Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vyvíjaný liek proti starnutiu by mohol predĺžiť život psích miláčikov

VEDA NA DOSAH

Americká biotechnologická spoločnosť vyvíja liek, ktorý by mal predĺžiť život veľkých plemien. Na trh by sa mohol dostať v roku 2026.

Dievča a veľký pes sedia na lúke

Vďaka novému lieku by mohli majitelia veľkých psov získať viac času pre svojich štvornohých priateľov. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Kto by nechcel, aby jeho štvornohý priateľ žil čo najdlhšie? Americká biotechnologická spoločnosť Loyal vyvíja liek, ktorý by mohol spomaliť starnutie psích miláčikov a umožnil im dožiť sa vyššieho veku v dobrej kondícii.

Veľkí psi starnú rýchlejšie

Už v roku 2017 skúmali americkí vedci z Colgate University v štáte New York, prečo sa plemená veľkých psov dožívajú nižšieho veku ako malé psy. Výsledky štúdie uverejnenej v časopise Science ukázali, že šteňatá väčších plemien psov produkujú vo svojich bunkách podstatne viac škodlivých voľných radikálov. Ich telo je tak vystavené nadmernému oxidačnému stresu, ktorý môže za kratšiu dĺžku života veľkých psov.

Doga hľadí na čivavu z výšky

Veľké a obrie plemená psov žijú kratšie. Čivavy sa môžu dožiť až 20 rokov, kým dogy žijú v priemere len 8 až 10 rokov. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Oxidačný stres poškodzujúci bunky

Vedci zistili, že bunky mladých psov patriacich medzi veľké plemená boli prakticky zaplavené škodlivými voľnými radikálmi. Ako uvádzajú v publikovanej štúdii, bunky veľkých psích plemien zrejme nie sú schopné kompenzovať nadmernú produkciu voľných radikálov. V prípade šteniat malých plemien nadbytok voľných radikálov nezaznamenali.

Vedci predpokladajú, že za kratším životom veľkých plemien je práve rýchly rast šteniat. Keďže šteňatá veľkých plemien veľmi rýchlo rastú aj priberajú, beží ich metabolizmus na plné obrátky už od malička. To spôsobuje oxidačný stres, ktorý trvalo poškodzuje bunky psov v už šteňacom veku.

Liek spomaľujúci starnutie

Americká biotechnologická spoločnosť Loyal vyvíja liek, ktorý sľubuje spomalenie starnutia psov. Už čoskoro by mohol byť dostupný vo veterinárnych ordináciách v Amerike. Začiatkom mesiaca prešiel kľúčovým schvaľovacím procesom amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Spoločnosť Loyal na svojej stránke oznámila, že jej prvý liek na dlhovekosť prešiel prvým z troch schvaľovacích procesov amerického FDA.

Čuvač a mladá žena v kuchyni

Vedci predpokladajú, že za kratším životom veľkých plemien je práve rýchly rast šteniat. Zdroj: iStockphoto.com

Spoločnosť Loyal podľa vlastných slov vyvíja lieky, ktoré majú pomôcť psom žiť dlhší a zdravší život. „Dúfame, že zameraním sa na základné príčiny starnutia psov sa nám podarí zabrániť vzniku mnohých ochorení súvisiacich s vekom alebo sa nám ich podarí oddialiť.“ Podľa Celine Haliouaovej, generálnej riaditeľky a zakladateľky spoločnosti Loyal, má vyvíjaný liek nielen zvýšiť dlhovekosť. Mal by tiež zlepšiť zdravie psích miláčikov, vďaka čomu by mohli žiť plnohodnotný život aj v starobe.

Účinná látka spomaľujúca rastové faktory

Liek, ktorý sa nachádza v procese schvaľovania, nesie názov LOY-001. Určený je pre psov vo veku 7 a viac rokov, ktorí vážia viac ako 18 kilogramov. Zvieratám by ho mal injekčne aplikovať veterinár približne každé tri až šesť mesiacov.

Hlavnou zložkou lieku proti starnutiu je účinná látka, ktorá má spomaliť rastové faktory veľkých psov. Liek má znížiť hladinu hormónu nazývaného IGF-1, ktorý sa podieľa na raste a metabolizme a súvisí s veľkosťou psa. Veľké psy majú genetický variant, ktorý vedie k vysokým hladinám IGF-1. Malé psy majú iný variant, ktorý vedie k nižším hladinám.

Bolo preukázané, že inhibícia tohto hormónu zvyšuje dĺžku života červov, múch a hlodavcov. U ľudí zvyšujú riziko úmrtnosti veľmi vysoké aj veľmi nízke hladiny tohto hormónu, kým stredná hladina hormónu sa spája s najnižšou úmrtnosťou.

Skúmaný liek bol zatiaľ testovaný na 130 psoch, pričom zatiaľ neboli pozorované žiadne závažné vedľajšie účinky. V rokoch 2024 a 2025 plánuje spoločnosť väčšiu štúdiu, na ktorej by sa malo zúčastniť približne 1 000 psov veľkých a obrích plemien vo veku najmenej 7 rokov. Každý z nich bude dostávať buď experimentálny liek, alebo placebo.

Celine Haliouaová predpokladá, že liek by sa mohol dostať na trh už v roku 2026. „Tradične sa lieky vyvíjajú na choroby,“ vysvetlila Haliouaová. „Oblasť dlhovekosti sa snaží zamerať na starnutie komplexne.“

Ďalšie verzie lieku

Spoločnosť Loyal pracuje aj na ďalších dvoch verziách lieku: tabletovej forme pre veľké a obrie plemená psov a verzii pre staršie psy všetkých plemien.

Tabletová forma LOY-002 sa vyvíja na podporu zdravého starnutia starších psov takmer všetkých veľkostí a plemien. Predpokladá sa, že výrobok zlepšuje metabolickú kondíciu. Život domáceho miláčika by tak nielen predĺžil, ale umožnil by mu prežiť ho v zdraví. Liek LOY-002 je navrhnutý ako tabletka na predpis veterinárnym lekárom, ktorú by mal pes užívať na dennej báze.

Spoločnosť Loyal v súčasnosti spúšťa najväčšiu klinickú štúdiu svojho druhu. Liek by mohol byť uvedený do predaja v roku 2025.

Zatiaľ nie je jasné, koľko rokov navyše by mohli psí miláčikovia podaním týchto liekov získať. Ak sa potvrdí účinnosť liekov LOY-001 a LOY-002 v prípade psov, mohol by sa výskum v tejto oblasti rozšíriť aj na ľudí. Je to totiž po prvýkrát, čo regulačné orgány USA naznačili, že sú pripravené schváliť liek na dlhovekosť.

Zdroj: Wired, Business Insider, Loyal, Tag24, Forschung und Wissen

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky