Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST SAV: Stravovacie návyky zmeňme krok po kroku

Monika Tináková

Hostkou aktuálneho Vedeckého podcastu SAV bola lekárka a vedkyňa Adela Penesová.

Vizuál Vedeckého podcastu SAV, Zdroj: Katarína Gáliková, Csaba Molnár

Vedkyňa sa venuje výskumu obezity, diabetu, vysokého tlaku a sklerózy multiplex. Nadbytočné kilogramy pripisuje okrem iného najmä toxickým vzťahom.

Adela Penesová je v neustálom kontakte s pacientmi. V pomoci tým, ktorí to potrebujú, je neúnavná. Niektoré ochorenia máme podľa nej dedičné, no iným sa vieme vyhnúť vďaka zdravému životnému štýlu.

„Snažím sa stravovať zdravo. Darí sa mi to tak na 90 percent. Samozrejme, občas človek prehreší a dá si niečo, čo by nemusel,  ale snažím sa doma motivovať aj ostatných – ovocie a zelenina sú u nás na stole doslova pod nosom. Deti nenútim úplne dogmaticky, pretože keby som im raz za čas nedovolila aj typický fastfood, tak môžu na tom ulietavať v dospelosti,“ povedala vedkyňa.

Stravovacie návyky sa podľa nej menia postupne.

„Nemôžete chcieť, aby niekto, kto jedáva na raňajky slaninu s vajíčkami a na obed pečené koleno, jedol na druhý deň zeleninu a tofu. Nie je to možné. Musí sa to meniť krok po kroku. Napríklad tým, že si prestane sladiť kávu,“ opisuje Adela Penesová. Ideálny nákupný košík by podľa nej mal z polovice obsahovať ovocie a zeleninu. Každý z nás by mal zjesť aspoň pol kila ovocia a zeleniny denne.

„Potom by tam mali byť strukoviny, ryby, mäso, predovšetkým hydinové, zajac, občas chudé hovädzie, divina ak vieme zdroj a dostatočne ju upraviť. Vajíčko približne jedno denne, jogurty, kvalitné dlho zrejúce syry,“ povedala Adela Penesová.

V podcaste o sebe vedkyňa prezradila aj to, že rada štrikuje a žije  veľmi aktívnym životom, do ktorého patrí bicyklovanie, turistika či dlhé prechádzky. Keby si mala vybrať jednu potravinu, ktorú by zmazala zo sveta, bola by to majonéza. A tiež cocacolu by presunula do lekárne, kde by sa predávala v malých 100 ml fľaštičkách, pretože pôvodne aj bola vymyslená ako digestívum, liek pri zvracaní a nepokojnom žalúdku.

Vedecké podcasty SAV sú dostupné aj na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, napríklad Spotify či Apple podcasts.

Adela Penesová je samostatnou vedeckou pracovníčkou Ústavu klinického a translačného výskumu Biomedicínskeho centra SAV. Venuje sa výskumu obezity, diabetu, vysokého krvného tlaku a sklerózy multiplex. Má za sebou zahraničné pobyty, napríklad v USA, Poľsku či Rakúsku. Je prezidentkou Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu. S manželom vychovávajú troch synov.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky