Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V sobotu sa v Bratislave uskutoční Národné finále a festival FIRST LEGO League. Poznáme mená porotcov!

VEDA NA DOSAH

Program každý rok inšpiruje viac ako 650-tisíc detí a mladých ľudí vo vyše 100 krajinách sveta, aby rozvíjali svoje zručnosti.

Národné finále a festival FIRST LEGO League Slovenskej republiky sa uskutoční v Bratislave už túto sobotu. Zdroj: FLL

Národné finále a festival FIRST LEGO League Slovenskej republiky sa uskutoční v Bratislave už túto sobotu. Zdroj: FLL

V sobotu sa v bratislavskom Ružinove uskutoční Národné finále a festival FIRST LEGO League Slovenskej republiky. Program každoročne inšpiruje viac ako 650-tisíc detí a mladých ľudí vo vyše 100 krajinách sveta, aby experimentovali a rozvíjali svoje kritické myslenie, programátorské a konštruktérske zručnosti.

Národné finále FIRST LEGO Leagu na Slovensku je vyvrcholením ďalšej rekordnej sezóny. Na programe podujatia sa v jeho troch kategóriách zúčastnilo 180 tímov detí a mladých ľudí z celého Slovenska. V kategórii Challenge sa predstavilo 87 tímov. Deti a mladí nadšenci sa niekoľko mesiacov venovali výskumu, riešeniu problémov, programovaniu a konštruovaniu, aby postavili autonómneho robota, ktorý plní určené misie v robotickej hre, a vytvorili inovatívne riešenia zvoleného výskumného projektu, súvisiaceho s tohtoročnou tému MASTERPIECE – STEM v umení.

Svoje výsledky následne predviedli na siedmich regionálnych turnajoch, organizovaných dobrovoľníkmi v Bratislave, Trnave, Žiline, Žiari nad Hronom, Poprade, Prešove a Košiciach. Na Národné finále Slovenskej republiky FIRST LEGO League z regionálnych turnajov napokon postúpilo 14 najlepších tímov.

Súčasťou finále bude i festival

Súčasťou národného finále bude i festival tímov v kategórii Explore (6 – 10 rokov). Organizátori očakávajú na podujatí účasť šiestich pozvaných tímov z celého Slovenska, ktoré predvedú jedinečné modely z LEGO kociek, inšpirované tohtoročnou témou a poháňané pomocou stavebníc LEGO education.

Do programu FIRST LEGO League sa v kategórii Explore tento rok na celom Slovensku zapojilo rekordných 69 tímov, z ktorých do finále postúpilo 6.

Rozhodovať budú piati odborníci

Do tímu porotcov, ktorí rozhodnú o osude súťažiacich, tento rok patria odborníčka na informačné a sieťové technológie Daniela Hívešová zo SPŠE Hálová, Martin Jančo a Ján Putala z technologickej spoločnosti M2M a Michal Varga a Michal Mrena z Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity.

Podporte mladé talenty aj vy!

Zavítajte na finále FIRST LEGO League aj vy, pozrite si napínavé zápasy v robotickej hre a zoznámte sa s inovatívnymi nápadmi súťažiacich. Otvorenie turnaja je naplánované už na 9.00 ráno. Nasledovať bude stretnutie tímov s porotcami a krátko predpoludním sa začne samotná Robot Game. Popoludní je v programe vyhodnotenie Explore kategórie a finále Robot Game. O 16.00 návštevníkov čakajú tri najzaujímavejšie prezentácie inovačných projektov a program uzatvorí vyhlásenie výsledkov v Challenge kategórii.

Zdroj: TS FLL Slovensko, o.z.

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky