Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Mrakodrap v Oklahome prechádza redizajnom, aby sa stal novou najvyššou budovou USA

VEDA NA DOSAH

Ak pôjde všetko podľa plánu, dosiahne supervysoká veža Legends Tower výšku 581 metrov.

Návrh najvyššej budovy v Spojených štátoch. Zdroj: AO

Návrh najvyššej budovy v Spojených štátoch. Zdroj: AO

Mrakodrap Board at Bricktown bol so svojimi 533 metrami (m) nedávno označený ako druhá najvyššia budova v Spojených štátoch. Dizajnér AO však už v tejto chvíli hľadí do ešte väčších výšok. V snahe urobiť z budovy tú najvyššiu v Spojených štátoch vytvoril ambiciózny návrh.

Za predpokladu, že pôjde všetko podľa plánu, by mohol už teraz supervysoký mrakodrap, po novom zvaný aj Legends Tower, dosiahnuť výšku až 581 m (teda 1750 stôp). Toto číslo (1750) je dokonca symbolické, označuje totiž rok, keď sa Oklahoma stala 46. štátom USA.

Vyššia ako Svetové obchodné centrum v New Yorku

Po rekonštrukcii bude budova o viac ako 39 m vyššia ako aktuálne najvyššie Svetové obchodné centrum v New Yorku. Súčasne sa zaradí na šieste miesto vo svetovom rebríčku, kde sa umiestni za čínskym finančným centrom Ping An.

Vedľa hlavného mrakodrapu pribudnú tri menšie veže, z ktorých každá vyrastie do výšky 105 m. V štyroch budovách bude dokopy 1776 bytových jednotiek. Jedna z menších veží ponesie názov Dream Tower a jej súčasťou bude i luxusný Dream Hotel.

V budove nájdete aj reštaurácie, priestory určené na komerčné využitie, obchody s potravinami a nachádzať sa v nich bude i centrum rozvoja pracovnej sily pre komunitu na ulici. Najvyššie poschodia supervysokej veže budú patriť verejnej hvezdárni, reštaurácii a baru, odkiaľ si budú môcť návštevníci a návštevníčky vychutnať jedinečný výhľad na mesto.

V tejto chvíli dizajnér AO v súčinnosti so súkromným developerom žiadajú príslušné úrady o povolenie na navýšenie mrakodrapu. Odhadovaný časový harmonogram výstavby zatiaľ nezverejnili.

Zdroj: New Atlas

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky