Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na olympijských hrách v Austrálii uvidíme prvé lietajúce pretekárske auto

VEDA NA DOSAH

Pretekári nebudú sedieť priamo v elektrickom vozidle eVTOL, no vďaka virtuálnej realite a holografickej technológii to tak budú pociťovať.

Airspeeder. Zdroj: eVTOL

Airspeeder. Zdroj: eVTOL

Lietajúce autá sa pomaly presúvajú z oblasti sci-fi do reality.

Austrálska spoločnosť Airspeeder skonštruovala prvé lietajúce elektrické pretekárske auto na svete. Ak všetko pôjde podľa plánu, svetu ho predstaví na olympijských hrách v roku 2032, ktoré sa budú konať v austrálskom meste Brisbane.

Fascinujúce preteky vo vzduchu

Napriek tomu, že Austrália bude hosťovať olympiádu až o deväť rokov, prípravy na ňu prebiehajú už teraz. Až 650 spoločností sa venuje športovým inováciám, ktoré majú zlepšiť divácky zážitok, vyriešiť problémy s dopravou, zvýšiť bezpečnosť a vyvinúť nové športové disciplíny.

Spoločnosť Airspeeder sa rozhodla zapojiť a vyvinula prvé lietajúce elektrické pretekárske auto na svete. Je postavené tak, aby poskytovalo adrenalínový zážitok a vedelo čeliť extrémnemu prostrediu. „Vozidlo nie je ani dron, ani lietadlo,“ spresnil mediálny riaditeľ spoločnosti Stephen Sidlo. Ide o eVTOL (označenie pre elektrický vertikálny vzlet a pristátie), zariadenie, ktoré sa môže pohybovať rôznymi smermi.

Navyše má veľmi šikovné a bezpečné ovládanie. Pretekári totiž nebudú sedieť priamo v aute: budú ho ovládať opodiaľ pomocou virtuálnej reality a holografických technológií. Vďaka nim budú akoby priamo na mieste.

Airspeeder. Zdroj: Airspeeder

Airspeeder eVTOL. Zdroj: Airspeeder

Technológie lietajúcich áut idú vpred

Spoločnosť momentálne testuje eVTOL v juhoaustrálskej púšti. Po tom, čo lietadlo prejde všetkými bezpečnostnými skúškami, plánuje sa aj živé vysielanie, cez ktoré ľudia môžu zažiť jeho rýchlosť v plnej miere. Vývojári dúfajú, že nový šport uchváti nadšencov, ktorí si preteky spoja aj so slávnou sériou filmov Hviezdne vojny.

Svojím spôsobom ide o kombináciu motošportu a e-športu. „Športová technológia je priesečníkom digitálnych technológií, dát, športu, zábavy a multimédií,“ objasnil John Persico, riaditeľ Australian Sports Technologies Network.

Oblasť elektronických pretekárskych áut sa v posledných rokoch rozrastá a eVTOL spoločnosti Airspeeder bude mať aj konkurentov.

Francúzska spoločnosť Maca predstavila prvý koncept lietajúceho elektrického pretekárskeho auta na vodíkový pohon s vylepšeným dizajnom na výstave Consumer Electronics Show 2023. Nemožno nespomenúť kalifornský startup Alef Aeronautics, ktorý minulý rok ukázal pozoruhodný nový športiak s názvom Model A. Poháňajú ho batérie a po vzlete sa boky karosérie prestavajú na krídla tak, že sa premení na futuristický dvojplošník. Firma plánuje do roku 2035 vyrobiť verziu Model Z pre štyri až šesť osôb. Podľa ich slov bude mať dojazd 483 kilometrov na zemi a 350 kilometrov vo vzduchu.

Lietajúce autá stále prechádzajú vývojom a zatiaľ iba ľudia s potrebnou certifikáciou ich môžu viesť, no malými krokmi sa približujeme k ich bežnému využívaniu. Svedčí o tom aj koncept potenciálnej e-športovej olympijskej disciplíny.

 

Zdroj: interestingengeneering, abc, techtimes

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky