Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

STU získala prestížny grant na výskum umelej inteligencie v diagnostike mozgu a očí

VEDA NA DOSAH

Slovenskí vedci vytvorili partnerstvo s Massachusettským technologickým inštitútom v Spojených štátoch.

Zrak umelej inteligencie. Zdroj: iStockphoto.com

Zrak umelej inteligencie. Zdroj: iStockphoto.com

Fakulta informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) nadviazala významnú spoluprácu s Massachusettským technologickým inštitútom (MIT) v Spojených štátoch.

Spoločný projekt s názvom Uncertainty-Aware Artificial Intelligence for Detection of Brain and Eye Diseases získal prestížny MIT grant vo výške 30 000 dolárov od MIT a MISTI (MIS Training Institute). Tento finančný príspevok otvára nové dvere výskumu umelej inteligencie a diagnostiky ochorení mozgu a očí s cieľom zlepšiť životy pacientov a posunúť hranice medicínskeho výskumu.

Aplikovanie umelej inteligencie do praxe nie je ľahké

Systémy umelej inteligencie majú obrovský potenciál ako nástroje na podporu rozhodovania. Avšak aby mohli efektívne plniť svoju úlohu, musia byť schopné rozpoznať, kedy sú neisté a kedy existuje pravdepodobnosť, že urobia chyby. To je obzvlášť dôležité v oblastiach, kde majú rozhodnutia zásadný význam, napríklad pri diagnostike a detekcii ochorení mozgu a očí. Spolupráca FIIT STU s MIT umožňuje kombináciu odborných vedomostí a skúseností expertov z oboch inštitúcií, čím sa otvárajú nové možnosti výskumu v tejto významnej oblasti.

Projekt predstavuje ambicióznu iniciatívu, ktorú vedie významná vedkyňa docentka Gabriela Czannerová spolu s doktorom Silvestrom Czannerom. Obaja sa výrazným spôsobom pričinili o získanie MIT grantu pre bratislavskú fakultu. V projekte zastupujú MIT profesor Emery Neal Brown, ktorý je hlavným vedúcim projektu, a doktorka Sirma Orgucová, ktorá pomáha ako spoluriešiteľka.

Okrem nich pracujú na projekte aj dvaja študenti z FIIT STU. Sú nimi Martina Billichová, absolventka inžinierskeho štúdia, ktorá momentálne pokračuje v doktorandskom štúdiu pod vedením Gabriely Czannerovej, a Michal Lüley, študent inžinierskeho štúdia, ktorý pracuje na diplomovom projekte pod vedením Silvestra Czannera.

Umelá inteligencia. Zdroj: iStockphoto.com

Umelá inteligencia. Zdroj: iStockphoto.com

Vytvorenie platformy s dostupnými informáciami

Výskum sa začal v júli 2023 a bude prebiehať až do januára 2025, pričom zahŕňa viacero zaujímavých aktivít. Plánovaná je napríklad spoločná vedecká publikácia, platforma pre mladých vedcov a verejnosť či spolupráca a výmena tímov.

Spolupracovníci z FIIT STU a MIT majú v pláne vytvoriť významnú vedeckú publikáciu, ktorá bude obsahovať výsledky ich výskumu a objavy v oblasti umelej inteligencie a diagnostiky mozgu a očí. Publikácia bude tiež prínosom pre celú odbornú komunitu a pomôže šíriť nové poznatky a riešenia.

V rámci projektu bude vytvorená interaktívna platforma, ktorá umožní mladým vedcom a širšej verejnosti získať prístup k informáciám o výskume v oblasti umelej inteligencie a diagnostiky mozgu a očí. Platforma bude obsahovať verejné webináre a výskumné prednášky, ktoré umožnia ľuďom zapojiť sa do diskusií a učiť sa od odborníkov.

Prepájanie tímov

Projekt zahŕňa i výmenu tímov medzi Slovenskom a MIT v Bostone, čo umožní odborníkom z oboch inštitúcií deliť sa o svoje poznatky a skúsenosti a vzájomne sa inšpirovať. Plánuje sa aj uskutočnenie vedeckého masterclassu na FIIT STU a verejného webinára prostredníctvom AIslovakIA, čo umožní širšej verejnosti získať pohľad na svet umelej inteligencie.

Spolupráca FIIT STU s MIT predstavuje dôležitý krok v rozvoji umelej inteligencie a zdravotnej diagnostiky. Spájanie odborníkov z rôznych inštitúcií a kultúr pomáha riešiť zložité problémy a posúvať hranice poznania. Výsledky projektu budú mať významný dopad na oblasť medicínskeho výskumu a prinesú nové možnosti diagnostiky a liečby ochorení mozgu a očí.

Zdroj: TS STU

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky