Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kybernetický zločin ohrozuje aj rozvoj elektromobility

VEDA NA DOSAH

Odhaliť a zastaviť útoky na nabíjacie miesta však môže nanoagent.

Nabíjacie miesto. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Podceňovanie kybernetických rizík a nedostatočná ochrana nabíjacích miest môžu podľa odborníkov zabrzdiť aj rozvoj ekologickej dopravy. Počet útokov na dopravu a automobilový priemysel totiž rastie a kritickým miestom sa stávajú práve nabíjacie stanice pre elektromobily.

„Ak Slovensko ašpiruje na líderskú pozíciu v batériovom ekosystéme a jeho ekonomika sa opiera o automobilový priemysel, kybernertická bezpečnosť by mala byť ich neoddeliteľnou súčasťou,“ hovorí Tomáš Valenta, riaditeľ slovenskej pobočky americko-izraelskej spoločnosti, ktorá poskytuje softvérové a hardvérové produkty.

Obavy z kybernetických útokov sú podľa neho oprávnené a podceňovanie rizika len spomalí rozvoj trhu s elektromobilmi. Nezabezpečené nabíjacie miesta budú totiž atraktívnym terčom čoraz rafinovanejších hackerov.

Môžu vyhodiť z prevádzky celú sieť nabíjacích staníc

Keď používatelia nabíjajú vozidlá, dochádza k dátovému spojeniu medzi vozidlom a nabíjacou stanicou. Stanice pripojené na internet sú, rovnako ako každé iné zariadenie, zraniteľné a napadnuteľné. Ak sa útočníkovi podarí získať prístup čo i len k jednej nabíjacej stanici, môže to mať vážne následky.

Podľa Valentu by hackeri mohli teoreticky prostredníctvom nabíjacieho miesta získať dokonca prístup k riadiacemu systému vozidla a ohroziť bezpečnosť posádky či výkon vozidla alebo ho úplne vyradiť z prevádzky. Takisto môžu zneužitím jedinej zraniteľnosti v jednom zariadení vyradiť z prevádzky celú sieť nabíjacích staníc.

Ak by útočníci „hackli“ jednu nabíjaciu stanicu, dokážu získať prístup k softvéru pre správu celej siete, zašifrujú dáta a môžu žiadať výkupné. Takto potenciálne ohrozia aj platobný systém v nabíjacích staniciach a o peniaze pripravia nielen vodičov, ale aj prevádzkovateľov sietí.

Pre kybernetickú ochranu nabíjacích staníc platí to isté, čo pre všetky zariadenia pripojené na internet. Podobným útokom sa však dá zabrániť už v štádiu výroby tým, že sa do zariadenia implementuje nanoagent, ktorý prípadné hrozby včas zastaví.

Čo je nanoagent?

Nanoagent je online ochrana, ktorá monitoruje prepojenie zariadení, objektov či ľudí s internetom (široké spektrum zariadení často využíva napríklad pripojenie Wi-Fi alebo bluetooth) a identifikuje potenciálne kybernetické útoky.

Nanoagent hľadá nielen známe útoky, ale aj anomálie, ktoré môžu naznačovať pokus o zneužitie zraniteľnosti zariadenia. Ak agent takýto útok zistí, buď ho úplne zablokuje, alebo upozorní bezpečnostný tím organizácie, ktorá zariadenie spravuje.

Zdroj: TS Check Point Software Technologies, Checkpoint

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky