Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedcom sa podarilo zbaviť myši alergie na arašidy. Čaká ľudí o pár rokov to isté?

VEDA NA DOSAH

Imunológovia predpokladajú, že klinické skúšky na ľuďoch by sa mohli začať o tri roky.

Myš si uchmatla oriešok. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Alergiou na arašidy trpí jedno z 50 detí a najzávažnejšie prípady vedú k potenciálne smrteľnej imunitnej reakcii, nazývanej anafylaktický šok. V súčasnosti existuje iba jedna schválená liečba, ktorá znižuje závažnosť alergickej reakcie, a trvá mesiace, kým zaúčinkuje. Skupina imunológov z Kalifornskej univerzity (UCLA) sa to snaží zmeniť.

Inšpirovali sa vakcínami proti covidu-19, ako aj vlastným výskumom a vytvorili prvú miniatúrnu nanočasticu svojho druhu, ktorá dopraví mRNA špecifickým bunkám v pečeni. Tie potom naučia telo a prirodzenú obranyschopnosť organizmu tolerovať arašidové proteíny.

Testovanie metódy na myšiach prinieslo pozitívne výsledky. Nanočastice nielenže zvrátili alergickú reakciu, ale zabránili i jej rozvoju. Ak by reagovalo naše telo rovnakým spôsobom, môže to zmeniť životy miliónov ľudí. Úspešné výsledky štúdie publikovali odborníci v časopise ACS Nano.

„Pokiaľ vieme, mRNA nebola zatiaľ použitá na liečbu alergických ochorení,“ približuje doktor André Nel, jeden z autorov článku a uznávaný profesor medicíny v UCLA a riaditeľ výskumu v California NanoSystems Institute.

Prečo zrovna pečeň?

Vedci sa zamerali na pečeň z dvoch dôvodov. Po prvé je tento orgán trénovaný, aby nereagoval na každú cudzorodú látku vrátane alergénov, pretože je im neustále vystavený. Po druhé je pečeň domovom buniek, nazývaných bunky prezentujúce antigén, ktoré zhromažďujú cudzorodé proteíny a trénujú imunitný systém, aby ich toleroval, namiesto toho, aby na ne útočil.

Hlavným hráčom celej liečby je proteínový fragment, nazývaný epitop, ktorý je súčasťou nanočastice. Je špeciálne navrhnutý ako antigén (látka určená na spustenie reakcie imunitného systému) vynechávajúci časť proteínu, ktorá normálne spôsobuje alergickú reakciu.

Keď telo vystavíte upravenej verzii alergénu, pomáha mu to trénovať proti plnej sile skutočného alergénu, v tomto prípade arašidov.

 

Nanočastica vyvinutá v UCLA. Zdroj: UCLA

Nanočastica vyvinutá v UCLA. Zdroj: UCLA

Nová vylepšená technika

Rovnakú techniku použili odborníci už v predchádzajúcich štúdiách. V tomto experimente však nanočastice vylepšili pridaním molekuly cukru na jej povrchu, ktorý sa špecificky viaže na bunky prezentujúce antigén.

Vo vylepšenej nanočastici výskumníci navrhli časť mRNA, ktorá kódovala vybraný epitop alebo vybrané epitopy, v tomto prípade fragmentu arašidového proteínu identifikovaného v predchádzajúcej štúdii. Pridaním prvku mRNA mohli vedci ľahšie naplniť nanočastice a prispôsobiť ich viacerým epitopom. Rovnaký prístup sa používa vo vakcínach proti covidu-19, kde je kódovaný spike proteín SARS-CoV-2.

V sérii pokusov na myšiach sa ukázalo, že nanočastice znižujú alergickú reakciu na arašidy a zvyšujú v tele produkciu látok, ktoré sú na ich toleranciu dôležité. Medzi ne patria protilátky, cytokíny (proteíny zapojené do imunitnej odpovede) a enzýmy (proteíny, ktoré riadia konkrétne chemické reakcie v tele).

Dizajn založený na mRNA liečbe sa dá prispôsobiť a potenciálne využiť aj na iné alergie a autoimunitné poruchy, tvrdia vedci. Môže tiež pomôcť pri liečbe cukrovky prvého typu, keď imunitný systém útočí na takzvané beta bunky pankreasu.

Tím vedcov predpokladá, že klinické skúšky na ľuďoch by sa mohli začať o tri roky. Bude, samozrejme, záležať na tom, ako veľmi bude napredovať ich ďalší výskum. Potenciál liečby založenej na mRNA je veľký, keďže alergia na arašidy v súčasnosti postihuje najmenej 4,6 milióna dospelých a 1,6 milióna detí.

„Veríme, že spôsob, akým dokáže zvrátiť alergiu na orechy, vieme aplikovať aj pri iných potravinách a liekoch, rovnako i pri autoimunitných ochoreniach,“ uvádza doktor Nel.

Zdroj: UCLA, Sciencealert

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky