Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nosiť externú baterku priamo na zápästí? Aj to sa dá

VEDA NA DOSAH

farby náramku

Armilla je modulárny náramok, ktorého primárnou úlohou je možnosť mať powerbank (externú batériu) vždy pri sebe na zápästí. Ale zároveň si ho môže užívateľ vďaka modularite prispôsobiť, aby slúžil aj ako fitness náramok alebo inteligentné hodinky. Tiež si môže zariadiť pravidelnú zásobu energie pre svoje zariadenie vďaka modulu so solárnym článkom. Nosnou myšlienkou projektu je prerobiť powerbank z nepraktickej „tehly“ na jednoduchý náramok, ktorý môže mať človek na ruke v každej situácii a v prípade potreby použiť na nabitie zariadenia.

Projekt, ktorého tvorcom je Jozef Badár, bol úspešným vo finále 5. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“.

„Základným bodom projektu je prerobiť externú nabíjačku (powerbank) z nepraktickej ´tehly´ na kompaktný náramok, ktorý viete zo sebou nosiť všade a vždy na ruke. Neskôr nám ale napadlo, že v dnešnej dobe, kedy človek na ruke nosí zariadenia ako inteligentné hodinky (Smartwatch) alebo fitness náramky, tak sme sa rozhodli Armillu upraviť na modulárny náramok, s tým že človek si vie vďaka modularite vymeniť napr. jeden batériový článok za smartwatch. Náramok tak získava možnosti ponúknuť užívateľovi viacej využiteľných funkcií,“ hovorí Jozef Badár.

ukážka solárnej časti na náramku

Ako vlastne vznikol tento nápad? Vedúci projektu a zároveň marketingový vedúci Jozef Badár popisuje, že vychádzal z vlastnej skúsenosti. „Nápad vznikol, keď som bol nazlostený na to, že som nikdy pri sebe nemal powerbank, keď mi ho treba, ale vždy trčal niekde doma na stole.“ Ako inovátor a technický vedúci mu pomáha Denis Sopko. Armilla vlastne funguje ako spojenie smartwatchu a powerbanku.

„Náš zámer je priniesť, v dnešnej dobe nedostatku energie pre mobily, tablety a ultrabooky, zdroj energie, ktorý si viete zo sebou nosiť všade na ruke a využiť ho kdekoľvek,a  zároveň aj priniesť bonusové funkcie,“ uvádza Jozef Badár s tým, že neustále pracujú na nových vylepšeniach, ktoré by priniesli užívateľovi úžitok. „Aktuálne pracujeme na dvoch vylepšeniach a v konečnom dôsledku ich môže byť aj viac.“

 

Informácie a foto poskytol: Jozef Badár

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

 

Súťaž „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je Univerzitné centrum inovácií, transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva (UCITT). Hlavnými partnermi súťaže sú Slovak Business Agency (SBA) a Saab AB.

Koncom apríla sa v zasadacej miestnosti rektorátu Technickej univerzity v Košiciach konalo finále 5. kola súťaže. Súťažiace start-upy mali možnosť získať vstupenku do Startup centra TUKE, súčasťou ktorej je 6 mesačný akceleračný program na podporu rozvoja inovatívnych myšlienok. Do záverečného kola súťaže postúpilo 14 inovatívnych nápadov. Svoje podnikateľské zámery, doterajšie úspechy, ako aj plány do budúcnosti predstavili start-upy, ktoré od októbra 2016 pôsobili v Startup centre TUKE.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky