Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Veľká prehliadka súčasnej architektonickej a dizajnérskej tvorby

VEDA NA DOSAH

DAAD 2018

Viac ako 130 značiek a tvorcov z oblasti módy, dizajnu, šperkov, doplnkov a ďalších jedinečných produktov sa predstavilo v rámci podujatia Urban Market, konajúcom sa na pôde Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave počas prvého júnového víkendu 2018. Jarná edícia Urban Market bola pripravená v spolupráci s festivalom Dni architektúry a dizajnu (DAAD). V prednáškach a diskusiách figurovali také architektonické ateliéri ako JRKVC (SK), Sergison Bates Architects (GB) a .NL Architects (NL). Dokument o talianskom dizajnérovi ZAĽÚBENÍ DO GIO PONTI priblížila osobne jeho režisérka Francesca Molteni, premietané boli aj ďalšie filmy s architektonickou tematikou – Neon a Paulo Mendes da Rocha – It´s all a plan.

Tento rok sa jarný Urban Market niesol v duchu témy spolupráca. „Komerčný trh je v dnešnej dobe hlavne o súťažení a skloňovaní slova konkurencia. Nás však vo svete plnom rozdielností oveľa viac zaujíma zdieľanie nadobudnutých schopností, ktoré má silu prinášať výnimočné výsledky. A práve o tom je spolupráca. Dnes si už len ťažko predstavíme prácu alebo projekt, ktoré by nevyžadovali nejakú formu spolupráce. Pracovať aspoň s jedným ďalším človekom nás obohacuje o zážitky zo spoločného riešenia problému, zdieľania myšlienok, nápadov a schopností a z neustáleho učenia sa. Spolupráca posilňuje medziľudské vzťahy, zlepšuje pripravenosť na prijímanie iných názorov, riešenie konfliktov, umožňuje viesť vecné diskusie, ako aj schopnosť vystúpiť zo svojej bubliny a pozrieť sa na situácie z viacerých pohľadov. A väčšinou prinesie niečo originálne,“ uviedli organizátori.

Koncepčne sa zamerali hlavne na československú spoluprácu a projekty, ako aj synergický efekt, ktorý spolupráce vo všeobecnosti prinášajú. Keď sa dobré veci spájajú, vedia byť ešte lepšie. „Urban Market v niektorých smeroch vybočuje od mestského spôsobu života a v niektorých smeroch zase od marketu, najmä sortimentom ponúkaných výrobkov a programom, kde majú okrem dizajnu, módy a ručne vyrábaných originálnych výrobkov od desiatok autorov priestor aj workshopy, prednášky, diskusie, koncerty, výstavy či rôzne iné umelecké aktivity.“

Urban Market je najvýraznejším a najväčším alternatívnym podujatím na Slovensku zameraným na prezentáciu súčasného dizajnu, módy, kreatívnej tvorby a mladého súčasného umenia. Od roku 2010 sa na Urban Markete zúčastnilo veľa slovenských, ale aj zahraničných módnych návrhárov, dizajnérov, handmade výrobcov a ich počet sa naďalej zväčšuje a škála sa rozširuje.

Súčasťou podujatia bol plnohodnotný sprievodný program postavený na hudobných vystúpeniach lokálnych kapiel, diskusiách na súčasné témy, prezentáciách umelcov, umeleckých značiek a iných projektov, výstav, workshopov a rôznych iných umeleckých foriem.

V súvislosti so stanovenou témou bola vyhlásená aj súťaž kreatívnych tímov KOLABO. Tá vyzvala k spolupráci kreatívne kolektívy a výsledky ich spoločného snaženia si návštevníci Urban Marketu mohli pozrieť vystavené počas celého víkendu priamo na fakulte. Jarná edícia Urban Marketu sa už tradične uskutočnila v rámci bratislavských Dní architektúry a dizajnu (DAAD).

Festival DAAD už po deviaty raz otvoril množstvo pozoruhodných pohľadov na súčasnú architektonickú a dizajnérsku tvorbu špičkových zahraničných, ale aj domácich autorov. Aktuálny ročník sa zameral na verejný priestor a architektúru, ktorej prioritou je sociálny a verejný záujem. Mesto na týždeň ožilo prednáškami, výstavami, diskusiami a filmami o zmysle a poslaní súčasnej architektúry.

Cieľom festivalu DAAD je podpora kvalitnej architektúry a dizajnu prostredníctvom pozitívnych príkladov z domáceho i zahraničného prostredia. Úsilím DAAD je nevtieravá intervencia do štandardov verejnej mienky a poukázanie na omnoho hlbší význam profesií architekta a dizajnéra, než je len estetizácia prostredia.

 

Foto a informačný zdroj: http://urbanmarket.sk/category/novinky/

http://www.daad.sk/o_daad.htm

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky