Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nový biomateriál z Košíc je nádejou pre ľudí s poškodenými kosťami tváre

VEDA NA DOSAH

Efektivitu vedci otestovali v rámci predklinických testov na ošípanej.

Tím lekárov prevádzajúcich operáciu v modernej operačnej sále. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračná fotografia. Zdroj: iStockphoto.com.

Poškodenia, ktoré spôsobujú úrazy, infekcie, nádory a vrodené poruchy, sú jednými z hlavných príčin postihnutia kostí. Spájajú sa nielen s mnohými zdravotnými, ale aj estetickým problémami. Nedostatočné hojenie kostí v oblasti tváre predstavuje v populácii závažný problém, a to bez ohľadu na vek.

Vedci, ktorí vyvíjajú nové kostné implantáty, sa dlhodobo snažia dosiahnuť optimálnu interakciu medzi telom a vloženým implantátom. Vynikajúce výsledky v tejto oblasti dosiahol vedecký kolektív z Ústavu materiálového výskumu SAV, v. v. i (ÚMV), Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach a spoločnosti Solmea, s. r. o.

Inovatívny biomateriál, ktorý vyvinuli a experimentálne otestovali, podporuje a stimuluje hojenie kostného tkaniva a nevyvoláva negatívnu imunitnú odpoveď organizmu.

Efektivitu otestovali na zvierati

Výskumníci z ÚMV sa zamerali na vývoj implantátov vo forme keramických platničiek a samovoľne tuhnúcich biocementov vo forme pást.

„Vyvinuli sme modifikovaný kalcium-fosfátový biocement s obsahom rozpustnej nanokryštalickej zložky, ktorá zabezpečuje rýchle a významné vylučovanie vápnikových iónov počas tuhnutia. Vďaka tomu náš materiál rýchlo tuhne, vo výslednej podobe je pórovitý a pevnosť v tlaku, ktorú dosahuje, je blízka kostnému tkanivu,“ opísal výsledok výskumu Ľubomír Medvecký z ÚMV, ktorý spolu s Jánom Dankom z UVLF riadi a koordinuje vedecký kolektív.

„Efektivitu biocementu sme úspešne otestovali vložením biocementovej pasty do miesta poškodenia kostného tkaniva po vytrhnutí zubov svine, pričom po zahojení sa zachovala hrúbka kosti a vytvorilo sa kvalitatívne rovnaké kostné tkanivo,“ doplnil výskumník.

Účinnosť, efektivitu hojenia a kvalitu vyvinutých biomateriálov v rámci predklinického výskumu sledovali vedci na veľkých zvieracích modeloch. Keramickú platničku z inovovaného biomateriálu implantovali do sánky svine. Biomateriál sa v mieste defektu postupne resorboval a úspešne nahradil novým kostným tkanivom, charakteristickým pre úplnú regeneráciu kostného tkaniva.

„Keramický implantát významne podporil hojenie kostného tkaniva a zvýšil aktivitu kostných, ako aj iných typov buniek zúčastňujúcich sa na tvorbe novej kosti,“ vysvetlila členka vedeckého tímu Katarína Vdoviaková z UVLF.

Makroskopická snímka miesta implantácie keramickej platničky po šiestich mesiacoch hojenia od operácie ukazuje resorpciu a úplnú integráciu implantátu do nového kostného tkaniva.
Zdroj: K. Vdoviaková

Inovatívne biomateriály majú rad výhod

„Náš keramický implantát sa vyznačuje vhodným zložením, štruktúrou, ako aj špecifickým spôsobom prípravy,“ objasňuje Medvecký.

„Je netoxický, zdraviu neškodný, nevyvoláva zápalovú reakciu a dá sa pripraviť do požadovaného tvaru. Nespornou výhodou je jeho pozorovaná funkčnosť aj po aplikácii bez nasadenia odobraných a následne kultivovaných kmeňových buniek pacienta. To významne znižuje technickú a finančnú náročnosť vykonaného úkonu v porovnaní s často používanými implantátmi s nasadenými bunkami uprednostňovanými pri podobných typoch tvárových operácií,“ dodáva vedec.

Nové biomateriály plánuje vedecký tím pod vedením Andreja Jenču zo spoločnosti SOLMEA, s. r. o., v krátkom čase aplikovať a otestovať počas klinických skúšok, ktoré sú nevyhnutné pre využitie v praxi.

Zdroj: Tlačová správa SAV

(MAT)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky