Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST: Odkazy našich vedcov (špeciál Týždňa vedy a techniky 2020)

Lenka Dudlák Sidorová

Vedci stále neprišli na koreň všetkým tajomstvám života. Veda je hra, navyše užitočná. Aj preto nadšenie pre výskum mnohým z nich vydrží po celý život.

Ilustračná grafika: Zdravotníci, symbol mikrofónu

Pri príležitosti Týždňa vedy a techniky 2020 vydávame prvý zo série špeciálnych podcastov Veda na dosah.

V dnešnom dieli si môžete vypočuť rôzne príbehy našich vedcov, v ktorých odkrývajú ako sa dostali k svojej práci a čo ich na tom, čo skúmajú, fascinuje.

Dozviete sa napríklad aj to, ako si vedia pomôcť, keď sa vo výskume ocitnú v slepej uličke.

„Musela som sa naučiť, že nemôžem pomôcť úplne všetkým. To podstatné, čo musíme urobiť my, ako aj celá odborná verejnosť, je edukovať. A potom sa už človek rozhodne sám a ja to musím rešpektovať,“ povedala v rozhovore doktorka Adela Penesová.

MUDr. Adela Penesová, PhD. pôsobí v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied (SAV). Je hlavnou riešiteľkou medzinárodných, národných ako aj európskych projektov/alebo projektov EÚ so zameraním na výskum obezity, diabetu, hypertenzie a sklerózy multiplex. Je tiež jednou zo zakladajúcich členov a prezidentkou Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu. Na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave prednáša patologickú fyziológiu.

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a ďalšie.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky