Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Žiaci si zostrojili vlastné formuly a súťažili s nimi

Martina Pitlová

súťaž Greenpower; Nadácia Volkswagen Slovakia (c) Peter Žákovič

Finálové preteky unikátneho projektu Greenpower, v ktorých sa na štart postavili zostrojené modely formúl, už majú víťaza. Stala sa ním Súkromná stredná odborná škola automobilová Duálna akadémia.

Počuli ste už o projekte Greenpower? Tento populárny a úspešný vzdelávací projekt vznikol s cieľom rozvinúť nadšenie detí a mladých ľudí pre vedu a techniku a riešiť tak aj problém nedostatku budúcich inžinierov v priemysle. Na Slovensku sa vďaka podpore Nadácie Volkswagen Slovakia a spoločností Volkswagen Slovakia a Siemens uskutočnil jeho pilotný ročník – Greenpower Slovensko. Organizátor Greenpower Slovensko Arnold Kiss uviedol: „Cítili sme veľkú zodpovednosť, pretože Greenpower funguje v zahraničí už dvadsať rokov a vedeli sme, že podobný projekt na Slovensku treba. Myslím, že sa to dobre podarilo, pretože vidno, že žiaci si z toho zobrali to, čo si mali zobrať a ich eufória hovorí za všetko. V celom procese sa učili vďaka zapojeniu mentorov, STU a odbornej škole Zochova.”

Záujem o inžinierstvo zábavným a inovatívnym spôsobom

Projekt pozostáva z dvoch kategórií, a to Formula Goblin a Formula F24 (F 24+). Formula Goblin má inšpirovať deti vo veku 9 až 12 rokov, aby sa zaujímali o inžinierstvo zábavným a inovatívnym spôsobom. Formula F24 (F 24+) je určená pre študentov stredných škôl a slúži na rozvoj ich záujmu, znalostí a zručností v technických odborov. „Greenpower Slovensko predstavuje interaktívny projekt a zároveň inovatívny výučbový proces s praxou, s úmyslom zlepšiť schopnosti tímovej práce, ako aj odborné zručnosti žiakov a študentov. Podobné aktivity majú svoje opodstatnenie aj pre študentov vyšších ročníkov, ktorí si tak môžu osvojiť technické schopnosti a vedomosti. Zároveň dokáže žiakom verne načrtnúť ich budúci svet práce, pretože verne simuluje činnosť malej inovatívnej technologickej firmy, fungujúcej v konkurenčnom prostredí,” ozrejmil Boris Michalík, správca Nadácie Volkswagen Slovakia.

Na pretekoch sa na štart v dvoch kategóriách postavili tímy základných a stredných škôl. V prvej kategórii si žiaci základných škôl zmerali zručnosti v disciplínach: slalom, šprint a na krátkych okruhoch. Každá disciplína sa bodovala a víťazom sa stal tím, ktorý dosiahol najväčší počet bodov. V druhej kategórii stredoškolákov súperili dva tímy – Leaf Academy a Súkromná SOŠ automobilová Duálna akadémia. Ich preteky trvali 90 minút a víťazom sa stal tím, ktorého formula prešla najväčšiu vzdialenosť.

súťaž; Nadácia Volkswagen Slovakia (c) Peter Žákovič

Súťažilo päť škôl

Víťazmi v jednotlivých kategóriách sa stali žiaci experimentálnej školy Edulienka a študenti Súkromnej strednej odbornej školy automobilovej Duálna akadémia. Vo finále si zmeralo najmä inžinierske, ale aj jazdecké schopnosti celkovo päť škôl, ktoré mali za účel zostaviť elektrický model formule. „Je to veľmi dobrá skúsenosť pre nás študentov aj školu, že sme boli vybraní do finálovej súťaže. Dúfam, že v najbližších ročníkoch bude účasť čoraz väčšia. Ako študenti automobilovej školy sme veľmi nadšení, že tu môžeme byť a že podobné preteky absolvujeme. Osobne som o podobnej skúsenosti sníval, pretože mám ambíciu sa pohybovať v motoristickom športe a automobilizme. O to zaujímavejšie je to aj preto, že tieto modely sú elektrické. Je to niečo nové a je to posun k tomu, čo bude bežnejšie v budúcnosti,” povedal Tomáš Kellner z Duálnej akadémie, ktorá preteky nakoniec vyhrala. „Dúfali sme, že to nakoniec dopadne v náš prospech. Najviac sa mi páčilo ako sme súťažili a pomáhali si navzájom,” povedala účastníčka víťazného tímu nižších ročníkov Nina z experimentálnej školy Edulienka.

jeden zo súťažných tímov; Nadácia Volkswagen Slovakia (c) Peter Žákovič

Žiakom pomáhali garanti

Primárnym cieľom projektu je nadchnúť deti pre techniku a automobilový priemysel. Interaktívny projekt predstavuje inovatívny výučbový proces a spoluprácu s praxou s úmyslom zlepšiť schopnosti tímovej práce, ako aj odborné zručnosti. Školy prihlásené do projektu dostanú formulu s elektromotorom, ktorú musia sami poskladať, upraviť, vyskúšať a nakoniec sa s ňou zúčastniť na pretekoch. V pilotnom ročníku žiakom pri tvorbe elektrických formúl ako garanti pomáhali aj odborníci z dvoch fakúlt Slovenskej technickej univerzity. Strojnícka fakulta, ktorá sa ako prvá na Slovensku zapojila do tohto medzinárodného projektu a Fakulta elektrotechniky a informatiky, ktorá je odborným garantom kategórie Goblin. Ako mentori v projekte študentom pomáhali študenti STU a študenti SPŠE Zochova 9, ktorí komunikovali so školami a boli ich poradcami. O úspešnosti pilotného ročníka projektu svedčia aj slová projektovej manažérky Nadácie Volkswagen Slovakia Alexandry Pappovej, ktorá uviedla:

„Pre nás sú víťazmi všetci žiaci aj mentori, ktorí sa do projektu Greenpower pustili. Sme veľmi radi, že aj takýmto interaktívnym spôsobom sme umožnili mladým žiakom a študentom osvojiť si vedu a techniku, zistiť aké je to pracovať v tíme na technickom zadaní. V tomto smere je Greenpower úspešným aj slovenským projektom.”

Projekt Greenpower vznikol vo Veľkej Británii ešte v roku 1999 a každoročne sa ho zúčastňuje viac ako 10-tisíc študentov od základných škôl až po univerzity, nielen v Británii, ale aj v Spojených štátoch, Číne, Singapure či ďalších európskych krajinách.

Informácie a fotografie poskytol: Radovan Žuffa, agentúra Kharisma

Copyright k fotografiám: Nadácia Volkswagen Slovakia (c) Peter Žákovič

Spracovala: Martina Pitlová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky