Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nové detekčné testy pomôžu monitorovať baktérie a vírusy v odpadovej vode

VEDA NA DOSAH

Pravidelné monitorovanie mikroorganizmov a patogénov v odpadových vodách môže pomôcť pri vyhodnocovaní zdravia našich miest.

Ruky držiace planétu Zem s rúškom. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

V odpadových vodách sa nachádza veľké množstvo mikroorganizmov a chemických prvkov, ktoré sú obrovskou zásobárňou informácií o ľudskom zdraví a správaní. Vedci zo SAV vyvíjajú detekčné metódy určené na monitorovanie výskytu baktérií a vírusov v splaškových vodách. V budúcnosti môžu byť súčasťou systémov včasného varovania, ktoré budú schopné detegovať nebezpečné a vysoko nákazlivé patogény.

Vedci z Ústavu molekulárnej biológie SAV spolu s taiwanskými partnermi z Národnej univerzity Cheng Kung v týchto dňoch odštartovali projekt Pathogen Tracker – Epidemiológia vody/odpadovej vody: Vývoj spoľahlivých molekulárno-biologických detekčných metód pre dohľad nad ohniskami epidémií. V rámci neho sa zameriavajú na detegovanie baktérií rezistentných voči antibiotikám a vírusov SARS-CoV-2 a dengue v odpadových vodách.

 Spôsob, ako čeliť ďalším pandémiám

„Naším cieľom je vyvinúť a optimalizovať niekoľko molekulárnych detekčných testov založených na technikách qPCR a RT-qPCR, ktoré nás upozornia nielen na výskyt, ale aj na množstvo potenciálnych patogénov,“ vysvetlil Domenico Pangallo z Ústavu molekulárnej biológie SAV. Výhodou takýchto testov je ich rýchlosť a spoľahlivosť.

Súčasťou výskumu je aj hĺbková analýza vírusových a mikrobiálnych spoločenstiev prostredníctvom moderného vysokovýkonného sekvenovania. „Naše výsledky budeme porovnávať s výsledkami našich projektových partnerov na Taiwane. To nám umožní lepšie porozumieť vírusovým a bakteriálnym interakciám v študovaných prostrediach,“ doplnil molekulárny biológ.

Organizmy vrátane baktérií a vírusov spolu s rôznymi chemickými prvkami agregujú v kanalizácii a vytvárajú takzvané patogénne spoločenstvo. Pravidelné sledovanie jeho zloženia môže byť v budúcnosti jedným z vhodných riešení, ako čeliť ďalším pandémiám.

Projekt Pathogen Tracker bude trvať do roku 2023. Bol podporený v rámci bilaterálneho programu SAS-MOST Joint Research Projects, ktorý je súčasťou trinásťročnej spolupráce Slovenskej akadémie vied a Ministerstva pre vedu a technológie na Taiwane.

Zdroj: TS SAV
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky