Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VEDA SK: Či sa nám to páči, alebo nie, umelá inteligencia je všade

Monika Tináková

Hosťom najnovšej relácie VEDA SK bol doktor Ladislav Hluchý z Ústavu informatiky Slovenskej akadémie vied (SAV).

3D ilustrácia digitálnej tváre. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Niektorých desí, iní sa zase tešia, že nám uľahčuje život. Umelá inteligencia je dnes všade okolo nás. Pozerá sa do mozgu a vyhodnocuje, ako premýšľame, simuluje požiare či povodne, ale je prítomná aj v medicíne a v blízkosti pacientov, ktorí trpia rôznymi chorobami. 

Doktor Hluchý, ktorý sa už desiatky rokov venuje informatike, bol hosťom aktuálnej relácie VEDA SK. Rádio Slovensko ju vysiela každú tretiu sobotu neskoro večer.

Ladislav Hluchý vedie v ústave oddelenie paralelného a distribuovaného spracovania informácií. Zároveň je zástupcom riaditeľky a profesionálne sa venuje informačným technológiám, teórii riadenia, robotike či umelej inteligencii.

Banner Veda SK. Zdroj: CVTI SR

Zdroj: CVTI SR

„Môj tím sa venuje technológiám, ktoré podporujú vykonávanie algoritmov umelej inteligencie v rozsiahlych počítačových infraštruktúrach, ale zasiahli sme aj priamo do umelej inteligencie, a to v oblasti analýzy radarových snímok alebo pri získavaní informácií zo sociálnych sietí,“ hovoril o svojej práci doktor Hluchý.

Výkon dnešných počítačov je podľa neho taký veľký, že vedci a vedné disciplíny to ešte nevedia využiť.

„Snažíme sa rozpoznávať, ako myslí mozog človeka a na to potrebujeme prostredie s umelou inteligenciou. Kedysi bol rozbehnutý Human brain project. Bol to projekt o ľudskom mozgu. Jeho cieľom bolo vybudovať laboratórium pre doktorov v počítačovom prostredí s tým, že by bolo možné priamo v počítači liečiť aj niektoré choroby mozgu,“ vysvetľuje na príklade prítomnosť umelej inteligencie vedec. 

Podľa jeho slov robí spolu so svojimi kolegami kvalitný základný výskum, ale kľúčové je v tejto oblasti ho aj aplikovať. To znamená robiť informatiku v praxi, hľadať vhodné technológie, ktoré umožnia spracovať zložité informácie.

„Počítačová veda sa nesmierne dynamicky rozvíja. To, čo platí dnes, zajtra už nemusí. Preto ma nové technológie vždy fascinovali. Mám vynikajúci tím kolegov, bez ktorých by som svoj výskum nemohol robiť. Dokážu narábať s najnovšími technológiami,“ povedal doktor  Hluchý.

Vedci z Ústavu informatiky SAV zareagovali aj na aktuálnu pandemickú situáciu. 

„Vytvorili sme obrovskú databázu COVID-19. Vedci majú možnosť v nej pracovať a ukladať do nej nové materiály. Dávajú sa tam všetky údaje, ktoré sú anotované, a následne ich môžu používať iní vedci. Dáta sú voľne prístupné. Sú tam napríklad pozbierané vzorky aj z čínskeho Wuhanu,“ objasnil Ladislav Hluchý.

Na otázku, či raz bude umelá inteligencia pre človeka nebezpečenstvom, odpovedá, že všetko je v našich rukách.

 

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky