorých prípadoch prevyšuje – rozsah prínosu mnohých našich veľmi dobrých štandardných liečebných postupov v onkológii,“ uviedol profesor sir Stephen Powis, riaditeľ National Health Service (NHS, Národná zdravotná služba). Dodal, že štúdia ukázala, že cvičenie má „silu pomôcť viacerým ľuďom prežiť rakovinu“ a v liečbe pôsobí skôr ako turbodúchadlo než ako náhrada liekov, ktoré pomáhajú rakovinu odstrániť.

Tieto prelomové zistenia podľa neho naznačujú, že cielené kroky v cvičení od prechádzok až po tréningy by mohli pomôcť posilniť schopnosť tela zabrániť návratu rakoviny po liečbe a pomôcť zachrániť viac životov. Byť aktívnejší môže mať významné výhody pri udržiavaní zdravej hmotnosti, posilňovaní imunitného systému, znižovaní zápalov a zlepšovaní nálady. A teraz je naozaj povzbudivé vidieť, že cvičenie by mohlo skutočne pomôcť viacerým ľuďom prežiť rakovinu.

Zdroj: The Economic Times, Rebound Therapy, Daily Express

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup