Nestihli ste prednášku o využití dronov pri záchranných a pátracích akciách či veľkých podujatiach? Pozrite si video.
V posledných rokoch sa pri záchranných akciách či veľkých podujatiach čoraz častejšie využívajú bezpilotné lietajúce prostriedky – drony –, ktoré dokážu často oveľa rýchlejšie a efektívnejšie lokalizovať stratené osoby a naviesť tak záchranárske tímy na správnu stopu. Efektivita dronov sa preukázala aj pri veľkých akciách so zvýšenými nárokmi na bezpečnosť, keď pomáhajú bezpečnostným zložkám monitorovať priestor.
Doktor Pavol Pecho z Katedry leteckej dopravy Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov zo Žilinskej univerzity v Žiline vo svojej prednáške priblížil široké spektrum využitia dronov, ale aj oblasť výskumu dronov, ktorému sa venujú na katedre.
Rastislav Sopko z asociácie Mám Dron priblížil aplikáciu MamDron a legislatívne otázky týkajúce sa prevádzky dronov a Ákos Haramia zo spoločnosti Aliter Technologies hovoril o skúsenostiach z terénu s využívaním dronov pri záchranných akciách.
Oblasť využitia dronov v záchrannom systéme
Bezpilotným leteckým prostriedkom sa Katedra leteckej dopravy Žilinskej univerzity venuje už 15 rokov. Spolupracuje s Horskou záchrannou službou, Hasičským a záchranným zborom, ale aj s akademickým priestorom, napríklad so stavebnou fakultou, kde sa podieľajú na tvorbe priestorových máp. Kde všade sa teda drony môžu uplatniť?
Laické a profesionálne využitie dronov
Dron alebo UAV (z angl. unmanned aerial vehicle) je lietadlo bez posádky, ktoré sa môže ovládať na diaľku alebo pomocou naprogramovaných letových plánov a režimov. Oblasť laického používania dronov je pomerne široká. Drony sa využívajú na natáčanie reklamných videí, preteky medzi prekážkami či v budovách, na zaznamenávanie svadieb alebo aj ako hračka na edukačné účely.
Oblasť profesionálneho využitia dronov zahŕňa zber kartografických záznamov (fotogrametria, lidar). Veľmi aktuálne je v súčasnosti používanie dronov vo vojenskom priemysle. Drony umožňujú nielen prieskumné sledovanie, ale využívajú sa aj na útočné misie. Treťou oblasťou sú práve záchranné a pátracie akcie.
Pátracie a záchranné akcie
Pri záchranných a pátracích akciách slúžia drony na prepravu materiálu a na prieskum terénu z výšky. Fungujú tak ako naše druhé oči, ktorými môžeme mapovať priestor z výšky. Umožňujú oveľa rýchlejšiu lokalizáciu stratených osôb.
Katedra leteckej dopravy Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov na Žilinskej univerzite v Žiline sa venuje trom oblastiam využívania dronov:
- využitie dronov v leteckej fotogrametrii, lidare a rozpoznávaní obrazu,
- využitie rojového lietania a skupiny UAV,
- nasadenie UAV s dlhým dosahom.
Optimalizácia nasadenia UAV prostriedku
Oblasť výskumu sa venuje nasadeniu dronu s pevným krídlom, aby rýchlejšie doletel na konkrétne miesto a zoskenoval ho. Odborníci vyvíjajú dron s pevným krídlom, ktorý by letel väčšou rýchlosťou a dokázal by pokryť rozľahlejšie územie. Odborníci sa snažia o to, aby bol dron nezávislejší.
Myšlienkou celého výskumu je nasadenie UAV v oblasti Vysokých Tatier a využitie oblastných centier riadenia na kritické perimetre. Cieľom projektu je možnosť vyslania zariadenia s pevným krídlom hneď po nahlásení potreby prehľadania územia z oblastného centra. Operátor umiestnený v pozemnej monitorovacej stanici by sa mohol venovať len letu zariadenia bez vplyvu vonkajších faktorov.
Dron by mal pokryť polygón (územie pokrytia) čo najefektívnejšie. Vo svojom výskume sa odborníci usilujú polygóny redukovať a zefektívniť pomocou výpočtovej techniky.
O rozpoznávaní obrazu vďaka natrénovanému algoritmu, o projekte využívania rojového lietania či nasadení UAV s dlhým doletom, fungovaní dronu, lidarovom snímkovaní a fotogrametrii sa dozviete z prednášky doktora Pavla Pecha.
Bezpečnosť používania dronov v našom vzdušnom priestore
Cieľom asociácie Mám Dron je zvyšovať povedomie o zodpovednom využívaní vzdušného priestoru ako profesionálnych, tak aj hobby používateľov dronov. Poslaním asociácie je informovať o aktuálnych odporúčaniach a povinnostiach a poskytnúť technologické riešenie na zodpovedné a bezpečné používanie dronov.
Aplikácia MamDron
Aplikácia MamDron, ktorú na Slovensku používa už viac ako 5 825 dronistov, teda pilotov dronov, slúži na bezpečný pohyb dronov v našom vzdušnom priestore, v ktorom sa okrem iného pohybujú aj záchranárske vrtuľníky, paraglajdisti či vetronisti. Od roku 2022 sa počet používateľov zvýšil z 1 800 na spomínaných 5 825 v novembri 2023.
V súčasnosti ide o jediný nástroj pre pilotov dronov v Slovenskej republike.
Problém pre bezpečnosť vzdušného priestoru predstavujú účastníci, ktorí aplikáciou nedisponujú.
Ako aplikácia funguje?
Aplikácia je bezplatná a dá sa získať na stránke mamdron.sk. Aplikácia pre dronistu vyhodnotí situáciu a majiteľovi dronu poskytne informáciu, či v danej lokalite, ktorú zadal, môže lietať, alebo nie. Pokiaľ dron nemôže z akýchkoľvek dôvodov vzlietnuť, uvedie mu aplikácia konkrétne konflikty. Používateľ dostane informáciu o tom, ako má problém riešiť.
To, aká je budúcnosť dronov a celého priemyslu, ako znie desatoro používateľa dronu, ako postupovať, keď sa chceme stať profesionálnym pilotom dronu, či kde sa organizujú najzaujímavejšie podujatia pre dronistov, sa dozviete z prednášky riaditeľa asociácie Mám Dron Rastislava Sopka.
Využitie dronov v záchrannom systéme
Spoločnosť Aliter Technologies je uznávaným expertom v oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT) a softvérového vývoja. Orientuje sa na štyri oblasti pôsobenia: špeciálne systémy, kybernetickú bezpečnosť, IKT, Cloud a vývoj softvéru. Ákos Haramia zo spoločnosti Aliter Technologies, ktorá sa venuje aj vývoju vlastných bezpilotných technológií, vo svojej prednáške priniesol zaujímavé informácie z oblasti využitia dronov v záchrannom systéme.
Virtual Mast
Spoločnosť Aliter Technologies vyvinula dron s označením VIMA – Virtual Mast. Ide o UAV pripútané napájacím káblom s maximálnym dosahom sto metrov, ktorý zabezpečuje dlhodobú prevádzku zariadenia.
Dron slúži ako virtuálny stožiar, dokáže výrazne zvýšiť dosah rádiových signálov a zabezpečiť situačné povedomie pri veľkých podujatiach či krízových a špeciálnych situáciách.
Vzlet aj pristávanie funguje autonómne a pre rozšírenie funkcií môže byť dron vybavený ďalšími prídavnými senzormi. Na Slovensku bol napríklad nasadený pri návšteve pápeža Františka v Šaštíne, kde 17 hodín monitoroval situáciu pri vstupných a výstupných bránach.
Mobilné miesto riadenia
Dron VIMA je zároveň súčasťou mobilného miesta riadenia (MMR). Ide o dodávku vybavenú systémami schopnými zbierať informácie z viacerých zariadení, poskytuje technické zabezpečenie a pracovné prostredie pre malé tímy v teréne.
Viac informácií o projektoch Aliter Technologies sa dozviete z prednášky Ákosa Haramiu.
O prednášajúcom
Ing. Pavol Pecho, PhD., je odborným asistentom na Katedre leteckej dopravy Žilinskej univerzity v Žiline. Venuje sa najmä výskumu v oblasti konštrukcie, testovania, prevádzky a nasadenia bezpilotných lietajúcich prostriedkov (UAV) v špecializovaných aplikáciách v rámci výskumných projektov. Svoj výskum úzko prepája s požiadavkami praxe v danej oblasti. Aktuálne participuje na národnom projekte UAV LIFE, ktorý sa zameriava na využitie UAV v procese prepravy medicínskeho materiálu v skupinách alebo v roji. V študentskej iniciatíve STRATON, ktorej je zodpovedným riešiteľom, v aktuálnom roku vyhral druhé kolo startupovej súťaže SPACEPORT_SK. Súťaž organizuje Slovenská vesmírna kancelária ako subjekt, ktorý rozvíja lokálny vesmírny ekosystém a aktívne prepája slovenskú komunitu v kozmickom priemysle. Na akademickej pôde vedie odborník študentské projekty, ktoré sa venujú praktickým témam, a to najmä v oblasti technických riešení UAV.
Tento text je súčasťou série článkov 20. ročníka podujatia Týždeň vedy a techniky na Slovensku. Týždeň vedy a techniky 2023 sa uskutočnil od 6. do 12. novembra 2023 v mestách po celom Slovensku, do ktorých priniesol desiatky prednášok, festivalov, workshopov, súťaží, podcastov, besied či výstav.
Informácie o podujatí, ktorého hlavnými organizátormi sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) a Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), nájdete na webovej stránke tyzdenvedy.sk. Partnermi podujatia sú Slovenské elektrárne a EPSON. Mediálnymi partnermi sú magazín Nextech, RTVS, BKIS, VEDANADOSAH.sk, časopis Quark a Zážitkové centrum vedy Aurelium.
(zh)