Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Európe vzniká prvá cementáreň založená len na solárnom pohone

VEDA NA DOSAH

Do roku 2026 by mali dokončiť prvý priemyselný závod v španielskom meste Móstoles.

Solárna továreň. Zdroj: Synhelion

Sektor výroby cementu výrazne prispieva k skleníkovému efektu, a tým aj ku klimatickým zmenám. Tvárou v tvár súčasnej klimatickej výzve je zníženie uhlíkovej stopy tohto odvetvia nevyhnutné.

Za projektom, ktorý by potenciálne mohol zmeniť tento negatívny trend, stojí švajčiarska spoločnosť Synhelion a mexický dodávateľ stavebných materiálov Cemex. Už tri roky pracujú na spôsobe výroby cementu, ktorý bude plne poháňaný solárnou energiou, a tak aj uhlíkovo neutrálny. Najnáročnejším bodom v procese je práve výroba slinku.

Výroba cementu

Na získanie slinku, hlavnej zložky cementu, sa musí zmes vápenca (80 percent) a ílu (20 percent) vypáliť v rotačnej peci pri teplote vyššej ako 1 450 stupňov Celzia. Aby dosiahli výrobcovia uvedenú extrémne vysokú teplotu, uchyľujú sa k používaniu veľkého množstva fosílnych palív. Tie sú zodpovedné za približne 40 percent priamych emisií CO₂.

Nový spôsob výroby bezuhlíkového slinku nahrádza využívanie fosílnych palív vysokoteplotným solárnym teplom. Navyše zachytáva vyprodukovaný oxid uhličitý, ktorý sa následne premieňa na syntetické náhradné palivá (petrolej, benzín, nafta a podobne).

Rotačná pec na výrobu cementu. Zdroj: Synhelion

Rotačná pec na výrobu cementu. Zdroj: Synhelion

Solárna veža

Technológia solárnej veže využíva energiu z poľa solárnych zrkadiel, ktorú potom koncentruje na prijímač. Ten premieňa slnečné žiarenie na teplo, ktoré sa odvádza do tepelného chemického reaktora. Reaktor následne vyrobí takzvaný synplyn – zmes oxidu uhoľnatého (CO) a vodíka (H2).

Synplyn sa spracováva štandardnou technológiou premeny plynu na kvapalinu a vytvára sa z neho palivo. Prebytočné teplo sa ukladá v tepelnom zásobníku energie pre nepretržitú prevádzku 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Synplyn sa dá potom využiť ako palivo pre také náročné prevádzky, ako sú cementárne.

Kedy bude v prevádzke?

V súčasnosti buduje Synhelion prvé priemyselné zariadenie na svete na výrobu solárneho paliva v nemeckom Jülichu. Prvé komerčné výrobné zariadenie by chceli uviesť do prevádzky v Španielsku do roku 2026.

Spoločnosti spustili pilotný projekt výroby slinku v malom množstve začiatkom roku 2022. „Na základe pilotnej inštalácie predpokladáme, že do roku 2026 dokončíme náš prvý malý priemyselný závod v španielskom meste Móstoles,“ povedal pre PV magazín hovorca spoločnosti.

Odborníci očakávajú, že do konca desaťročia bude funkčný ich prvý veľký priemyselný závod s výkonom 150 megawatthodín (MWh). Úplné nahradenie fosílnych palív solárnou energiou by chceli dosiahnuť do roku 2050, čím by si zabezpečili úplnú uhlíkovú neutralitu.

Zdroj: Solarpaces, dayFREURO

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky