Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Jednoduchšie a bezpečnejšie platby sľubuje projekt Let´s Pay

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto /platba kartou/

Projekt, ktorý sa zaoberá procesom zlepšia, zrýchlenia a väčšieho zabezpečenia platieb prostredníctvom kreditných a debetných kariet. To je projekt Let´s Pay. Zrýchľuje proces objednávky, kde sa vynecháva potreba diktovania kreditnej karty s bezpečnostným prvkami a využívajú sa zaužívané platobné brány pre zaplatenie objednávky. Tvorcovia projektu na čele s Nikolasom Balogom sú presvedčení, že reštaurácii skracujú dĺžku hovoru pri objednávke, čo má za následok vybavenie viacerých zákazníkov. Na strane zákazníka tiež poskytujú jednoduchší a bezpečnejší spôsob vyplatenia objednávky. Ich platforma vraj dáva možnosť integrácie do iných pokladničných alebo objednávacích systémov.

Aj takýto projekt postúpil do pred-inkubačného pobytu v Startup centre TUKE v rámci 6. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“. Oslovili sme preto jeho autora a požiadali ho o rozhovor.

S. CIGÁŇOVÁ: Ako vznikla myšlienka pustiť sa do takéhoto projektu?

N. BALOG: Ako tím sa poznáme už dlhší čas a pracovali sme spoločne na zopár projektoch. Stále sme sa rozprávali o možnosti začať s niečím vlastným. Spoločne sme sa prihlásili na Startup Weekend v Košiciach, kde sa začala formovať táto myšlienka.

S. C.: Čo má váš projekt riešiť?

N. BALOG: Let´s Pay je projekt, ktorý sa zaoberá procesom zlepšia, zrýchlenia a väčšieho zabezpečenia platieb prostredníctvom kreditných a debetných kariet. Zrýchľujeme proces objednávky, kde vynechávame potrebu diktovania kreditnej karty s bezpečnostným prvkami a využívame zaužívane platobné brány pre zaplatenie objednávky.

S. C: Vysvetlite prosím, ako má princíp fungovať.

N. BALOG: Nechceme nútiť zákazníkov robiť nič navyše, ako boli zvyknutí robiť doteraz a aj tak im zlepšíme a zrýchlime celý proces pri vyplácaní svojho jedla. Používateľ zavolá do reštaurácie ako doteraz a keď bude chcieť platiť kartou, tak mu po zložení telefónu dôjde správa s objednávkou a možnosťou platby. To všetko prebehne s rovnakou bezpečnosťou, akou je zvyknutý platiť na internete. Samozrejme, že reštaurácia má o celom procese prehľad a vidí, ktorá objednávka je už vyplatená.

S. C.: Pre koho je vaše riešenie určené, resp. čomu má pomôcť?

N. BALOG: Našim klientom budú reštaurácie, ktoré by túto službu využívali. Riešenie pomáha ale obom stranám. Reštaurácia má prehľad o svojich objednávkach, vie obslúžiť viacero zákazníkov. Na strane zákazníka poskytujeme jednoduchší a bezpečnejší spôsob vyplatenia objednávky.

S. C.: Na čom treba v rámci vášho projektu ďalej pracovať? Čo treba dotiahnuť?

N. BALOG: Ešte sme v skorom štádiu, kde sa dá povedať, že pracujeme na všetkom. Vylepšujeme myšlienku, snažíme sa získavať spätnú väzbu, komunikujeme s platobnými bránami, snažíme sa získať reštaurácie, kde by sme mohli náš produkt testovať a samozrejme, potrebujeme ešte veľa veci doprogramovať.

S. C.: Čo bolo na vašom projekte najťažšie? Čo naopak išlo hladko?

N. BALOG: Osobne si myslím, že nás veľa ťažkého ešte len čaká. Hladký bol výber ľudí, ktorí na tom chcú pracovať a vidia v tom zmysel.

S. C.: Čo očakávate od pobytu v Startup centre TUKE?

N. BALOG: Privítame každú podporu od mentoringu, nášho predstavenia verejnosti, zastrešenia priestorov, kde sa môžeme spoločne stretávať a rozvíjať tento projekt. Samozrejme Startup centrum má pod sebou viacero projektov, kde sú šikovní ľudia a určite si navzájom budeme vedieť pomôcť.

************************************************

Súťaž „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je Univerzitné centrum inovácií, transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva (UCITT). Hlavnými partnermi súťaže sú Slovak Business Agency (SBA) a Saab AB. Dňa 7. novembra 2017 sa v priestoroch novootvoreného Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM (UPV TECHNICOM) v Košiciach konalo finále 6. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“. Do finále postúpilo 12 inovatívnych projektov z 25 prihlásených.

O postupujúcich start-upoch do pred-inkubačného pobytu v Startup centre TUKE rozhodla odborná komisia pod vedením predsedu komisie, prorektora pre inovácie a transfer technológií TUKE, prof. Ing. A. Čižmára, CSc. Členmi komisie boli zástupcovia investorov, súkromnej a verejnej sféry – Slavomír Hruška (Investeers, a. s.), Miroslava Micová (Slovak Business Agency), Jozef Vojtko (FPT Slovakia), Miroslav Kubiš (CVTI SR, Odbor transferu technológií), Michal Hladký (Creative Industry Košice) a zástupcovia TUKE – František Jakab, Anton Lavrin, Marcel Behún, Martin Chovanec a Marek Blizco.

 

Zhovárala sa: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky