Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenská poľnohospodárska univerzita je úspešná v inováciách potravín

VEDA NA DOSAH

Odborníci dlhodobo venujú pozornosť inováciám zameraným na úpravu a cielené dizajnovanie základných potravín na báze cereálií.

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre si zaregistrovala dizajn aj ochrannú známku. Zdroj: SPU v Nitre

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre je úspešná v inováciách potravín, v minulom roku si zaregistrovala dizajn aj ochrannú známku.

Vyvíjané výrobky s ochrannou známkou budú odprezentované na konferencii FOODBIOTECH Fakulty biotechnológie a potravinárstva (FBP), ktorá sa bude konať 10. a 11. októbra 2024.

Jedinečný dizajn

Odborníci z Ústavu potravinárstva FBP dlhodobo venujú pozornosť inováciám zameraným na úpravu a cielené dizajnovanie základných potravín na báze cereálií, najmä chleba, pečiva, mafinov, trvanlivých sušienok, slaných krekrov či ďalších potravín rastlinného či živočíšneho pôvodu.

V minulom roku tím pod vedením profesorky Tatiany Bojňanskej pripravil podklady na zápis dizajnu a ochrannej známky. Na základe toho bol do registra na Úrade priemyselného vlastníctva SR zapísaný dizajn číslo 29063 – Logo/grafický dizajn a ochranná známka číslo 260841, ktorých majiteľom je Slovenská poľnohospodárska univerzita. Grafický dizajn sa bude používať ako logo v marketingu, reklame, propagácii, na etiketách výrobkov a podobne. Vyhotovený je v ôsmich farebných spracovaniach. Farby môžu byť volené podľa typu výrobku alebo podľa fakulty, z ktorej výrobok pochádza. Pôvodcami dizajnu sú prof. Tatiana Bojňanská a Ing. Anna Kolesárová.

Chlieb z výroby Ústavu potravinárstva FBP. Zdroj: SPU v Nitre

Chlieb z výroby Ústavu potravinárstva FBP. Zdroj: SPU v Nitre

Ochranná známka FruFí

Súčasťou obrazovej ochrannej známky je označenie FruFí (FRUΦ) a názov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. „Fí (Φ) je grécke písmeno, ktoré reprezentuje symboliku zlatého rezu a môže byť inšpiratívne v rôznych oblastiach vrátane dizajnu a estetiky potravinárskych výrobkov. Zlatý rez je spájaný s harmóniou a rovnováhou, čo môže byť dôležité pri tvorbe vizuálne príťažlivých produktov,“ vysvetlila Tatiana Bojňanská.

Označenie možno používať na diétne potraviny, výživové doplnky, mrazom sušené potraviny, ale aj konzervované, kandizované a sušené ovocie, chlieb, pekárske, cukrárske výrobky, sušienky a podobne. Tiež na nealkoholické nápoje, ale aj maloobchodné a veľkoobchodné služby s uvedenými tovarmi, ako aj na vedecké a technologické služby.

Na blížiacej sa konferencii FOODBIOTECH sa budú prezentovať výrobky, ako sú sušienky s lyofilizovaným ovocím s ochrannou známkou FruFí, sušienky s extraktmi z vybraných rastlín či snacky s extraktmi z medicinálnych húb.

Logo FruFí (FRUΦ). Zdroj: SPU v Nitre

Logo FruFí (FRUΦ). Zdroj: SPU v Nitre

Inovácie v oblasti cereálnych výrobkov

V oblasti inovácií cereálnych výrobkov Slovenská poľnohospodárska univerzita dosiahla viacero významných úspechov vrátane udelenia Európskeho patentu pod číslom EP3491925 a názvom Long Life Pastry for Specific Nutritional Purposes and Method of its Production (Trvanlivé pečivo na špeciálne výživové účely a spôsob jeho výroby). Aktuálne bola zverejnená prihláška úžitkového vzoru PUV 42-2024 Pečivo s vysokým podielom lyofilizovaného drobného bobuľového ovocia a spôsob jeho výroby, ktorej prihlasovateľom je Slovenská poľnohospodárska univerzita a pôvodcami sú Ing. Anna Kolesárová, prof. Tatiana Bojňanská, doc. Andrea Mendelová a prof. Adriana Kolesárová.

„Úžitkový vzor vznikol v rámci riešenia APVV projektu Modulačné účinky fytonutrientov vo vzťahu k zdraviu konzumenta a v prípade jeho plánovanej produkcie je možné využiť udelenú ochrannú známku číslo 260841. Veríme, že v spolupráci s Potravinovým inkubátorom SPU, ktorý je prvým potravinovým inkubátorom na Slovensku a bol schválený ako prevádzka na výrobu potravín, bude možné tieto inovatívne produkty ponúknuť aj spotrebiteľom,“ uviedla profesorka Bojňanská.

Potenciál rastie

Potenciál aplikácie do praxe majú aj ďalšie výskumy v Ústave potravinárstva FBP. V súčasnosti tím pod vedením profesorky Bojňanskej (Ing. Anna Kolesárová, Ing. Matej Čech a Ing. Adriana Handzušová) v rámci riešenia APVV projektu Vývoj potravín využitím fytonutrientov z rastlinných zdrojov a medicinálnych húb s imunomodulačnými účinkami pracuje na vývoji cereálnych trvanlivých produktov, ktoré budú vďaka obsahu extraktov z medicinálnych húb prínosom pre konzumentov a obohatia sortiment potravín s pridanou hodnotou, prípadne aj s určitými zdravotnými tvrdeniami.

Slovenská poľnohospodárska univerzita má vyvinuté stratégie na ochranu duševného vlastníctva. V roku 2023 bolo zamestnancami univerzity nahlásených 12 potenciálnych predmetov priemyselného vlastníctva (PPV). Na ne bolo podaných šesť prihlášok úžitkových vzorov (PÚV) a tri slovenské patentové prihlášky (PP). Dosiaľ boli udelené štyri úžitkové vzory, ostatné prihlášky sú v konaní. V roku 2024 bolo doteraz nahlásených šesť potenciálnych PPV, na ktoré boli podané dve PÚV a dve PP. Jedna PÚV je v štádiu prípravy.

Zdroj: SPU Nitra

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky