Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Projekt SmarTap zmení vašu vodovodnú batériu na inteligentnú

VEDA NA DOSAH

ukážka technológie

Zariadenie, ktoré zmení pôvodnú klasickú batériu na inteligentnú batériu. Spúšťať sa bude senzorom a dokáže dávkovať presne zvolené množstvo vody. To je SmarTap – Inovatívna vodovodná batéria. Projekt vzniká na pôde Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Ústav robotiky a kybernetiky, v rámci študijného programu 2647R07 robotika a kybernetika B-RK.

Ako vysvetľuje PR Manager Anton Cvik, gro projektu spočíva v zlepšení vodohospodárstva v domácnostiach a nielen v nich. „Dnes už všetci vieme, že cena vody stúpa a zásoby sa míňajú. Preto sme sa zamerali na to, ako by sme mohli spotrebu účinne sledovať. Vodovodná batéria bola kľúčom. Pre nás predstavuje najzastúpenejší koncový člen celého vodovodného systému. Voda z vodovodných batérii predstavuje až 20 % spotreby vody v domácnosti. Úniky vody ďalších 15 %.“

SmarTap patrí medzi inovatívne študentské projekty, ktoré budú vystavené počas zaujímavého networkingového podujatia TECH INNO DAY 2018. Uskutoční sa 18. apríla 2018 v Binariu na Starých Gruntoch v Bratislave. V poradí 5. ročník pripravil Univerzitný technologický inkubátor InQb v spolupráci s hlavným partnerom podujatia Nadáciou ESET a spoločnosťou ESET. Koná sa pod záštitou rektora STU v Bratislave prof. Ing. Roberta Redhammera, PhD.

Aké riešenie teda projekt SmarTap ponúka? „Momentálne predstavujeme riešenie SmarTap v1.0, ktoré nie je vodovodnou batériou, ale tzv. inováciou klasickej vodovodnej batérie, ktorú má väčšina z nás doma. Vďaka nej vieme prejsť z manuálneho režimu (predstavme si ten, ktorý používame každý deň) do automatického a samozrejme i späť. Vďaka automatickému režimu dokážeme na displeji zvoliť presné množstvo vody a to sa nám načapuje až vedy, keď objekt (hrniec, nádoba, pohár) vstúpi pod batériu. Takto pri napúšťaní vody, napríklad do hrnca (1,5 l) šetríme až 40 % vody, ktorá by odtiekla do odpadu pri pustení vody – hrniec pod batériou a pri odložení hrnca – zastavenie vody,“ uvádza Anton Cvik.

Užívatelia tohto šikovného zriadenia už nikdy nebudú potrebovať odmeriavať presné množstvo vody napríklad na špagety a podobne. Montáž je veľmi jednoduchá. „Pod tesniaci krúžok vašej batérie dodáme 15 mm vysoký prstenec so snímačom. Prstenec má priemer ako batéria, pod ktorú sa montuje, takže ho skoro nie je vidieť. Na prívod vody napojíte tzv. blackbox a výstupy z neho na batériu. Celé zariadenie sa ovláda pomocou inteligentného HMI, ktoré buď zasadíme do pracovnej dosky vedľa batérie alebo môže byť v samostatnej krabičke vedľa batérie.“

vodovodná batéria

Anton Cvik priblížil, že už dlhšiu dobu s kolegami diskutovali na tému inteligentných domácností. Dospeli k názoru, že vodohospodárstvo sa dosť zanedbáva a sleduje sa v ňom len zber dažďovej vody a nejaké snahy o rozdelenie úžitkovej vody od pitnej. „Do toho ja ako vášnivý kuchár – amatér často bojujem s dávkovaním vody. Už len napúšťanie väčšieho množstva vody je problém a to nevravím o tom, že málokedy napustím správne množstvo. Tak vznikol nápad inteligentnej rady batérií SmarTap.“

Cieľom tvorcov projektu je spustenie konceptu SmartWater economy, kde batérie SmarTap budú predstavovať koncové zariadenie. V koncepte pôjde už o spomínané vodohospodárstvo domácnosti. „Budeme môcť sledovať celkovú spotrebu na batérii v kuchyni, kúpeľni, hosťovskej kúpeľni, atď. O úniku alebo kvapkajúcom kohútiku dostaneme upozornenie cez mobilnú aplikáciu a budeme môcť okamžite odpojiť vodovodný okruh s únikom. V dlhodobých cieľoch vidíme SmarTap v4.0, ktorá by už bola modulárnym členom inteligentnej domácnosti. Bude ovládaná hlasom, riadenie bude zabezpečovať domáci cloud a modularita nám zabezpečí pripojenie do jednej aplikácie, odkiaľ budeme riadiť celú domácnosť (svetlo, bezpečnosť, energetické bilancie smart domácnosti, atď.) Vďaka konceptu naučíme ľudí správne zaobchádzať s vodou, a tým budeme šetriť životné prostredie i ich peniaze,“ vysvetľuje PR Manager.

V horizonte dvoch rokov by tento tím chcel práve so SmarTap v1.0 získať čo najviac spätnej väzby od užívateľov, aby mohol vytvoriť vodovodnú batériu podľa ich predstáv a tiež začať s prvými monitorovaniami vodovodných okruhov a odosielaním informácii o spotrebe do mobilnej aplikácie.

 

Informácie a foto poskytol: Anton Cvik – PR Manager

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky