Hostkou aktuálneho podcastu je Marta Šoltésová Prnová z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV.
Výskumníčka svoj život zasvätila vede, ale netušila, že sa v ňom raz všetko bude točiť okolo chémie.
Pôvodne chcela byť archeologičkou, ale potom vyštudovala chemicko-technologickú fakultu STU. Tvrdí, že v živote sa ničoho nesmieme báť, len treba veciam porozumieť.
„Bola som aj v zahraničí, ale nezostala som tam. Je veľmi dobré odísť, vidieť svet za hranicami, porovnať ho a priniesť nové metodiky, postoje a mať nové skúsenosti.”
V oblasti farmakológie existuje na trhu práce množstvo atraktívnych ponúk. Každý by chcel mať doma lieky doslova na všetko, a preto sa o ich vývoj snaží množstvo vedcov, akademických inštitúcií, ale aj firiem. Napriek tomu zostala farmakologička už viac ako desaťročie verná Slovenskej akadémii vied.
„Práca v akadémii dáva vedcovi veľkú slobodu. Práca vo farmafirme má benefity vo forme rýchleho objednania chemikálií, prostriedkov, väčšej dynamiky, ktorá akademickému prostrediu chýba. V SAV sú tieto procesy determinované verejným obstarávaním a dlhým čerpaním grantov. Na druhej strane ale môžete robiť to, čo chcete, čo vidíte ako perspektívne a vás naozaj baví,“ povedala Marta Šoltésová Prnová.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dnes celosvetovo trpí cukrovkou viac ako 422 miliónov ľudí. Títo pacienti trpia aj neskorými diabetickými komplikáciami vrátane vážneho poškodenia zraku, obličiek, nervov či ciev. Vedkyňa hľadá liek, ktorý by tieto komplikácie oddialil, prípadne spomalil ich nástup.
„Koniec koncov diabetes postihuje aj mnohých členov mojej rodiny, preto som mala k tomuto ochoreniu blízky vzťah a vybrala som si ho ako predmet výskumu. Úspechom je, že už teraz máme dva patenty na nové lieky. Ide o multifunkčné potenciálne liečivá, ktoré zabraňujú rozvoju neskorých komplikácií,“ spresnila Prnová.
V období pandémie vedkyni najviac chýba viac fyzického pohybu – turistika a cvičenie. Prezradila, že najradšej relaxuje vo svojej záhradke a potom aj pri dobrej knihe.