Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci objavili ľudskú protilátku, ktorá v bunkách blokuje infekciu COVID-19

Denisa Koleničová

Ide o významný krok, ktorý môže pomôcť vývoju protilátky na liečenie aj prevenciu respiračného ochorenia COVID-19. Objav si pripísali na účet vedci z Univerzity v Utrechte, Erasmus Medical Center a spoločnosti Habor BioMed.

Pandémia COVID-19 sa veľmi rýchlo rozšírila po celom svete. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je aktuálne infikovaných viac ako 3,5 milióna ľudí, pričom ochoreniu podľahlo viac ako 245 tisíc pacientov. Na Slovensku aktuálne evidujeme 1429 nakazených ľudí a 25 úmrtí.

V novej štúdii, ktorá bola online publikovaná v prestížnom časopise Nature Communication, vedci uvádzajú, že identifikovali úplnú ľudskú monoklonálnu protilátku, ktorá dokáže zabrániť vírusu SARS-CoV-2 infikovať bunky hostiteľa.

Ilustračný obrázok: COVID-19, Zdroj: istockphoto.com

Výskumná skupina, ktorá s novým objavom prišla, sa zaoberala koronavírusmi už pred pandémiou. V rokoch 2002 až 2003 skúmali protilátky proti vírusu SARS-CoV. Práve vďaka zbierke protilátok proti SARS-CoV z predchádzajúceho výskumu sa im podarilo určiť protilátku, ktorá by mohla byť účinná aj v prípade vírusu SARS-CoV-2.

Protilátka, ktorá má schopnosť neutralizovať SARS-CoV-2 má potenciál zmeniť priebeh infekcie u infikovaného pacienta či chrániť neinfikovaného jedinca, ktorý je vírusu vystavený. Dôležité je to, že protilátka, ktorú vedci v štúdii opísali, je úplne ľudská.

Autori štúdie preto predpokladajú, že jej objav by mohol pomôcť k rýchlejšiemu napredovaniu výskumu vakcín a liekov, rovnako ako aj znížiu potenciálnych vedľajších imunitných účinkov.

Objavená protilátka sa viaže na doménu, ktorá sa nachádza vo víruse SARS-CoV aj SARS-CoV-2, preto dokázala v kultivovaných bunkách zjemniť infekciu spôsobenú obomi vírusmi. Vďaka tomu predstavuje protilátka obrovský potenciál nielen v súčasnej pandemickej situácii pri vývoji lieku a vakcíny proti ochoreniu Covid-19, ale aj pri zmierňovaní ochorení spôsobených novými koronavírusmi, ktoré sa môžu v budúcnosti ešte objaviť.

Zdroj: DOI: 10.1038/s41467-020-16256-y

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky