Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Buďte vďační a láskaví. Zlepšíte si fyzické i duševné zdravie, tvrdia vedci

Andrea Fedorovičová

Pocit vďačnosti a láskavosti preukázateľne vplýva na psychiku aj fyzické telo. Ako môžete vo svojom živote kultivovať tieto dve kvality?

Z vďačnosti plynie mnoho zdravotných výhod. Zdroj: iStockphoto.com

Z vďačnosti plynie mnoho zdravotných výhod. Zdroj: iStockphoto.com

Vyjadrenie vďačnosti sa spája s množstvom zdravotných výhod. Vplýva totiž na našu psychiku i fyzické telo. Podľa viacerých štúdií môže pocit vďačnosti zlepšiť spánok, náladu aj imunitu, zmierňuje depresiu a úzkosť, pomáha nám lepšie sa vyrovnať s chronickou bolesťou a znižuje riziko ochorenia.

Ak by mala takýto efekt zázračná pilulka, túžil by po nej každý. Aby sme však dokázali využiť výhody vďačnosti naplno, potrebujeme prepísať zaužívané vzorce a začať sa stavať k prípadným problémom konštruktívne.

Aká je správna miera vďačnosti?

Prejavujte ju čo najčastejšie. Vďačnosť by sa mala praktizovať denne. Skúste začať deň tým, že hneď zrána pomyslíte na niekoho, za koho ste vďační. Môžete si pomyslieť, na koho chcete – na člena rodiny, priateľa, učiteľa či svoje dieťa. Neskôr tejto osobe poďakujte aj priamo: textom, poznámkou či milým slovom.

Správanie mení našu biológiu

Toto je veľmi dôležitý poznatok. Pozitívne gestá nám aj na fyzickej úrovni veľmi prospievajú. Zaplavia naše telo oxytocínom – hormónom, ktorý spája ľudí. Niektorí ho nazývajú hormón lásky.

Pekným gestom navyše potešíte niekoho druhého. Kto by nemal radosť, keď mu druhý poďakuje za úsilie alebo jednoducho len za to, že existuje?

Buďte láskaví

Nezabudnite, že byť láskavý je viac než len také obyčajné správanie. Psychológovia odporúčajú premýšľať o láskavosti skôr ako o kvalite bytia, ktorú môžete priebežne kultivovať.

Veľkorysosť, ohľaduplnosť a ústretovosť bez toho, aby ste za to čakali niečo na revanš, zlepšuje vaše zdravie rovnako ako vďačnosť. Mení totiž hormonálny kokteil v našom mozgu, v ktorom sa vplyvom láskavého správania zvyšujú hladiny sérotonínu a dopamínu.

Buďte k sebe láskaví a aktívne hľadajte spôsoby, ako počas dňa vyjadriť vďačnosť. Budete z toho len prosperovať.

Tieto dva neurotransmitery vytvárajú pocit spokojnosti a pohody a spôsobujú, že sa nám v mozgu doslova rozsvietia centrá potešenia a odmeny. Do tretice sa pri prejavovaní láskavosti vyplavia aj endorfíny, ktoré sú zasa prirodzeným liekom proti bolesti.

Láskavosť zvyšuje sebaúctu, empatiu a súcit a zlepšuje náladu. Môže znížiť krvný tlak a hladinu kortizolu, teda hormónu priamo prepojeného s úrovňou stresu, ktorú zažívate. Láskaví ľudia podľa viacerých odborných štúdií žijú dlhšie a sú o poznanie zdravší.

Láskavosť zvyšuje našu sebaúctu, empatiu a súcit. Zdroj: iStockphoto.com

Láskavosť zvyšuje sebaúctu, empatiu a súcit. Zdroj: iStockphoto.com

Okrem toho láskavosť zintenzívňuje pocit prepojenia s ostatnými, znižuje mieru osamelosti, pomáha v boji proti zlej nálade, zlepšuje vzťahy aj sebavedomie a v neposlednom rade je nákazlivá. Ak ste láskaví k druhým, môže ich to povzbudiť k podobnému správaniu, vďaka čomu sa v spoločnosti šíria chvályhodné hodnoty.

Odborníci sa zhodujú: buďte k sebe láskaví a aktívne hľadajte spôsoby, ako počas dňa vyjadriť vďačnosť. Budete z toho len prosperovať.

Ako môžeme kultivovať vďačnosť a láskavosť?

Na tomto mieste sme pre vás vybrali niekoľko zaujímavých tipov od odborníkov, ktoré vás môžu podporiť v ďakovaní a prejavovaní láskavosti voči sebe i okoliu. Vyskúšate niektoré z nich?

Napíšte si, za čo ste vďační

Jednou z dobrých rád psychológov, ktorí sa vďačnosťou zaoberajú v praxi, je viesť si denník vďačnosti. Vyhraďte si na jeho písanie konkrétny čas dňa. Psychológovia odporúčajú venovať sa tejto činnosti najmä krátko pred spaním. Pomôže vám to uvoľniť sa a lepšie si v noci oddýchnete.

Odborníci odporúčajú viesť si denník vďačnosti. Zdroj: iStockphoto.com

Odborníci odporúčajú viesť si denník vďačnosti. Zdroj: iStockphoto.com

Pospomínajte si, čo ste za deň zažili, a zapíšte si do denníka všetko, za čo ste v danej chvíli vďační. Ďakujte aj za veci, ktoré považujete za samozrejmé. Môžete ďakovať za pitnú vodu, zdravie alebo určité schopnosti, ktorým bežne nevenujete pozornosť. Niekedy si ich treba pripomínať, aby sme ich dokázali oceniť.

Pravidelné vyjadrovanie vďačnosti a tréning všímavosti vás časom dovedú k lepšej duševnej pohode a pevnejšiemu zdraviu. Denník vďačnosti môže byť veľmi nápomocný i v ťažkých chvíľach. Ak nemáte práve dobrý deň, vezmite si denník do ruky a prelistujte si v ňom niekoľko stránok dozadu.

Podeľte sa o vďaku s druhými

Spoločná láskavosť a vďačnosť nás podľa odborníkov rozhodne môžu urobiť zdravšími a šťastnejšími. Z prejavovania vďačnosti si napokon môžete spraviť aj súkromný rituál. Povzbuďte najbližších, aby sa napríklad pri večeri podelili o to, za čo cítia vďaku, a robte to pravidelne. Môžete to skúsiť aj formou hry, keď každý z rodiny povie tri dobré veci, ktoré sa mu v daný deň stali.

Ďakujte vedome

Mnohí z nás hovoria „ďakujem“ ako reflex. Je to často len rýchla naučená reakcia na mnohé situácie. Skúste preto ďakovať vedomejšie a poďakovať sa za niečo konkrétne. Keď najbližšie vyslovíte „ďakujem“, vzápätí spresnite, za čo presne.

Inventár vďačnosti

Jedným z efektívnych spôsobov, ako rozptýliť bojovú náladu, je zamerať pozornosť na niečo dobré. Ak máte chuť na niekoho zaútočiť, na chvíľu sa zastavte a popremýšľajte, čo vás v živote teší a z čoho máte radosť. Nájdite aspoň päť pozitívnych vecí a uvidíte, ako sa vám zrazu zmení perspektíva. Tento postup vás upokojí.

Nezabúdajte, že každá výzva či náročná situácia v sebe ukrýva aj niečo pozitívne. Ak sa vám úloha, s ktorou sa aktuálne boríte, javí náročná, skúste sa v duchu opýtať, čo je na danej situácii dobré a čo sa vďaka nej naučíte.

Tri správy týždenne

Na prejavenie vďaky a šírenie pozitívnej energie môžete dnes veľmi efektívne využiť aj moderné technológie. Pošlite ľuďom, s ktorými ste v kontakte, aspoň tri ďakovné správy týždenne. Nechajte im milý komentár alebo pošlite súkromnú správu. Určite ich potešíte.

Ďakujte partnerovi, prehĺbite intimitu

Ako sme spomínali už v staršom článku VEDA NA DOSAH, veľmi efektívne je vyjadriť vďačnosť partnerovi. Páry, ktoré si navzájom pravidelne ďakujú, sú totiž štatisticky najšťastnejšie. Vďačnosť vo vzťahu prehlbuje vzájomnú intimitu a dôveru a partneri majú vďaka tomu pocit, že sú ich potreby naplnené.

Vychutnávajte to dobré

Vychutnávajte pocit šťastia naplno. Ak ste šťastní, zastavte sa a venujte tomu, čo v danej chvíli prežívate, absolútnu pozornosť. Všimnite si, ako sa cítite a čo robíte, a zostaňte v tomto pocite niekoľko minút. Skúste si ho čo najvernejšie zapamätať, aby ste sa doň mohli podľa potreby vrátiť aj neskôr.

Vychutnávajte si pocit šťastia naplno. Zdroj: iStockphoto.com

Vychutnávajte pocit šťastia naplno. Zdroj: iStockphoto.com

Láskaví k sebe

Keď začnete kultivovať vďačnosť a láskavosť, nezabudnite ju aplikovať aj na seba. Prílišná negativita, ponižovanie sa a zhadzovanie viny na seba vám na zdraví rozhodne nepridá. Takéto toxické správanie vás môže dokonca uvrhnúť do začarovaného kruhu, z ktorého sa len veľmi ťažko vystupuje.

Mnohí z nás by nikdy nedokázali prehovoriť s niekým vo svojom okolí tak drsne, ako sa zvyknú rozprávať sami so sebou. Steve Siegle, psychologický a psychiatrický poradca z Wisconsinu v tomto prípade odporúča nasadiť takzvanú techniku dobrého suseda. Ak by ste niečo nepovedali svojmu dobrému susedovi, nehovorte to ani sebe.

Pozerajte sa aj von

Pozerajte sa aj von. Americký psychológ Robert A. Emmons tvrdí, že vďačnejší sú tí, ktorí zameriavajú svoju pozornosť viac na druhých než na seba a na analyzovanie toho, ako by sa veci v ich živote mali uberať. Práve empatia voči ostatným v nás podľa neho môže vyvolať pocit vďačnosti.

Ak totiž zmeníte perspektívu, možno zistíte, že ste na tom omnoho lepšie ako ostatní, čo v konečnom dôsledku len prehĺbi vďačnosť za to, čo v tejto chvíli máte a čo považujete za samozrejmosť.

Zdroje: UCLA Health, University of Minnesota, Mayo Clinic Health System (1, 2)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky