Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nové možnosti nakupovania z pohodlia domova, to je študentský projekt Runout

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto /nakupovanie/

Runout je jedinečná mobilná aplikácia, ktorá ponúka nové možnosti nakupovania z pohodlia domova. Vďaka inovatívnemu peer-to-peer systému sa postará o to, aby ste už nikdy nemuseli strácať čas v obchodoch a mohli sa tak venovať niečomu užitočnejšiemu. Runout navyše nerobí rozdiely medzi užívateľmi. To znamená že, každý môže žiadať donášku a zároveň aj donášať. Práve takto chcú dať realizátori projektu možnosť privyrobiť si takmer každému. Zároveň ponúkajú možnosť propagácie produktov pre rôzne obchodné reťazce, od tých najmenších až po supermarkety. To všetko sa uvádza v popise projektu Dávida Jozefa Hreška, ktorý postúpil do pred-inkubačného pobytu v Startup centre Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) v rámci 6. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ a ktorého sme oslovili o rozhovor.

S. CIGÁŇOVÁ: Ako vznikla myšlienka pustiť sa do takéhoto projektu?

D. J. HREŠKO: Samotná myšlienka skúsiť vytvoriť niečo vlastné medzi nami kolovala dlho. Myslím, že to začalo našim štúdiom tu na TUKE. Mali sme v hlave množstvo nápadov, ale vždy to nakoniec nejako zapadlo prachom alebo sa našiel nejaký problém, ktorý celý nápad potopil.

No potom, ako sme zistili, že tu v Košiciach existuje Startup centrum, ktoré sa špecializuje práve na pomoc ľudom, ako sme my, tak sme jednoducho neodolali a rozhodli sa to vyskúšať.

Prvým krokom bolo prísť s niečím, čo bude revolučné a ľahko si získa ľudí. Prvotná myšlienka Runoutu vznikla celkom komicky a za jej vznikom stáli dvaja členovia tímu. Menovite to boli Dávid Hreško a Maroš Hliboký.

Keďže ako študenti sme vždy v jednom zhone, snažíme sa šetriť čas všade, kde sa dá. Výnimkou nie je ani nakupovanie a varenie. Pre nás osobne sa kritickou stala situácia, keď nám na „intráku“ došlo jedlo a my sme tak ostali hladní. V tom momente nám ostávali dve možnosti. Objednať si alebo ísť nakúpiť do obchodu. Samozrejme nakoniec vyhrala prvá možnosť, ale práve táto situácia nám vnukla nápad ako riešiť tento večný problém.

S. C.: Čo má váš projekt riešiť?

D. J. HREŠKO: Runout rieši hneď niekoľko problémov. Prvotná idea bolo decentralizovať nakupovanie pomocou peer to peer systému. Ale čím viac sa zamýšľame nad aplikáciou, tým viac rozširujeme uhol pohľadu na vec. V blízkej budúcnosti chceme zlepšiť donáškový systém, ktorý má veľké medzery, hlavne čo sa týka menších dodávateľov.

Ďalej chceme dať ľudom možnosť, aby boli sami súčasťou aplikácie a vytvorili tak dôveryhodný decentralizovaný ekosystém, ktorý by bol sebestačný. Runout by tak slúžil len ako platforma, ktorá by celý proces maximálne zjednodušila a zároveň by bola prospešná pre obe strany.

ilustračné foto /nakupovanie/

S. C.: Pre koho je vaše riešenie určené, resp. čomu má pomôcť?

D. J. HREŠKO: Runout je revolučná platforma práve v tom, že nerobíme rozdiel medzi užívateľmi. Chceme ju poskytnúť každému, kto má chuť byť členom komunity, kde každý člen je zodpovedný za jej chod. Lepšie povedané, aktivita užívateľa je ovplyvnená tak ako jeho činnosťou, tak aj spokojnosťou druhých.

S. C.: Na čom treba v rámci vášho projektu ďalej pracovať? Čo treba dotiahnuť?

D. J. HREŠKO: Dotiahnuť určite treba celý flow aplikácie a položiť tak základ pre budúce rozšírenia. S týmom usilovne pracujeme na každom detaile tak, aby sme sa pri programovaní vyhli väčším komplikáciám. Každý deň sa učíme nové spôsoby, ako čo najviac zefektívniť rôzne procesy, aby sme tak poskytli nezabudnuteľný zážitok pri používaní Runoutu.

S. C.: Čo bolo na vašom projekte najťažšie? Čo naopak išlo hladko?

D. J. HREŠKO: Najťažšie na projekte je zosúladiť skupinu ľudí tak, aby pracovala ako jeden. Keďže celý projekt začal vo dvojici, potrebovali sme nabrať ľudí, a to bola veľká výzva. Na jednej strane musíte vybrať ľudí, ktorým veríte, no na druhej musia byť aj technicky zdatní a ochotní obetovať svoj čas pre niečo väčšie, ako je vysokoškolský titul. Čo sa týka tých ľahších vecí, tak myslím, že tu sa nie je o čom baviť. Vývoj aplikácie je náročný proces a ako to už býva zvykom, aj ten najtriviálnejší problém dá často zabrať.

S. C.: Čo očakávate od pobytu v Startup centre TUKE?

D. J. HREŠKO: Od pobytu v Startup centre očakávame hlavne pomoc pri ucelení myšlienky. Taktiež by sme chceli získať vedomosti v oblasti tvorby biznis plánu, manažmentu a ďalších činností, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sme raz mohli fungovať ako plnohodnotná firma.

 ************************************************

Súťaž „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je Univerzitné centrum inovácií, transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva (UCITT). Hlavnými partnermi súťaže sú Slovak Business Agency (SBA) a Saab AB. Dňa 7. novembra 2017 sa v priestoroch novootvoreného Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM (UPV TECHNICOM) v Košiciach konalo finále 6. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“. Do finále postúpilo 12 inovatívnych projektov z 25 prihlásených.

O postupujúcich start-upoch do pred-inkubačného pobytu v Startup centre TUKE rozhodla odborná komisia pod vedením predsedu komisie, prorektora pre inovácie a transfer technológií TUKE, prof. Ing. A. Čižmára, CSc. Členmi komisie boli zástupcovia investorov, súkromnej a verejnej sféry – Slavomír Hruška (Investeers, a. s.), Miroslava Micová (Slovak Business Agency), Jozef Vojtko (FPT Slovakia), Miroslav Kubiš (CVTI SR, Odbor transferu technológií), Michal Hladký (Creative Industry Košice) a zástupcovia TUKE – František Jakab, Anton Lavrin, Marcel Behún, Martin Chovanec a Marek Blizco.

 

Zhovárala sa: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky