Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nový najrýchlejší superpočítač majú Američania. Ak ich už nepredbehli Číňania

Galina Lišháková

Volá sa Frontier a vedcom pomôže simulovať explózie hviezd či zlepšiť diagnostiku chorôb.

Superpočítač Frontier. Zdroj: ORNL

Superpočítač Frontier. Zdroj: ORNL

Najrýchlejší superpočítač na svete sa nachádza v americkom Národnom laboratóriu Oak Ridge (ORNL). Dokáže urobiť viac ako kvintilión výpočtov za sekundu, čím sa zaraďuje medzi takzvané escale počítače, ktoré vedia urobiť minimálne miliardu miliárd výpočtov za sekundu.

Frontier porazil predchádzajúceho rekordéra, superpočítač s názvom Fugaku v japonskom Kobe (v Centre pre výpočtovú vedu RIKEN). Kým Fugaku dokáže urobiť iba 0,4 exaflopu za sekundu (EFlop/s), Frontier až 1,102 EFlop/s. Flops je meradlo výpočtovej výkonnosti počítačov.

Najvýkonnejší európsky superpočítač Lumi vo Fínsku s výkonom 0,152 EFlop/s sa tým pádom posunul na tretie miesto v rebríčku najrýchlejších svetových superpočítačov s názvom TOP500, ktorý bol vyhlásený 30. mája.

Na základe testov, používaných organizáciou Top500, je Frontier viac ako dvojnásobne rýchlejší ako Fugaku.

Podľa The New York Times sa však niektorí odborníci domnievajú, že Frontier mohli poraziť dva podobné systémy v Číne. Avšak Číňania nepredložili výsledky testov ich nových superpočítačov na vyhodnotenie vedcom, ktorí dohliadajú na hodnotenie Top500. Dôvodom môže byť napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou.

„Povráva sa, že Čína niečo má, avšak nie je to oficiálne,“ potvrdzuje Jack Dongarra, uznávaný profesor informatiky na University of Tennessee, ktorý vytvoril aplikáciu Linpack na hodnotenie výkonu superpočítačov. Dongarra je zapojený do vzniku a formovania zoznamu TOP500 od roku 1993.

Superpočítač Frontier - pohľad do vnútra. Zdroj: ORNL

Superpočítač Frontier – pohľad dovnútra. Zdroj: ORNL

Čína a USA majú vyše dvoch tretín superpočítačov na svete

Frontier vytvorila spoločnosť Hewlett Packard Enterprise s použitím dvoch druhov čipov od Advanced Micro Devices. Podľa ORNL je Frontier výsledkom viac ako desaťročnej spolupráce medzi národnými laboratóriami, akademickou obcou a súkromným priemyslom. Na jeho konštrukcii pracovalo počas pandémie COVID-19, ktorá na celom svete zaťažila medzinárodné dodávateľské reťazce, vyše 100 pracovníkov.

Podľa oficiálnych záznamov v TOP500 má Čína 173 superpočítačov, kým USA ich má 126. Tieto dve krajiny majú takmer dve tretiny superpočítačov v TOP500.

Vedci pracovali na vývoji superpočítača Frontier približne tri roky, oficiálne by sa mal začať používať koncom roka 2022. Vďaka jeho výkonu budú môcť simulovať explózie hviezd, vypočítať vlastnosti subatomárnych častíc, skúmať nové zdroje energie, napríklad jadrovú fúziu, využiť ho na zlepšenie diagnostiky i prevencie chorôb a mnoho iných výskumných tém.

Zdroje: ScienceNews, The New York Times, TOP500.org

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky