Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vojakom pomáha pri hliadkovaní robotický pes, ktorého ovládajú len svojou mysľou

VEDA NA DOSAH

Prelomové grafénové senzory na snímanie mozgovej aktivity sú neinvazívne a fungujú aj pod vojenskou prilbou.

Zdroj: Ghost Robotics

Zdroj: Ghost Robotics

Vojaci, ktorí mysľou ovládajú robotického psa. Scéna, ktorá môže vyzerať ako sci-fi, ale nie je. Austrálski vedci vyvinuli totižto prelomový neinvazívny mechanizmus založený na grafénových senzoroch na snímanie mozgovej aktivity. Mohol by pomôcť vojakom na bojisku komunikovať so širokou škálou senzorov, vozidiel a robotov.

Technológiu, ktorá využíva na vizualizáciu Microsoft HoloLens, úspešne otestovali a výsledky publikovali tento mesiac v časopise Applied Nano Materials. Výskum je súčasťou projektu, na ktorom spolupracovali s ministerstvom obrany a Úradom pre implementáciu a koordináciu robotických a autonómnych systémov (RICO) austrálskej armády.

Grafénový senzor. Zdroj: Australian Army

Grafénový senzor. Zdroj: Australian Army

Mozgové implantáty nie sú novinkou

Americká armáda už dosiahla určité pokroky v oblasti rozhrania medzi ľudským mozgom a počítačom. V roku 2015 predviedli vývojári Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) mozgový čip pre paralyzovanú ženu. Neskôr zase vývojári DARPA prepojili mozog ľudského pilota priamo so simulátorom lietadla F-15. V oboch prípadoch išlo ale o čipy, ktoré treba voperovať.

Ak sa chceme vyhnúť nutnosti operácie, senzory prichytené na koži predstavujú ďalšiu možnosť. Tie však z dôvodu lepšej elektrickej vodivosti zvyčajne vyžadujú použitie gélu. Gély nie sú pre vojakov v prilbách dvakrát príjemné a navyše spôsobujú zdravotné ťažkosti.

„Používanie gélu prispieva k podráždeniu pokožky, riziku vzniku infekcie, zamotaniu vlasov a chlpov, vzniku alergickej reakcie, nestabilite pri pohybe jedinca a nevhodnosti dlhodobej prevádzky z dôvodu postupného vysychania gélu,“ uvádzajú vo svojej štúdii autori.

Telepatické ovládanie robotického psa

Senzor na báze grafénu, ktorý vedci vyvinuli, funguje dobre vnútri prilby a nepotrebuje ani gél. Senzory prepojili so zariadením Microsoft HoloLens, kombinujúcim virtuálnu realitu s hologramami, ktoré vkladajú do skutočného priestoru.

Keď sa vojak pohne a obzrie, jeho mozog vyšle signály cez okcipitálny lalok. Signály sú potom pomocou senzora posielané do malého počítača Raspberry Pi 4B, ktorý ich prevedie na zrozumiteľné inštrukcie pre ovládací systém robotického psa. Na testy v otvorenom poli použili konkrétne robota typu Q-UGV od americkej spoločnosti Ghost Robotics.

Video z úspešnej demonštrácie si môžete pozrieť na Youtube. Vojak dá len pomocou mozgových signálov psovi povel a nasmeruje ho k sérii cieľov, ktoré si sám vyberie. Austrálski vojaci vedeli zároveň dávať rozkazy svojim jednotkám a tiež otestovali psa s 94-percentnou úspešnosťou pri hliadkovaní oblasti.

Zdroj: DefenceOne, DailyMail

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky