Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Projekt iPARK rieši problém s parkovaním vo veľkých mestách

VEDA NA DOSAH

start-up iPARK

Startup iPARK sa zaoberá inteligentným riešením parkovania, či už v mestách alebo objektoch, ako je napríklad nemocnica alebo nákupné stredisko. Pomocou tohto inteligentného riešenia je možné naplno využiť všetky parkovacie miesta, monitorovať ich pre prípad nehody, zistiť, či je miesto voľné alebo nie a spravovať rezervácie alebo je možné napojiť sa na API a získavať štatistické dáta, použiť ich v iných projektoch alebo poskytnúť ich iným spoločnostiam, napr. Google.

Projekt iPARK postúpil v rámci finále 8. kola súťaže inovatívnych nápadov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!” do predinkubačného pobytu v Startup centre Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).

Ako vysvetlil Samuel Schnelly, projekt je zameraný na vyriešenie alebo optimalizovanie problémov s parkovaním vo veľkých mestách alebo pri rôznych objektoch, kde je väčšinou problém zaparkovať. „Náš projekt sa nachádza vo fáze vývoja. Prvú verziu riešenia sme vytvorili a prezentovali na súťaži Hackathon, kde sme sa umiestnili na 2. mieste a práve vďaka tomuto umiestneniu sme dostali možnosť vytvoriť/začať vlastný start-up na Technicome (UVP), s ktorým spolupracujeme. Prvý model, ktorý vznikol na súťaži, pozostával z ultrazvukového senzora, signalizačnej LED diódy a mikrokontroléru Wemos. Mikrokontrolér je vo svojej podstate veľmi malý PC. Podobné kontroléry môžete nájsť napr. v mikrovlnke, umývačke riadu, elektronickom budíku a podobne.“

Toto riešenie ale nie je podľa Samuela Schnellyho najlepším riešením. „Preto pracujeme na novších technológiách, ako je vlastná sieť, po ktorej budú všetky kontroléry komunikovať medzi sebou a so serverom. Máme v pláne využívať taktiež iné spôsoby na detekciu obsadenosti miesta. Našim cieľom je hlavne vytvoriť funkčné riešenie, ktoré uľahčí parkovanie vo veľkých metropolách alebo pri ostatných objektoch. Momentálne pracujeme i na vlastnej mobilnej aplikácii, prostredníctvom ktorej bude možné rezervovať si parkovacie miesto dopredu, zadať dátum a čas príchodu a odchodu. Našu aplikáciu plánujeme oživiť, a to pomocou technológii Google asistent. Predstavte si , že máte zapnutú navigáciu, momentálne šoférujete a chceli by ste zaparkovať na najbližšom voľnom mieste. Prostredníctvom Google asistenta a technológie rozpoznávania reči sa budete môcť rozprávať s aplikáciou, a tým si vybrať parkovisko, prípadne obsadiť si parkovacie miesto.“

Projekt iPARK patrí k pätici súťažiacich, ktorých vybrala porota do predinkubačného pobytu. Ďalšími projektmi sú: Green Space, zenQR, ILA a NFC. Jednému z finálových projektov – BIOmobile odporučili vzhľadom na rozvinutosť projektu postup priamo do Inkubátora UVP. Súťažiace start-upy mali možnosť získať vstupenku do Startup centra TUKE, súčasťou ktorej je 6 mesačný akceleračný program a kancelárske priestory v UVP na podporu rozvoja inovatívnych myšlienok.

Startup centrum TUKE ponúka nádejným startupom možnosť získať:

  • priestory zdarma v Startup centre TUKE,
  • možnosť využitia potrebnej kapacity unikátnych odborných pracovísk, laboratórií a iných zariadení TUKE,
  • pomoc pri tvorbe podnikateľského plánu, získavaní partnerov, vyhľadávaní potenciálnych investorov a ďalšie benefity,
  • expertnú a mentorskú podporu.

Do súťaže sa môžu zapojiť projekty v tzv. pred-inkubačnej dobe (t. j. v štádiu nápadu, z ktorejkoľvek časti Slovenska a tiež zahraničné projekty, ktoré plánujú realizovať svoju činnosti na Slovensku.

Súťaž inovatívnych nápadov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je UVP – Univerzitný vedecký park. Hlavnými partnermi súťaže sú Slovak Business Agency (SBA) a Saab.

 

Informácie poskytol: Samuel Schnelly

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj ilustrácie:

https://www.startupcentrum.tuke.sk/8-kolo-sutaze/

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky