Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Japonsku otvorili najväčší experimentálny reaktor jadrovej fúzie na svete

VEDA NA DOSAH

Na novej technológii sa podieľa aj Európska únia. Podľa vedcov môže byť zdrojom neobmedzenej čistej energie.

Cieľom JT-60SA je využiť jadrovú fúziu. Ide o proces, ktorý poháňa aj Slnko. Zdroj: Národné inštitúty pre kvantovú vedu a technológiu (QST)

Cieľom JT-60SA je využiť jadrovú fúziu. Je to proces, ktorý poháňa aj Slnko. Zdroj: Národné inštitúty pre kvantovú vedu a technológiu (QST)

V japonskom meste Naka severne od Tokia v piatok slávnostne otvorili najväčší funkčný experimentálny reaktor jadrovej fúzie na svete JT-60SA. Je vysoký 16 metrov a bol navrhnutý tak, aby udržal plazmu s teplotou 200 miliónov stupňov Celzia.

Je to spoločný projekt Japonska a Európskej únie, na ktorom pracuje vyše 500 vedcov a inžinierov a viac ako 70 spoločností v celej Európe a Japonsku.

Predchodcom veľkého medzinárodného reaktora

Experimentálny reaktor JT-60SA je predchodcom Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER), ktorý je momentálne vo výstavbe. Odborníci, ktorí na ňom pracujú, už prekročili rozpočet, zaostávajú za pôvodným plánom a čelia technickým problémom.

Projekt JT-60SA nás však môže k výrobe čistej energie skutočne priblížiť. Napriek tomu, že je táto technológia zatiaľ v plienkach, mnohí odborníci ju už dnes považujú za adekvátnu odpoveď na energetické potreby ľudstva bez klimatickej záťaže.

Komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová uviedla, že JT-60SA je najmodernejším tokamakom (typom fúzneho reaktora) na svete a začiatok jeho prevádzky označila za míľnik v histórii jadrovej syntézy.

Cieľom reaktora JT-60SA je preskúmať uskutočniteľnosť jadrovej syntézy a overiť, nakoľko je tento postup bezpečný a či má reaktor jadrovej fúzie skutočne potenciál stať sa dominantným bezuhlíkovým zdrojom čistej energie, ktorý dokáže vyrobiť väčší objem energie, než sa vynaloží na jej výrobu.

Chcú napodobniť proces prebiehajúci vnútri Slnka

Fúzia je opakom štiepenia jadier, ktoré využívajú jadrové elektrárne. Namiesto delenia jedného jadra sa počas fúzie dve jadrá zlúčia.

Odborníci zainteresovaní do oboch projektov (JT-60SA aj ITER) si stanovili za cieľ spojiť vodíkové jadrá do jedného ťažšieho prvku (hélia), uvoľniť energiu vo forme svetla a tepla a napodobniť proces, ktorý prebieha vnútri Slnka.

Čistý energetický zisk dosiahli pred rokom aj Američania

Čistý energetický zisk sa vedcom podarilo dosiahnuť už minulý rok v decembri v National Ignition Facility v Lawrence Livermore National Laboratory v USA, kde sídli najväčší laser na svete. Americké zariadenie používa inú metódu ako ITER či JT-60SA, a to fúziu inerciálneho ohraničenia, pri ktorej sú vysokoenergetické lasery nasmerované súčasne do valca vo veľkosti náprstka obsahujúceho vodík.

Jadrová syntéza je podľa vedcov na celom svete významným úspechom. Môže byť totiž zdrojom neobmedzenej čistej energie, takže sa zbavíme závislosti od fosílnych palív, emitujúcich uhlík a spôsobujúcich zmenu klímy.

Na rozdiel od štiepenia syntéza navyše nenesie riziko katastrofických jadrových havárií, aká sa stala v Černobyli (1986) či v japonskej Fukušime (2011), a produkuje oveľa menej rádioaktívneho odpadu než súčasné elektrárne.

Zdroj: The Guardian

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky