Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci naučili papagáje telefonovať prostredníctvom tabletu a smartfónu

VEDA NA DOSAH

Rozhovory s operenými priateľmi im v prvom rade pomáhali prekonať samotu. Niektoré dvojice si dokonca medzi sebou vybudovali pevné putá.

Rozhovory s priateľmi papagájom predovšetkým pomáhali prekonať samotu. Zdroj: Matthew Modoono/Northwestern University

Papagájom rozhovory s priateľmi predovšetkým pomáhali prekonať samotu. Zdroj: Matthew Modoono/Northwestern University

Vedci z Northeastern University v Bostone v spolupráci s odborníkmi z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) a Univerzity v Glasgowe naučili papagáje telefonovať prostredníctvom tabletu a smartfónu. Operence to nielen zvládli, ale ukázalo sa, že sú vďaka virtuálnej interakcii s ďalšími papagájmi šťastnejšie a spokojnejšie.

Na experimente, ktorého trojmesačný priebeh podrobnejšie opisujú na stránke bostonskej univerzity, sa zúčastnilo 18 papagájov a ich majiteľov.

Tí svojim papagájom najprv ukázali, že sa po zazvonení zvončeka na displeji tabletu či smartfónu objavia fotografie ďalších papagájov, ktoré boli súčasťou experimentu. Papagáj si následne na obrazovke vybral dotykom zobáka fotografiu toho, s kým bude telefonovať. Zdá sa, že papagáje zapojené do experimentu pritom chápali, že ich na druhej strane linky čaká skutočný papagáj.

Postupne vtáky konferenčné hovory i samy voľne iniciovali, pričom bolo vidieť, že si ich skutočne užívajú. Rozhovory s operenými priateľmi im v prvom rade pomáhali prekonať samotu. Vtáky si relatívne rýchlo našli v skupine svojich obľúbencov a dožadovali sa telefonátu práve s nimi. Niektoré dvojice si počas štúdie dokonca vybudovali pevné priateľské putá a telefonujú si doteraz.

Popri socializácii sa i mnohému priučili

Videohovory však neprispeli len k socializácii operencov, ale aj k rozvoju mnohých zručností. Často jeden druhého napodobňovali, učili sa od seba navzájom rôzne zvuky či pohyby, odkukávali od seba, ako hľadať potravu, kultivovali spôsob svojho letu alebo si ukazovali všakovaké predmety. Veľakrát si spolu aj spievali alebo si naraz čistili perie, niektoré jedince dokonca počas hovorov i spoločne zaspávali.

Medzi najobľúbenejších operených účastníkov štúdie patrili podľa vedcov tí, ktorí iniciovali najväčší počet hovorov. V tom sú papagáje napokon podobné aj nám ľuďom. Je totiž celkom zrejmé, že čím je človek komunikatívnejší, tým viac ho recipročne kontaktujú aj druhí, a tak si buduje viac priateľstiev.

Platná alternatíva komunikácie naživo

Po analýze asi tisícich hodín videí vedci celkom jednoznačne usúdili, že pozitívny efekt videohovorov na papagáje je očividný a virtuálna interakcia sa stala v ich prípade platnou alternatívou komunikácie naživo.

Papagájom chovaným ako domáce zvieratá totiž často chýba interakcia s ďalšími jedincami svojho druhu, ktorú zažívajú operence vo svojom prirodzenom prostredí. Pokiaľ nemajú v zajatí dosť interakcií, nudia sa a cítia sa osamelo. Prejavuje sa to tak, že sa hojdajú na bidielku spredu dozadu, chodia zo strany na stranu alebo si dokonca vytrhávajú perie.

Zdroje: Northeastern University, České noviny

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky