Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dotyky dokážu zázraky, tlmia bolesť a zmierňujú strach

VEDA NA DOSAH

Častejšie dotyky sú obzvlášť prospešné, pričom nemusia trvať dlho. Kontakt s pokožkou účinok ešte zosilňuje.

Dotyk rúk

Kratšie, ale zato častejšie dotyky sa ukázali ako účinnejšie. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Bez ohľadu na to, či ide o jemné pohladenie, uvoľňujúcu masáž alebo pevné objatie, dotyky dokážu u dospelých aj detí zmierniť bolesti, depresie aj obavy. Ukázala to metaanalýza, pri ktorej výskumníci analyzovali výsledky viac ako 130 medzinárodných štúdií s približne 10 000 účastníkmi.

Dotyk môže mať pozitívny efekt. Veľmi dobre to vedia rodičia malých detí, ale i opatrovatelia starých ľudí či zdravotníci. Ako nám teda dotyky prospievajú? Kedy sú vhodné a kedy nie? A musí to byť len človek, ktorý nám poskytne blahodarný dotyk? Odpovede na tieto aj ďalšie otázky hľadal výskumný tím pozostávajúci z vedcov z univerzít v Bochume, Duisburgu-Essene a Amsterdame.

Liečivá sila dotyku

Z analýzy vyplynulo, že dotyk je vhodný najmä na zmiernenie bolesti, depresie a úzkosti. Častejšie dotyky sú obzvlášť prospešné, pričom nemusia trvať dlho. Kontakt s pokožkou účinok ešte zosilňuje. Preukázateľný pozitívny efekt však priniesla tiež interakcia s predmetmi. Využiť sa tak dajú sociálni roboti, ťažké deky, vankúše i plyšové zvieratká. Mnohí ľudia nedajú dopustiť aj na objímanie stromov (pozn. red.). O výsledkoch rozsiahlej metaanalýzy informujú autori v štúdii, uverejnenej v časopise Nature Human Behaviour.

„Vedeli sme, že dotyk je veľmi dôležitou formou zdravotnej intervencie,“ uviedol Dr. Julian Packheiser z Inštitútu kognitívnej neurovedy na Ruhr-Universität Bochum. „Napriek mnohým štúdiám však zostávalo nejasné, ako ho najlepšie používať, aké účinky možno očakávať a aké faktory pritom zohrávajú úlohu.“ Komplexná metaanalýza priniesla odpovede na mnohé z týchto otázok.

Bábätká a dotyky

Z dotyku profitujú dospelí aj bábätká. „Pre dojčatá je dôležité, že sa ich dotýkajú rodičia. Ich dotyk je účinnejší než dotyk opatrovateľov,“ uvádza Dr. Helena Hartmannová z univerzity v Duisburgu-Essene.

Masáž pôsobí na bábätká upokojujúco.

Masáž pôsobí na bábätká upokojujúco. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

V prípade dospelých je to inak. Efekt je rovnaký, či už ide o blízke osoby, alebo profesionálny personál. Najväčší účinok dotyku na dospelých preukázali početné štúdie zameriavajúce sa na psychický stav testovaných osôb. Bolesť, depresia a úzkosť sa v dôsledku dotyku výrazne znížili. Dotyk mal pozitívny vplyv, hoci menej výrazný, aj na krvný tlak a srdcovú frekvenciu.

Aj krátky dotyk je postačujúci

V štúdiách dlhšie trvajúce dotyky dosahujúce v priemere 20 minút nemali na výsledok výrazný vplyv. „Neplatí, že čím dlhší dotyk, tým lepšie,“ zhrnul Julian Packheiser. Kratšie, ale zato častejšie dotyky sa ukázali ako účinnejšie. „Nemusí to byť drahá a dlhá masáž, aj krátke objatie má pozitívny účinok,“ hovorí výskumník.

Dotyk s neživými predmetmi

Výskumníkov prekvapil pozitívny účinok, aký mal na ľudí kontakt s neživými predmetmi. Sociálni roboti, plyšové zvieratá, objímajúce vankúše a iné predmety dosiahli síce nižšie skóre ako ľudia, napriek tomu však mali na ľudí preukázateľný pozitívny účinok.

Vedci dospeli k záveru, že „želaný dotyk zlepšuje stav chorých aj zdravých ľudí“. „Každý, kto cíti potrebu objať rodinu alebo priateľov, by preto, pokiaľ náprotivok súhlasí, nemal váhať,“ dodal Julian Packheiser.

Zdroj: TS Ruhr-Universität Bochum

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky