Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Podujatie FUTURIKON4 pritiahlo rekordný počet účastníkov

VEDA NA DOSAH

virtuálna realita na Futurikon 4

Workshopy s názvom Divadlo zážitkov – virtuálna realita + Enjoy Lab, Vývoj počítačových hier – Unity 3D a Počúvaj svoju obľúbenú muziku. O tie bol najväčší záujem počas populárneho podujatia FUTURIKON, ktoré prinieslo fascinujúce technológie budúcnosti na jednom mieste. Podujatie sa uskutočnilo dňa 20. septembra 2018 a na pôdu Žilinskej univerzity v Žiline priviedlo záujemcov z radov študentov, učiteľov, technologických nadšencov či rodičov s deťmi. Čakalo na nich plno zážitkov, živých expozícií, workshopov a zábavy.

Prehliadka technológií budúcnosti pod názvom FUTURIKON každoročne pritiahne záujem množstva ľudí, no tentokrát prišlo rekordných 1 200 účastníkov. Rastúci záujem teší najmä hlavného organizátora. Ním je IT kraj, ktorého súčasťou je aj Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA), IT firmy regiónu a aj Žilinský samosprávny kraj.

Tento rok prišli študenti z 33 stredných škôl z celého Slovenska. Na 22 workshopoch bolo zaregistrovaných 500 študentov. V rektoráte UNIZA bolo celkovo 15 stánkov univerzitných, firemných a neziskových projektov a organizácií.

„Futurikon je vynikajúca príležitosť privítať na pôde Žilinskej univerzity množstvo študentov stredných škôl. Návštevníci sa môžu zúčastniť na workshopoch alebo si odskúšať interaktívne exponáty. Elektrotechnická fakulta prezentuje tie najmodernejšie technológie nielen z oblasti informačných technológií, ale tiež z oblasti automatizácie, robotiky, fotoniky, multimédií a virtuálnej reality. Veríme, že s mnohými návštevníkmi sa stretneme v školských laviciach ako s našimi študentmi,“ vyjadril sa k podujatiu prof. Ing. Peter Brída, PhD., prodekan pre rozvoj a zahraničné vzťahy.

Futurikon 4

Doc. Ing. Viliam Lendel, PhD., prodekan pre pedagogickú činnosť na Fakulte riadenia a informatiky UNIZA sa teší zo záujmu mladých ľudí o techniku, moderné technológie a informatiku: „Teší nás vysoká účasť žiakov stredných škôl na workshopoch zameraných na  virtuálnu realitu, 3D tlač, programovanie mobilnej aplikácie či zneškodnenie nástražného zariadenia svojimi vedomosťami. Veríme, že viacerí z nich v budúcnosti využijú študijné príležitosti, ktoré im ponúka Fakulta riadenia a informatiky UNIZA v rámci študijných programov informatika a počítačové inžinierstvo.“

Novinkou bol tento rok workshop pre učiteľov. Zástupcovia firiem prezentovali 30 učiteľom spôsoby zatraktívnenia technických predmetov pri výučbe. Cieľom je podnietiť študentov na štúdium technických predmetov na vysokých školách alebo pre prácu v tomto sektore v budúcnosti.

Účastníci vnímali workshopy veľmi pozitívne, zapojili sa do cvičení a aj do súťaže. Z 200 zaregistrovaných účastníkov si 20 študentov odnieslo výhry v hodnote 1000,00 EUR, napríklad slúchadlá alebo bluetooth reproduktory.

Podujatie FUTURIKON 4 je súčasťou podujatia Extrapolácie 2018 – celoslovenského podujatia na podporu rozvoja informačných technológií vo výskume, vzdelávaní a podnikaní. Takmer každý deň, až do konca októbra, budú prebiehať špecializované prednášky najmodernejších technológií v tejto oblasti.

 

Informácie a foto poskytla: Ing. Martina Slavíková, Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing, Žilinská univerzita v Žiline

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky