Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Interrupčná tabletka bude možno konečne dostupná aj na Slovensku, odborníkov čaká posledné stretnutie

Andrea Fedorovičová

Okrem nás medikamentóznu formu interrupcie neponúkajú z európskych krajín už len v Maďarsku, Poľsku a na Malte.

Na bezpečný potrat stačia dve tabletky. Zdroj: iStockphoto.com

Na bezpečný potrat stačia dve tabletky. Zdroj: iStockphoto.co

Slovensko je jednou z mála krajín Európskej únie, v ktorých nemajú ženy stále prístup k interrupčným tabletkám. Okrem nás v súčasnosti z európskych krajín medikamentóznu formu interrupcie neponúkajú už len Cyprus, Maďarsko, Poľsko, Litva a Malta. Podľa odborníkov je pritom využitie takejto formy prerušenia tehotenstva pod lekárskou kontrolou v súlade so všetkými usmerneniami a predovšetkým je oveľa bezpečnejšie a menej rizikové ako chirurgický zákrok.

„Interrupčná tabletka je najbezpečnejší postup výkonu interrupcie. Je to cesta, ako moderným spôsobom zabezpečíme dostupný spôsob interrupcie pre slovenské ženy.“

Zuzana Dolinková, ministerka zdravotníctva SR

Na Slovensku sa zatiaľ môžu interrupcie vykonávať len chirurgickým zákrokom v celkovej anestézii. Odborníci i samotná ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková sa pritom zhodujú, že takýto zákrok je omnoho rizikovejší. Využitie interrupčnej tabletky je podľa nich nielen bezpečnejšie, ale i nákladovo efektívnejšie pre celý zdravotný systém.

Dolinkovú podľa vlastných slov už čaká v tejto veci posledné stretnutie s odborníkmi. „Interrupčná tabletka je najbezpečnejší postup výkonu interrupcie. Je to cesta, ako moderným spôsobom zabezpečíme dostupný spôsob interrupcie pre slovenské ženy,“ reagovala ešte koncom uplynulého roka v rozhovore pre denník SME na otázku, či svojím podpisom konečne na Slovensku povolí používanie najbezpečnejšieho spôsobu interrupcie.

Aké má zatiaľ žena v našej krajine možnosti?

Interrupcie sa v súčasnosti na Slovensku vykonávajú do 12. týždňa tehotenstva, pričom žena nemusí uviesť dôvod svojho rozhodnutia. Ide najmä o prípady, keď je ohrozený život ženy alebo keď je plod ťažko poškodený a neschopný života.

Keďže medikamentózne potraty sú v našej krajine ešte stále nelegálne, ženy môžu za takýmto potratom vycestovať do zahraničia alebo môžu podstúpiť už spomínaný chirurgický potrat.

Veľa možností žene na Slovensku nezostáva. Zdroj: iStockphoto.com

Veľa možností žene na Slovensku nezostáva. Zdroj: iStockphoto.com

Od 55. dňa tehotenstva sa na Slovensku vykonáva takzvaná miniinterrupcia, čiže podtlaková metóda, v rámci ktorej vysajú lekári pomocou špeciálnej trubice plod z tela ženy.

Medzi 8. a 12. týždňom tehotenstva je možné ukončiť tehotenstvo už iba kyretážou alebo výškrabom. Pri tejto metóde doktor len podľa hmatu prostredníctvom kyrety a takzvaných abortových klieští vyškrabe žene steny maternice a plod odstráni. Takýto proces môže spôsobiť viacero komplikácií, môže napríklad poškodiť steny maternice, v dôsledku čoho môže nastať krvácanie do brušnej dutiny alebo infekcia. Niektoré ženy môžu mať po kyretáži problém s predčasným pôrodom alebo zostanú aj celkom neplodné.

V niektorých prípadoch spôsobuje zdravotné komplikácie i narkóza, v ktorej sa zákrok vykonáva.

Jedna nestačí

Čo sa skrýva pod pojmom potratová tabletka? V prvom rade nejde o jednu tabletku, ale rovno o dve. Po užití prvej sa v tele ženy zablokuje tvorba progesterónu, inak zvaného aj tehotenský hormón. Plod v dôsledku toho stratí prístup k výžive a vhodné podmienky na ďalší vývin, čo spôsobí ukončenie tehotenstva. Je to teda akési nasimulovanie prirodzeného potratu.

Dva dni nato žena užije ďalšiu tabletku, ktorá spôsobí sťahy maternice, čím sa z jej tela vylúčia odumreté zvyšky plodu. Tento proces je u žien obvykle sprevádzaný veľmi silnou menštruáciou s bolesťami v podbrušku. Krvácanie môže trvať 9 až 30 dní.

Ukončiť tehotenstvo užitím tabletiek môže žena medzi 49. a 63. dňom tehotenstva. Počas podávania oboch tabliet je pritom pod prísnym dohľadom zdravotníckeho personálu. Túto metódu odborníci považujú za veľmi bezpečnú. Na jej uprednostnenie pred chirurgickou kyretážou v minulosti apelovala dokonca i Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Nemýľte si ju s „tabletkou po“

Tak sa totiž označuje tabletka na zabránenie počatia, pri ktorej požití nedochádza k potratu. Nejde teda o interrupciu, ale o núdzovú antikoncepciu. Tabletky po obsahujú podobné hormóny ako antikoncepčné, ibaže vo zvýšenom množstve. Aj u nás sú voľne dostupné, pričom existuje hneď niekoľko druhov. Žena ich môže užiť do 72 až 120 hodín od pohlavného styku.

Dlhé roky sa nič nezmenilo

Problematikou tabletkovej interrupcie sa slovenský parlament zaoberal už v roku 2013 za ministerky Zvolenskej. Rok predtým boli totiž u nás registrované rovno dve značky potratových tabletiek a ich kvalita aj bezpečnosť boli dokonca odobrené. K ich uvedeniu na trh však nikdy nedošlo, a tak Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) ich registráciu zrušil.

Užitie interrupčných tabletiek je napokon na Slovensku protizákonné dodnes. Zákazom medikamentóznej interrupcie pritom len stúpajú prípady domácich potratov. Ženy, ktoré nemajú možnosť za potratom vycestovať do zahraničia, si totiž často kupujú necertifikované tabletky z internetu a podstupujú chemický potrat bez lekárskeho dozoru, čo môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

Infografika zameraná na ohrozenie zdravia a životov žien, ktoré sa rozhodnú podstúpiť interrupciu bez dohľadu odborníka. Zdroj: OZ Možnosť voľby

Infografika zameraná na ohrozenie zdravia a životov žien, ktoré sa rozhodnú podstúpiť interrupciu bez dohľadu odborníka. Zdroj: OZ Možnosť voľby

Podporujeme interrupčný turizmus?

Slovenky, ktoré majú širšie možnosti, riešia tento problém najčastejšie v susednom Česku či v Rakúsku, kde niektoré kliniky ponúkajú svoje služby aj v slovenskom jazyku. Tým, že interrupcie podstupujú v zahraničí, však prichádzame o množstvo cenných dát.

Viac interrupcií nehrozí

Odborníci tiež vyvracajú tvrdenie, že možnosť podstúpiť medikamentózne ukončenie tehotenstva bude mať za dôsledok zvýšený počet interrupcií.

Infografika zameraná na znižovanie počtu interrupcií v SR za ostatných 20 rokov. Zdroj: OZ Možnosť voľby

Infografika zameraná na znižovanie počtu interrupcií v SR za ostatných 20 rokov. Zdroj: OZ Možnosť voľby

Vo vyspelých krajinách sa potratové tabletky používajú už 20 rokov a podľa aktuálnych dát v žiadnej z krajín, kde bola táto forma interrupcie zavedená, k zvýšenému počtu interrupcií nedošlo.

Bezplatná antikoncepcia a primeraná sexuálna výchova

Viacero faktorov, naopak, počet interrupcií preukázateľne znižuje. Patria k nim nezaujatá sexuálna výchova, dostupná a bezplatná antikoncepcia, systematické odstraňovanie chudoby a násilia a podpora rovnosti žien a mužov v spoločnosti.

Infografika zameraná na faktory vplývajúce na znižovanie počtu interrupcií. Zdroj: OZ Možnosť voľby

Infografika zameraná na faktory vplývajúce na znižovanie počtu interrupcií. Zdroj: OZ Možnosť voľby

Podporte ženy, ktoré to potrebujú

Podpore Sloveniek v oblasti interrupcií sa dlhodobo systematicky venuje občianske združenie Možnosť voľby. Feministická mimovládna organizácia už pred časom odštartovala kampaň Darujme bezpečné interrupcie. Apeluje na to, aby sa Slovensko stalo starostlivou krajinou, v rámci ktorej môže pomôcť ženám a dievčatám v zložitej situácii každý z nás.

Obr. Slovenské feministky za možnosť interrupcie pomocou tabliet u nás dlhodobo bojujú. Zdroj: iStockphoto.com

Slovenské feministky za možnosť interrupcie pomocou tabliet u nás dlhodobo bojujú. Zdroj: iStockphoto.com

Dobrovoľným príspevkom pomôžete prevádzkovať linku na podporu bezpečných interrupcií, presadzovať opatrenia na uľahčenie prístupu k bezpečným interrupciám a pomôcť účinnej obhajobe reprodukčných práv žien.

Zdroje: interez, StartitUp (1, 2), video.sme.sk, Webnoviny, Euractiv, moznostvolby.sk

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky