Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Úspešné projekty študentov STU na Dni otvorených dverí Volkswagen Slovakia

VEDA NA DOSAH

FIIT STU v Bratislave

Fakulta informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FIIT STU) predstaví vynikajúce projekty svojich študentov v nedeľu 29. mája 2016 počas Dňa otvorených dverí, ktorý sa koná pri príležitosti osláv 25. výročia spoločnosti Volkswagen Slovakia.

Fakulta informatiky a informačných technológií je jednou zo siedmich fakúlt Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU). Pokrýva komplexne oblasť informatiky a informačných technológií (IIT) vo výskume a vzdelávaní. Je prvou fakultou na Slovensku s takýmto poslaním. Aj keď ide o novú fakultu, STU má vo vzdelávaní a výskume v oblasti IIT dlhodobé skúsenosti a dosiahla celý rad významných výsledkov.

študenti FIIT STU v Bratislave

 

Úspešné projekty predstavia ich tvorcovia – študenti FIIT STU – v závode Volkswagen Slovakia, v Devínskej Novej Vsi, ul. J. Jonáša 1, v Bratislave v nedeľu 29. 5. 2016 v čase od 10.00 do 18.00 hod. Vstup je voľný!

Aké pútavé a interaktívne projekty čakajú na záujemcov?

Zábava počas cestovania (Jakub Dluhy, Maroš Krajčovič, Tomáš Petrík, Michal Valíček)

taxi (ilustračné foto)Príďte sa pozrieť ako funguje multimediálny systém v taxíku, ako sa dá zabávať počas jazdy, aby ste sa nenudili. Študenti vám ukážu aj svoju novinku – správu prepravných vozidiel a komunikáciu dispečingu s profesionálnymi vodičmi. Pre zvedavcov majú pripravenú ukážku multimediálneho rozhrania, ktoré používa jeden súkromný dopravca na Slovensku.

Vyhni sa výtlkom (Emil Seman)

Rozbité cesty sú pre každého šoféra pohromou. Niekedy sa však výtlkom dá vyhnúť, ak by nás na ne upozornila navigácia. Mobilná aplikácia študentov automaticky deteguje výtlky, zaznamenáva ich do databázy a zobrazuje šoférom ich polohu v mape. Šetríme svoje autá a cestárom povieme, kde majú zasahovať.

Ovládanie televízií v budove z tabletu (Tomáš Kováčik)

V pobočke banky vás bez priloženia odtlačku prsta, stlačenia tlačidla či inej akcie privíta obrazovka a oznámi vášmu bankárovi, že ste prišli. Ako? Vďaka zdetegovanému mobilnému telefónu na základe GSM signálu. Sci-fi? Nie! Je to realita systémom na automatické rozpoznanie používateľa vďaka jeho telefónu a manažmentu obsahu obrazoviek cez sieť.

Šachové turnaje (Igor Jurik, Matej Liskovec, Jaroslav Loebl, Martin Tamajka, Peter Truchan, Lubomir Vnenk, Marián Šimko)

šach (ilustračné foto)Študenti predstavia revolučný systém, ktorý je budúcnosťou organizovania šachových turnajov. Uvidíte ako vyzerá hranie šachu pomocou webkamery a automatického rozoznávania obrazu. Ak ste doteraz šach nehrali, naučíte sa ako začať a budete môcť porovnať svoju výkonnosť so šachovými veľmajstrami pomocou prehľadných interaktívnych grafov.

Sit like a hero / Korektné sedenie za počítačom (Jozef Gáborík, Jakub Mačina, Matej Leško, Jozef Staňo, Jakub Šimko)

Vyskúšajte si aplikáciu Spine Hero, ktorá sa stará o vaše zdravie pri práci s počítačom. Využíva na to kamery, používané v hernom priemysle a dokáže rozpoznať, či sedíte správne. Ak sedíte vykrútení ako paragraf alebo príliš dlho, upozorní vás na to a postupne zlepšuje návyky sedenia.

UXI lab: Laboratórium, ktoré treba zažiť (Patrik Berger, Mária Dragúňová, Tomáš Juhaniak, Tomáš Matlovič, Robert Móro)

webové aplikácie (ilustračné foto)Príďte sa pozrieť, ako sa meria používateľský zážitok pri práci s webovými aplikáciami, ako sa dá nazrieť do hláv používateľov. Na vlastné oči zistíte, ako fungujú najmodernejšie senzory na sledovanie pohľadu a aktivity mozgu (EEG), a ako sa dajú využiť napr. na meranie kognitívnej záťaže, testovanie schopností vizuálneho hľadania a určovanie emocií a načo je to všetko dobré.

 

Okrem študentov a ich projektov, čakajú na návštevníkov Dňa otvorených dverí: exkurzie vo výrobných halách, hudobní hostia – Vrbovskí víťazi, Adam Ďurica, Celeste Buckingham & Majk Spirit, IMT Smile, Tublatanka, ale aj hokejová legenda Ľubomír Višňovský, automobilový pretekár Matej Homola a rekordér Rainer Zietlow. Pre najmenších je pripravené samostatné pódium, na ktorom sa predstaví detská hviezda Mia, Fíha tralala, detský folklórny súbor Kobylka a ďalší. Nebude chýbať kúzelník, detské dielne, maľovanie karosérií i na tvár, súťaže zručnosti, Koleso šťastia a ďalšie atrakcie.

 

Spracovala: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj:

http://www.fiit.stuba.sk

http://www.fiit.stuba.sk/generate_page.php?page_id=4730

Úvodná foto: http://www.fiit.stuba.sk/

Ilustračné foto: www.pixabay.com

Foto z FIIT STU v Bratislave: https://www.facebook.com/FIIT.STU/photos/a.1168678409831216.1073741880.149182091780858/1168679909831066/?type=3&theater

Uverejnila: ZVČ

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky