Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci vyvinuli robota, ktorý sa dokáže roztiecť a opäť získať svoj tvar ako Terminátor

VEDA NA DOSAH

Vo videu uvidíte, ako sa dostane pomedzi úzke mreže väzenia. Zatiaľ sa však nemusíte báť.

Robot meniaci skupenstvo môže pripomínať schopnosti androida T-1000 z Terminátora 2. Zdroje: Q. Wang et al/Matter 2023 (CC BY-SA) a Internet

Robot meniaci skupenstvo môže pripomínať schopnosti androida T-1000 z Terminátora 2. Zdroje: Q. Wang et al/Matter 2023 (CC BY-SA) a Internet

Nevyzerá ako zabijacký android T-1000 z Terminátora 2, ktorý mení tvar, ale pripomína skôr figúrku z Lega. Navyše meria len jeden centimeter. Vytvorili ho výskumníci z Číny a zo Spojených štátov amerických a spôsob, ako mení skupenstvo, vysvetľuje článok vo vedeckom magazíne Science, pričom sa odvoláva na ich štúdiu uverejnenú na portáli Cell.

Robot je z mikroskopických magnetických častíc, ktoré prikrýva plášť gália, mäkkého kovu s nízkou teplotou topenia. Keď na častice pôsobí striedavé magnetické pole, zohrejú sa a gálium roztavia. Pôsobením magnetického poľa môže tekutý kov ľahko prejsť cez potenciálne väzenské mreže. Keď sa gálium ochladí, robot znovu získa svoj pôvodný tvar.

Robot v podobe figúrky z Lega uniká z klietky. Zdroj: https://www.cell.com/matter/fulltext/S2590-2385(22)00693-2

 
Autori robota však neplánujú pomáhať zločincom unikať z väzenia, naopak, mali by slúžiť dobru. Ich víziou je, že jedného dňa by mohli dodávať lieky do konkrétnych orgánov, zachytávať a odnášať cudzie predmety z tela alebo zostavovať drobné časti mechaniky v ťažko dostupných priestoroch.

Zdroj: Science
Zdroje foto: Wang et al/Matter2023 (CC BY-SA)real-supernatural-and-mythical-world.fandom.com
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky