Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dominika Gáborová: Nedostatočnou kvalitou spánku dnes trpia ľudia po celom svete

Monika Tináková

úvodný dotazník

Má 18 rokov, pochádza zo Strečna a študuje na gymnáziu v Martine. Spolu so svojím spolužiakom a kamarátom Jurajom Vasekom sa pustili do odvážneho projektu – zmerať kvalitu spánku. Zaviedli si netradičné metódy a nepochybne aj tento moment zaujal porotu Festivalu vedy a techniky, ktorý organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku AMAVET. Projekt totiž postúpil na medzinárodnú súťaž Intel ISEF Los Angeles.

M. HUCÁKOVÁ.: Prečo si sa rozhodla pozorovať práve spánok?

D. GÁBOROVÁ: Ak mám priznať pravdu, bolo to hlavne preto, že my ako študenti veľmi málo spíme. Či je to už na úkor školy alebo sociálnych sietí. Rozhodli sme sa preto začať s týmto projektom. Juraj sa už dávnejšie pohybuje vo svete technológii, je totiž redaktorom špecializovaného webu a prišiel do kontaktu s prístrojom, resp. náramkom, ktorý perfektne vyhovoval našim potrebám. Po prvé, zaznamenával spánok pomocou  pohybov a senzoru tepu a bol pre nás cenovo dostupný. Celý výskum sme si na začiatku financovali sami . Po úvodnej myšlienke sme urobili prieskum na vzorke 1 322 študentov stredných škôl v Žilinskom kraji, kedy sme im dali vyplniť jednoduchý dotazník s dvomi otázkami. Prvou bolo, či sú spokojní s kvalitou svojho spánku a druhá či poznajú nejaké metódy na zlepšenie kvality spánku. Výsledkom bolo, že až 43,5 % študentov nebolo spokojných s kvalitou svojho spánku a 71 % študentov nepozná žiadny spôsob na zlepšenie kvality spánku.

Dominika s Jurajom

M. H.: Akými metódami sa dnes dá skúmať kvalita spánku?

D. GÁBOROVÁ: Aby sme mali niečo, čo môžeme merať, zaviedli sme si netradičné metódy, ktoré by podľa hypotéz mohli zlepšiť kvalitu spánku alebo subjektívny pocit po prebudení. Každá z nich trvala 4 dni. Prvé 4 dni bola kontrolná vzorka, s ktorou sme neskôr porovnávali ostatné dáta. Princíp bol jednoduchý: ísť spať. Účastníci nerobili nič neobvyklé len išli spať v približne rovnakých časoch, ako aj počas celého výskumu.

Ďalšie 4 dni išli dobrovoľníci spať v presne učený čas. Nie až tak v zmysle, že by zaspali vtedy, keď im to povieme, ale ich celkový čas spánku musel byť v násobkoch 1,5 hodiny napr. 6 hodín, 7,5 hodiny alebo 9 hodín plus 14 minút , čo je priemerný čas zaspávania človeka. Výber sme ponechali na nich. V tomto meraní išlo hlavne o to, že priemerný spánkový cyklus trvá približne 90 minút teda 1,5 hodiny. Za tento spánkový cyklus vystrieda naše telo niekoľko fáz spánku a po skončení by mal byť najprirodzenejší čas na prebudenie. Tento cyklus sa niekoľkokrát za noc opakuje. Pre náš organizmus je omnoho jednoduchšie a hlavne znesiteľnejšie zobudiť sa počas ľahších fáz spánku ako počas hlbších, pretože sme potom menej dezorientovaní.

M. H.: Vplývajú na kvalitu nášho spánku napríklad aj potraviny, ktoré konzumujeme?

D. GÁBOROVÁ: Určite áno. Pri našom skúmaní mali účastníci zjesť pred spaním stredne veľký banán a vypiť 250 ml mlieka. Vyplýva to z toho, že obe tieto potraviny obsahujú aminokyselinu triptofán, ktorá  je dôležitá pri vzniku melatonínu, čo je dôležitý spánkový hormón. Všímali sme si ale napríklad aj audiovizuálnu stimuláciu. Účastníci počas 15 minút pred spaním počúvali pomocou aplikácie nízkofrekvenčné zvuky a cez zatvorené viečka sledovali blikajúce svetielka.

M. H.: Vnímaš, že táto oblasť je u ľudí napríklad vo Vašom bližšom či širšom okolí problematická?

D. GÁBOROVÁ: Myslím si, že táto oblasť nie je problematická len v mojom okolí, ale celosvetovo. Doba je uponáhľaná a každý radšej siahne po čase, cez ktorý si má dopriať spánok ako po čase strávenom napr. na sociálnych sieťach.

M. H.: Ako zvýšiť kvalitu nášho spánku?

D. GÁBOROVÁ: V našom výskume výsledky nie sú jednoznačné, keďže každý sme iný, a teda na každého mala najlepší vplyv iná metóda. Existuje však zopár všeobecných trikov ako to docieliť. Volajú sa spánková hygiena. Keďže sme chceli ľuďom priblížiť nielen náš projekt, ale aj túto problematiku a celkovo problematiku spánku, vytvorili sme webovú stránku s blogom, kde sa týmto veciam venujeme. Pravidelne sa tam snažíme pridávať nové články, aby sme ukázali predovšetkým mladým ľuďom, že spánok je super a je pre nás veľmi dôležitý. Náš web je LEPŠÍ SPÁNOK.

M. H.: Ako vidíš svoju budúcnosť? Považuješ seba za človeka, ktorý raz bude vedcom a možno práve Ty pomôžeš zvýšiť kvalitu spánku ľudí?

D. GÁBOROVÁ: Spánok je veľmi zaujímavá problematika. Strávime ním približne 1/3 života a stále o ňom veľa nevieme. Bolo by úžasné sa tým zaoberať aj v budúcnosti, ale ešte netuším, kde ma osud zaveje.

M. H.: Veríme, že osud Ťa nasmeruje práve k vede. Želáme veľa šťastia pri všetkom, čomu sa budeš v živote venovať a ďakujeme za rozhovor.

 

Zhovárala sa: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah

Foto: z archívu Dominiky Gáborovej

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky