Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Neviete, prečo majú žirafy dlhé krky? Opýtajte sa umelej inteligencie ChatGPT

Justína Mertušová

Chatovací robot ChatGTP ohromuje tým, čo všetko dokáže. Sme však naň pripravení?

Chatbot. Zdroj: iStockphoto.com

Chatbot. Zdroj: iStockphoto.com

Systém nazvaný ChatGPT je najnovším produktom vývoja umelej inteligencie založenej na systéme GPT (z anglického Generative Pre-Trained Transformer), ktorý dokáže generovať textový výstup takmer na nerozoznanie od toho nášho, ľudského. Spoločnosť Open AI sprístupnila v rámci testovania umelú konverzačnú inteligenciu verejnosti. Po registrácii cez emailovú adresu a potvrdení cez telefónne číslo si ho môžete vyskúšať aj vy. My sme to urobili.

Mnohí nadšenci danú možnosť využili a čoskoro vyšlo najavo, čo všetko dokáže. Ako už názov napovedá, ide o jazykový generátor optimalizovaný na formu dialógu. V rozhraní na vás čaká jednoduchý chat, v rámci ktorého položíte svoju otázku alebo zadáte požiadavku a ChatGTP vám odpovie.

Jazyková technológia sa naučila kvantá textov

GTP využíva nezisková organizácia OpenAI vo všetkých svojich technológiách. Jej krédom je rozvinúť digitálnu inteligenciu takým smerom, ktorý bude najlepšie slúžiť ľudstvu ako celku bez starosti o finančnú návratnosť. DALL-E používa GTP na generovanie obrázkov na základe popisu, systém Codex pomáha vývojárom pri generovaní zdrojového kódu napríklad cez GitHub Copilot, no a ChatGPT chce byť akýmsi komunikačným kamarátom a možno aj vyhľadávačom novej generácie.

„Formát dialógu umožňuje, aby ChatGPT odpovedal na doplňujúce otázky, vie uznať svoje chyby, spochybňovať nesprávne vyjadrenia a odmietnuť nevhodné požiadavky,“ uvádza oficiálna webová stránka OpenAI. Podľa generálneho riaditeľa Sama Altmana dosiahol softvér hranicu jedného milióna používateľov minulý pondelok, necelý týždeň po uvedení na trh.

Jazyková technológia GPT-3.5 bola trénovaná na veľkom množstve textových údajov a dokumentov z rôznych zdrojov. Treba však podotknúť, že sa učila na textoch, ktoré boli publikované najneskôr v roku 2021. Nehľadajte tam teda najaktuálnejšie novinky.

ChatGTP vysvetľuje aj paradox sliepka vajce

ChatGTP sme vyskúšali na vlastnej koži. V počiatočnej fáze vás upozorní, že ide o testovaciu verziu, a preto môže dochádzať k chybám a nezmyslom. Prví používatelia opísali túto technológiu ako alternatívu Googlu, pretože vie generovať texty, básne, rozprávky, vie vám napísať odpoveď na skoro čokoľvek, na čo sa opýtate, a riešiť i tie najzložitejšie záhady.

Príjemným prekvapením je, že ChatGTP vie komunikovať aj po slovensky. Text si však najskôr preloží do angličtiny a následne naspäť do slovenčiny, takže neočakávajte bezchybnú gramatiku a štylistiku. S malými chybami môže však človek dostať plnohodnotnú odpoveď. Ak však viete po anglicky, odporúčame uprednostniť tento spôsob komunikácie.

„Predpokladá sa, že žirafy majú dlhý krk preto, aby sa dostali k vysokým konárom a listom na stromoch, ku ktorým iné bylinožravce nemali prístup. To im poskytlo výhodu. Navyše dlhý krk mohol byť tiež formou sexuálneho výberu (selekcie), pretože samce s dlhšími krkmi mohli byť atraktívnejší,“ takto nám odpovedal chatbot na otázku, prečo majú žirafy dlhé krky.

Chatbot napísal esej o Zuzane Čaputovej. Zdroj: Autor článku

Chatbot napísal esej o Zuzane Čaputovej. Zdroj: JM

Napísal nám aj esej o prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej alebo zhodnotil možnosti zániku našej Zeme, pričom za najpravdepodobnejší scenár považuje stret s asteroidom, avšak nevylučuje ani globálnu jadrovú vojnu. Nevedel odpovedať na pálčivé otázky, napríklad čo je podstatou čiernej hmoty, sám uznal, že je to jedna z najväčších záhad fyziky. Položili sme mu aj otázku, na ktorú hľadali odpoveď už starovekí Gréci. Bolo prvé vajce alebo sliepka? „Zvláštnosť kvantovej fyziky spočíva v tom, že udalosti sa môžu stať aj bez stanoveného poriadku. Jedným z možných vysvetlení tohto paradoxu je, že tento cyklus trvá tak dlho, že nie je možné určiť, čo bolo prvé. Ďalšou možnosťou je, že cyklus vždy existoval a nikdy nebolo prvé vajce alebo kura, vznikli naraz,“ odpovedá ChatGTP.

Najpozoruhodnejšie je, že ChatGPT vie na základe informácií, ako má čo vyzerať, generovať aj zložitý kód Python, naprogramovať mobilnú aplikáciu alebo sa premeniť vo virtuálny linuxový stroj. Vie bez problémov upraviť a implementovať nové funkcie, poradiť pri hackerskom útoku alebo popísať výhody a nevýhody bubble sort algoritmov.

Nahradí niektoré povolania?

Chatbot s umelou inteligenciou vyvoláva na strane verejnosti tiež obavy z jeho zneužitia. Aj napriek tomu, že vývojári aplikovali rôzne ochranné filtre, nevedia pokryť všetko. Šikovní jedinci sa vedia dostať k postupom, ako navrhnúť zbraň alebo ako zostaviť podomácky vyrobenú výbušninu, napríklad Molotovov koktail, čo je druh zápalného ručného granátu.

ChatGPT dokáže vygenerovať text, ktorý má niekoľko odsekov, vďaka tomu ho vedia využiť alebo, lepšie povedané, aj zneužiť mnohí študenti, ktorým uľahčí hodiny strávené hľadaním, rešeršovaním a písaním výstupných prác, robením domácich úloh či diplomoviek. Veľké uplatnenie si vie nájsť tiež v spravodajstve, keďže vytváranie článkov, príbehov alebo dokonca celých kníh je preň hračka. Mnohí sa preto obávajú, že takáto technológia môže v budúcnosti nahradiť novinárov alebo programátorov.

Zdroj: Forbes, Sector, TheGuardian, Cnet, Osel

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky