Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Inteligentné šošovky vám ukážu, kam máte ísť. Navigujú vás pomocou rozšírenej reality

VEDA NA DOSAH

Rozšírená realita pridáva digitálnu vrstvu s relevantným informačným obsahom.

Inteligentná šošovka. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Rozšírená realita (AR) nás vie odpútať od nudy všednej reality a môže nám tiež pomôcť zorientovať sa v neznámom prostredí. Technológie zo známeho seriálu Black Mirror o desivej budúcnosti sa pomaly vkrádajú do našich životov.

Výskumníci z Kórejského elektrotechnologického výskumného inštitútu (KERI) a Ulsanského národného vedeckého a technologického inštitútu (UNIST) vyvinuli základ technológie inteligentných kontaktných šošoviek. Na báze monochromatických displejov s nízkou spotrebou energie v sebe skrývajú rozšírenú realitu s možnosťou navigácie. Svoje úspechy publikovali v časopise Advanced Science.

Vývoj šošoviek s pridanými funkciami napreduje

Výskum šošoviek sa vo svete primárne zameriava na oblasť diagnostiky a liečby. Spoločnosť Google a iné začali v poslednej dobe vyvíjať inteligentné kontaktné šošovky, ktoré sú „svätým grálom“ technológie rozšírenej reality. Ľudia by už nemuseli mať na hlave nasadené objemné okuliare s mikrodisplejom a zložitou optikou.

Revolučné zariadenie predstavila v tomto roku aj spoločnosť Brilliant. Vyvinula technológiu v tvare kruhu, ktorá sa dá pripnúť na dioptrické okuliare alebo si ju jednoducho pridržíte pri oku, pripojíte sa pomocou bluetoothu na mobil a už len zapnete rozšírenú realitu. Inteligentná kontaktná šošovka však poskytuje výhodu v tom, že jednoducho sedí na povrchu oka, nie sú teda potrebné žiadne okuliare a je veľmi ľahká.

Ukážka navigácie cez inteligentné šošovky. Zdroj: Advanced Science

Ukážka navigácie cez inteligentné šošovky. Zdroj: Advanced Science

Navigáciu uvidíme priamo pred očami

Hlavným trhákom šošoviek je možnosť navigácie, dokážu totižto prijímať presné koordináty z GPS satelitov. Jednoduchým nasadením sa navigácia rozvinie pred očami človeka prostredníctvom AR. Používateľovi sa premietajú smerové šípky, rovnako aj značky Stop a Choď, ktoré ho dovedú na určené miesto. Populárnu hru Pokemon Go si teraz po novom budeme môcť vychutnať na vlastné oči, nielen na smartfónoch.

Prototyp AR navigačnej šošovky bol zatiaľ testovaný len na 3D vytlačenej replike očnej gule s vyrezaným otvorom v zadnej časti, aby vedci videli, čo by používateľ svojím zrakom sledoval. Na cestu do živého ľudského oka si však ešte musí počkať.

Výskumníci použili atrament FeFe(CN)6, pomocou ktorého naniesli na šošovky vrstvu pigmentu. Vrstvu tepelne redukovali pri 120 stupňoch Celzia počas deviatich sekúnd, aby vytvorili elektrochromický pigment, konkrétne pruskú modrú. Jednou z rýchlo napredujúcich oblastí výskumu je elektrochromizmus venujúci sa materiálom, ktoré môžu reverzibilne meniť farbu, keď sú stimulované elektrickým prúdom.

Technológia výskumného tímu dokáže tlačiť s presnosťou 7,2 mikrometra a využíva špeciálne systémy tlače na zakrivené objekty. Pigment postupne bledne a stráca svoju funkčnosť, čo ale vývojárom nevadilo, keďže ich cieľom bolo vytvoriť jednorazové šošovky.

Výskumný tím verí, že tento úspech pritiahne veľkú pozornosť technologických spoločností, ktoré podporia oblasť transferu technológie do praxe.

Tri známe aplikácie technológií meniace realitu

Virtuálna realita (VR) prináša možnosť úplného ponorenia sa do virtuálneho sveta. Užívateľ opúšťa prostredie bežného sveta a pomocou VR headsetu sa prenesie do výhradne digitálneho prostredia.

Rozšírená realita (AR) pridáva obrazom skutočného sveta, ako ho bežne vnímame, digitálnu vrstvu s relevantným informačným obsahom prostredníctvom smartfónu, tabletu, priehľadného displeja, či AR okuliarov.

Zmiešaná realita (MR) poskytuje príležitosť digitálne objekty manipulovať a tie po tejto interakcii reagujú podobne ako reálne, hmotné objekty.

Zdroj: Scitechdaily, PCexpress, Hackday, Hackster

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky