Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Digitálny covidový preukaz bude dostupný už tento víkend

Marta Bartošovičová

Slovenská aplikácia GreenPass má fungovať od soboty 26. júna, cestovanie však ohrozuje delta variant.

Digitálny Covid pas. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračná fotografia: Digitálny covidový pas. Zdroj: iStockphoto.com

Ministerstvo zdravotníctva ukončilo testovanie našej lokálnej aplikácie a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v relácii Braňa Závodského na rádiu Expres potvrdil, že od soboty 26. júna by mala byť aplikácia spustená.

Aplikácia by mala fungovať na princípe QR kódov, potvrdzujúcich vakcináciu, test či prekonanie ochorenia Covid-19. Tými sa môžu občania preukazovať nielen na hraniciach, ale aj u lekára či na iných kontrolách. Vďaka aplikácii sa môžu vyhnúť karanténe či ďalšiemu testovaniu v zahraničí. Fungovať má aj offline, teda bez aktívneho internetového pripojenia.

Na vývoji aplikácie spolupracovalo ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie so štátnou firmou Slovensko IT, ale aj s ministerstvom vnútra a ministerstvom zdravotníctva. QR kód bude vystavovať Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Štátne inštitúcie, najmä polícia, budú kontrolovať kódy prostredníctvom aplikácie OverPass.

Letné dovolenky môže ohroziť delta variant

Téma týkajúca sa covidových pasov bola aj jedným z bodov programu, ktorými sa zaoberala Strategická komisia pre európske záležitosti 17. júna 2021. Na následnej tlačovej besede o tom informovali štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus a zástupcovia príslušných ministerstiev.

Generálny tajomník služobného úradu Ministerstva zdravotníctva SR Peter Ferjančík v tejto súvislosti uviedol: „S potešením by som chcel oznámiť, že sme dokončili vývoj všetkých potrebných relevantných častí IT systémov, ktoré budú slúžiť na podporu digitálneho zeleného certifikátu. V najbližších dňoch by mali prebiehať testy s tým, že by sme mali byť úplne pripravení k 1. júlu, ak bude pripravený kompletný systém digitálnych certifikátov.“ 

Peter Ferjančík zároveň apeloval na občanov, aby vzhľadom na nové skutočnosti vyplývajúce zo štúdií delta variantu koronavírusu a jeho šírenia obmedzili cestovanie na minimum a cestovali iba v prípade, ak je to nevyhnutné.

Vakcína proti koronavírusu. Zdroj: iStockphoto.com

Ktorákoľvek vakcína schválená Európskou liekovou agentúrou je spoľahlivou ochranou proti komplikovanému priebehu ochorenia Covid-19 vrátane delta variantu vírusu. Zdroj: iStockphoto.com

Covidový preukaz platí v rámci Európskej únie

Zavedením digitálneho preukazu chce Európska únia odstrániť prekážky v cestovaní v rámci Únie. Preukaz je určený pre každého občana EÚ, ktorý dostal očkovaciu látku proti ochoreniu Covid-19, zotavil sa z tohto ochorenia alebo má negatívny výsledok testu.

Legislatívny proces k nariadeniu o používaní digitálneho covidového preukazu Európskej únie bol zavŕšený 14. júna 2021 v Bruseli, a to za účasti predsedov troch inštitúcií – Európskeho parlamentu, Rady EÚ a Európskej komisie. Nariadenie slávnostne podpísali predseda Európskeho parlamentu David Sassoli, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Rady EÚ António Costa, premiér Portugalska (v súčasnosti predsedajúcej krajiny).

Traja najvyšší predstavitelia Únie v spoločnom vyhlásení zdôraznili, že digitálny covidový preukaz EÚ je symbolom toho, čo Európa reprezentuje. Je symbolom Európy, ktorá dokáže obstáť v skúške, Európy, ktorá sa zoči-voči ťažkým úlohám zjednotí a upevní.

„Naša Únia opäť ukázala, že keď pracujeme spoločne, pracujeme najlepšie. Na nariadení o digitálnom covidovom preukaze EÚ sa naše inštitúcie dohodli za rekordných 62 dní. Počas práce na legislatívnom procese sme vytvorili aj technickú oporu systému – bránu EÚ, ktorá je funkčná od 1. júna. A na tento veľký úspech môžeme byť hrdí. Európa, tak, ako ju všetci poznáme a chceme späť, je Európou bez hraníc. Preukaz EÚ umožní občanom znovu využívať toto najviac vnímané a vážené právo, právo na voľný pohyb. Dnešným podpisom uzákonený preukaz nám umožní cestovať toto leto bezpečnejšie. Spoločne dnes opäť potvrdzujeme, že nám záleží na otvorenej Európe,“ uviedli ďalej vo vyhlásení.

Sprava: predseda EP David Sassoli, predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a portugalský premiér António Costa po podpise nariadenia v Bruseli. Zdroj: Európska komisia

Sprava: predseda EP David Sassoli, predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a portugalský premiér António Costa po podpise nariadenia v Bruseli. Zdroj: Európska komisia

Platnosť by mala byť rok

Preukaz EÚ (predtým označovaný ako digitálne zelené osvedčenie) uľahčí bezpečný voľný pohyb občanov v rámci Únie počas pandémie koronavírusu Covid-19. Zahŕňa minimálny súbor informácií potrebných na potvrdenie podstatných údajov.

Obsahuje potvrdenie, že jeho držiteľ bol zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19 alebo mal negatívny výsledok testu, alebo prekonal ochorenie Covid-19. Podstatný je kód QR, zobrazený na elektronickom zariadení alebo v tlačenej forme, a digitálny podpis overený prostredníctvom služby EÚ brána (EU Gateway). EÚ brána, ktorá bola spustená 1. júna 2021, je hlavnou oporou technického systému a umožňuje overovanie ochranných prvkov, zakomponovaných do kódu QR. Pri overovaní sa nasníma kód a overí podpis.

Všetci Európania majú aj bez preukazu právo na voľný pohyb, avšak držitelia uvedeného preukazu budú mať cestovanie jednoduchšie, pretože sa na nich nebudú vzťahovať obmedzenia, ako je napríklad karanténa.

Covidový preukaz je pre občanov bezplatný a dostupný. Bude platiť v jazyku členského štátu a v angličtine. Zaručí bezpečnosť osobných údajov a bezpečnejšie dovolenky. Únia je otvorená aj pre rodinných príslušníkov, ak pochádzajú z tretej krajiny, štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa oprávnene zdržiavajú alebo majú pobyt v EÚ, a tiež pre občanov Islandu, Lichtenštajnska, Nórska a Švajčiarska.

Členské štáty môžu preukazy EÚ vydávať a používať od 1. júla 2021 s platnosťou 12 mesiacov. Štáty, ktoré potrebujú viac času na prípravu, dostanú ďalších šesť týždňov na postupné zavedenie pravidiel. Európska komisia sa zároveň zaviazala zmobilizovať 100 miliónov eur v rámci nástroja núdzovej podpory na podporu členských štátov pri zabezpečovaní cenovo dostupných testov.

Zdroje:

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky